0
  • Napoli
    Napoli
    0

Inter – Napoli 0-0. Remiză pe stadionul Giuseppe Meazza, în cel mai aşteptat meci al etapei din Italia

11 martie 2018

În ultimul meci al etapei cu numărul 28, Inter şi Napoli au încheiat la egalitate, scor 0-0, pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano

Reina

În săptămâna în care a sărbătorit 110 ani de existenţă, Inter a primit pe teren propriu vizita celor de la Napoli, într-un meci capital pentru şanse ambelor echipe de a-şi îndeplini obiectivul pentru această a doua parte a sezonului. Dacă oaspeţii aveau nevoie de un succes pentru a reveni pe prima poziţie a clasamentului Serie A, gruparea nerazzurro spera la trei puncte prin care să profite de remiza consemnată de Lazio în cursul după amiezii şi să facă astfel un pas important către o participare în viitoarea ediţie de UEFA Champions League.

Nicio absenţă pentru antrenorul Luciano Spalletti în vederea dificilei confruntări cu Napoli, iar tehnicianul italian a ales să înceapă într-un sistem 4-2-3-1, cu Samir Handanovic în poartă, Joao Cancelo şi Danilo D’Ambrosio pe cele două benzi, respectiv un cuplu de fundaşi centrali format din Milan Skriniar şi Miranda. Roberto Gagliardini şi Marcelo Brozovic au evoluat la închidere, în timp ce Antonio Candreva, Rafinha şi Ivan Perisic s-au aflat în sprijinul vârfului Mauro Icardi. Doar două goluri marcate de căpitanul lui Inter în ultimele opt apariţii la nivelul campionatului, interval de-a lungul căruia atacantul italian s-a confruntat şi cu o serie de probleme medicale. O perioadă mai degrabă negativă, din cauza căreia Mauro Icardi a pierdut contactul cu Ciro Immobile în ceea ce priveşte duelul de la distanţă în clasamentul golgheterilor Serie A.

În tentativa de a trece rapid peste eşecul din partida cu AS Roma, antrenorul lui Napoli, Maurizio Sarri, a confirmat obişnuitul sistem 4-3-3, cu Mario Rui, Raul Albiol, Kalidou Koulibaly şi Elseid Hysaj în apărare, un compartiment median format din Marek Hamsik, Jorginho, respectiv Allan şi tridentul ofensiv care a stat la baza rezultatelor pozitive ale lui Napoli din actualul sezon, alcătuit din Lorenzo Insigne, Jose Maria Callejon şi Dries Mertens.

Inter – Napoli, duel tactic echilibrat în prima repriză

Susţinută de numerosul public prezent pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano, Inter a început meciul într-o manieră agresivă, cu un pressing constant în jumătatea de teren adversă, ceea ce a îngreunat vizibil construcţia obişnuită a lui Napoli, bazată pe posesie şi pase scurte, în tentativa de a deschide liniile defensive ale oponentului. Treptat însă, oamenii lui Maurizio Sarri au reuşit să împingă jocul în jumătatea de teren a lui Inter, dar fără a surprinde apărarea excelent organizată de Luciano Spalletti. Fanii fotbalului italian au preciat cu siguranţă duelul tactic echilibrat şi mai ales miscările fără minge ale jucătorilor, orientate în primul rând către limitarea iniţiativelor ofensive. A rezultat însă un joc mai puţin spectaculos şi puţine ocazii importante de gol, fără ca cei doi portari, Pepe Reina, respectiv Samir Handanovic să fie întrebuinţaţi cu adevărat de-a lungul primelor 45 de minute.

0

Una dintre puţinele incursiuni periculoase i-a aparţinut lui Antonio Candreva, mijlocaşul de bandă al celor de la Inter, care în finalul primei reprize a trimis puternic din afara careului, însă execuţia sa a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Pepe Reina.

Inter – Napoli, rezultat de egalitate după o repriză secundă mult mai spectaculoasă

De la prudenţa din prima repriză, la jocul deschis şi extrem de spectaculos din partea secundă, când cele două formaţii au părut adeptele principiului “totul sau nimic”. Conştiente de importanţa enormă a celor trei puncte puse în joc, Inter Milan şi Napoli au renunţat încă din start la abordarea defensivă şi au dat totul pentru a-şi surprinde adversarul, iar momentele de emoţie s-au succedat cu rapiditate la ambele porţi. Inter a fost mai aproape de a deschide scorul în primele zece minute: centrarea din lovitură liberă a lui Joao Cancelo a fost reluată cu capul de fundaşul Milan Skriniar, iar bara l-a salvat pe Pepe Reina, care nu ar mai fi putut interveni pentru a evita golul. Doar câteva minute mai târziu, o centrare de pe partea dreaptă a lui Antonio Candreva a fost respinsă complet greşit de Kalidou Koulibaly, iar pentru puţin execuţia fundaşului senegalez nu l-a surprins pe propriul portar.

Răspunsul lui Napoli a venit prompt, iar Samir Handanovic a răsuflat uşurat când şutul de la 25 de metri al lui Lorenzo Insigne a trecut puţin pe lângă. Cea mai importantă şansă de a deschide scorul i-a aparţinut aceluiaşi Lorenzo Insigne, la jumătatea reprizei a doua: o combinaţie rapidă a oaspeţilor a depăşit apărarea milaneză pe zona centrală şi i-a oferit talentatului atacant italian posibilitatea de a scăpa singur spre poarta lui Samir Handanovic, însă în locul unei finalizări puternice şi precise, Insigne a preferat să încerce o execuţie mult mai dificilă, un lob care a trecut puţin peste. O imensă şansă de a decide un duel echilibrat şi de a aduce echipei sale trei puncte ce s-ar putea dovedi esenţiale în lupta pentru câştigarea titlului.

Multe alte situaţii periculoase de ambele părţi, cu potenţiale ocazii de atac importante, însă de fiecare dată lipsa de inspiraţie la finalizare şi mai ales la ultima pasă, a făcut ca duelul de pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano să se încheie nedecis, cu o remiză “albă” care ajută cel mai mult pe Juventus, aflată acum pe prima poziţie în clasamentul Serie A, momentan cu un singur punct, însă şi cu un meci mai puţin disputat, o partidă contra celor de la Atalanta ce urmează a se recupera la jumătatea săptămânii viitoare.