3
  • Udinese
    Udinese
    0

Lazio – Udinese 3-0. Formaţia din capitala Italiei îşi consolidează locul al treilea în Serie A

24 ianuarie 2018

Un autogol al lui Samir şi golurile marcate de Nani, respectiv Felipe Anderson, au adus victoria pentru Lazio în meciul de Serie A disputat cu Udinese

Bizzarri

Lazio şi Udinese s-au înfruntat marţi seara pe stadionul Olimpico din capitala Italiei, într-un meci care iniţial ar fi trebuit să se dispute la începutul lunii noiembrie, amânat însă la momentul respectiv din cauza condiţiilor meteorologice dificile. Pentru echipa antrenată de Simone Inzaghi, partida a reprezentat astfel o bună ocazie pentru ca Lazio să îşi consolideze poziţia a treia în clasamentul Serie A, o oportunitate valorificată în cel mai bun mod posibil, graţie succesului cu scorul de 3-0 obţinut în faţa unei echipe a lui Udinese neînvinsă de-a lungul ultimelor şapte etape de campionat.

Dacă în meciul din etapa de campionat disputată în weekend Ciro Immobile şi Luis Alberto au început ca titulari în atac, tehnicianul celor de la Lazio, Simone Inzaghi, a ales să evolueze de această dată cu Nani şi Felipe Anderson în compartimentul ofensiv (absenţa golgheterului Serie A a fost una forţată, din cauza unei accidentări de natură musculară). Schimbări şi în defensivă, unde apărătorul român Radu Ştefan a revenit ca titular, precum şi în ceea ce priveşte alcătuirea compartimentului median, cu Dusan Basta şi Jordan Lukaku pe cele două benzi, respectiv Marco Parolo, Lucas Leiva şi Sergej Milinkovic-Savic pe zona centrală.

De partea cealaltă, antrenorul Massimo Oddo, care a preluat pe Udinese în luna noiembrie, a ales să înceapă cu Maxi Lopez şi Stipe Perica în atac. Samir, Danilo şi Bram Nuytinck au format compartimentul defensiv, în timp ce Giuseppe Pezzella, Antonin Barak, Emil Hallfredsson, Seko Fofana şi Jens Stryger Larsen au evoluat la mijloc.

Lazio – Udinese, o primă repriză decisă de autogolul lui Samir

Nouă goluri a marcat Lazio în ultimele două meciuri de campionat disputate pe propria arenă (patru cu Crotone, respectiv cinci în succesul obţinut contra celor de la Chievo), însă Udinese nu s-a lăsat intimidată de forma excelentă a adversarului şi nu s-a limitat la o simplă defensivă aglomerată în propria jumătate de teren. Oamenii lui Massimo Oddo au reuşit în multe momente să pună în dificultate construcţia lui Lazio printr-un pressing avansat, deşi nu au ameninţat cu adevărat poarta apărată de Thomas Strakosha.

0

Puţine ocazii create de gruparea capitolină, care totuşi fără a pune o presiune constantă în jumătatea de teren adversă, a reuşit să deschidă scorul la jumătatea primei reprize, ca urmare a autogolului lui Samir: o centrare în forţă de pe partea stângă a lui Sergej Milinkovic-Savic se îndrepta către Marcolo Parolo, însă balonul deviat de defensiva friulană a fost în cele din urmă atins decisiv de fundaşul brazilian în vârstă de 23 de ani. Un gol poate uşor nemeritat, însă extrem de binevenit pentru Lazio, care astfel a putut să gestioneze meciul într-o manieră mai facilă. De altfel singurele ocazii care au urmat în prima repriză au fost consemnate doar pe faze de contraatac, însă Marco Parolo şi Felipe Anderson au finalizat cu şuturi imprecise din poziţii favorabile de gol.

Udinese a încheiat prima repriză printr-o dominare teritorială în jumătatea de teren a formaţiei din capitala Italiei, deşi fără ca oamenii lui Massimo Oddo să pună probleme defensivei laziale, care a primit un singur gol în ultimele două etape de campionat disputate în faţa propriilor fani.

Lazio, succes conturat încă din startul reprizei a doua

De la venirea lui Massimo Oddo pe banca tehnică a lui Udinese, friulanii nu pierduseră nicio partidă de campionat pe teren străin, reuşind inclusiv un succes impresionant contra celor de la Inter Milan. Însă lucrurile s-au complicat în debutul părţii a doua, când Lazio şi-a majorat avantajul pe tabelă la prima acţiune de atac: meritul i-a aparţinut în mare parte lui Felipe Anderson, autor a unei pătrunderi impresionante pe partea stângă a careului friulan. Pasa sa în centrul careului a fost finalizată perfect de portughezul Nani, care astfel a marcat al treilea său gol în actualul campionat şi a asigurat 45 de minute mult mai liniştite pentru Lazio.

Rodrigo De Paul şi Jakub Jankto au fost trimişi pe teren, în tentativa lui Udinese de a salva ceva din duelul de pe arena Olimpico, însă gruparea fiulană nu a avut capacitatea de a deschide o apărare organizată perfect de tehnicianul Simone Inzaghi. Dincolo de realizările pe plan ofensiv, Lazio demonstrează astfel o soliditate impresionantă inclusiv din punct de vedere defensiv, care oferă motive de încredere în ceea ce priveşte perspectivele luptei pentru calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. O singură ocazie de gol pentru Udinese pe final de meci, ratată de Rodrigo De Paul, după o mare eroare a portarului Thomas Strakosha, care a degajat greşit un balon. Totuşi, tânărul portar albanez s-a revanşat imediat prin intervenţia decisivă care a menţinut avantajul de două goluri.

Scorul final a fost stabilit de Felipe Anderson, care şi-a încununat evoluţia excelentă din acest meci prin golul marcat în minutul 87, pe contraatac. Deşi nu s-a putut baza pe principalul marcator, Ciro Immobile, tehnicianul Simone Inzaghi poate fi extrem de mulţumit de randamentul formaţiei sale, care demonstrează că nu se bazează doar pe calităţile de golgheter ale atacantului italian.

Ce urmează pentru Lazio şi Udinese?

Gruparea capitolină îşi îndreaptă deja atenţia pe următoarele două meciuri, ambele programate a se disputa contra celor de la AC Milan: primul duel cu formaţia milaneză va conta pentru campionat, pentru ca apoi cele două echipe să se înfrunte în manşa tur din semifinalele Cupei Italiei. Viitoarea adversară a lui FCSB în UEFA Europa League va evolua apoi cu Genoa şi Napoli, într-un meci care poate oferi oamenilor lui Simone Inzaghi posibilitatea de a spera chiar la mult decât clasarea pe poziţia a treia. De partea cealaltă, Udinese pune capăt unei serii de şapte etape consecutive fără succes, însă tehnicianul Massimo Oddo poate fi mulţumit de creşterea echipei din momentul în care a preluat gruparea fiulană, după demiterea lui Luigi Delneri. Udinese se va concentra doar pe parcursul din campionat, unde urmează să evolueze în deplasare cu Genoa, respectiv pe teren propriu contra celor de la AC Milan.