Premier League, 18 decembrie 2021, ora 19:30, Leeds, West Yorkshire

Gabriel Martinelli 28
Bukayo Saka 42
Emile Smith Rowe 84

Leeds – Arsenal 1-4. Tunarii au garantat locul 4 de Crăciun

Cronica meciului Leeds - Arsenal, scor 1-4, câștigat lejer de echipa lui Mikel Arteta în fața formației cu multe absențe a lui Marcelo Bielsa

Gabriel Martinelli a reușit o dublă în meciul Leeds - Arsenal 1-4
David Petre, 19 decembrie 2021

Leeds – Arsenal a fost singurul meci al zilei de sâmbătă care nu a fost amânat din cauza valului de infectări Covid care a afectat Premier League, însă este sigur că gazdele și-ar fi dorit să nu joace acum această partidă. Zece jucători au avut lipsă, antrenorul Marcelo Bielsa s-a plâns înainte de meci că îi lipsesc șapte fundași și a fost obligat să îi ofere debutul absolut pe postul de fundaș dreapta jucătorului de 20 de ani Cody Drameh, iar aceste lucruri au avut urmări limpezi pe teren. Fără alte probleme de efectiv în afara suspendării pe motive disciplinare a lui Aubameyang, Arsenal și-a permis să alineze același unsprezece de start pentru al patrulea meci la rând și a obținut o victorie comodă care îi garantează locul 4 de Crăciun în condițiile în care numeroase alte meciuri programate în această perioadă au fost amânate.

Arsenal a accelerat încă din start, Lacazette, Partey și Tierney au avut ocazii bune din primele minute, iar deschiderea previzibilă de scor nu a întârziat decât până în minutul 16 când Martinelli a finalizat o fază rapidă începută cu o recuperare a lui Saka la centrul terenului. A fost un galop de sănătate pentru oamenii lui Arteta care au expediat până la pauză 11 șuturi pe poartă, performanță pe care Arsenal nu o mai reușise din sezonul 2003-2004, iar Martinelli și Saka au concretizat și pe tabelă neta superioritate din joc pentru un 0-3 după primele 45 de minute.

Leeds a arătat mai bine în repriza secundă, a marcat pentru 1-3 dintr-un penalty transformat de Raphinha și a lăsat pentru ceva timp impresia că ar putea să obțină chiar mai mult, însă a cedat din nou inițiativa după intrarea pe teren a altor doi debutanți în Premier League, Sam Greenwood (19 ani) și Liam McCarron (20), iar Arsenal a refăcut în final diferența de trei goluri prin Emile Smith Rowe, intrat și el de scurtă vreme pe teren.

Leeds - Arsenal 1-4, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Leeds - Arsenal: Patru meciuri la rând cu același prim unsprezece pentru Arsenal