Premier League, 26 decembrie 2020, ora 14:30
Axel Tuanzebe 85 (a)

Marcus Rashford 23
Bruno Fernandes 79

Leicester – Manchester United 2-2. Remiză echitabilă în derby-ul de Boxing Day

Leicester City și Manchester United își păstrează locurile 2-3 în clasamentul Premier League după ce au remizat 2-2 pe King Power.

26 decembrie 2020

Jamie Vardy a provocat în minutul 85 un autogol al lui Axel Tuanzebe prin care Leicester City a scos o remiză din meciul cu Manchester United și a oprit la 10 seria victoriilor consecutive ale echipei lui Ole Gunnar Solskjaer în meciurile din deplasare în Premier League.

United a condus de două ori, iar golul lui Bruno Fernandes din minutul 79 părea să îi păstreze procentajul de 100% în meciurile pe teren străin și să o apropie la doar două puncte de liderul Liverpool, însă Jamie Vardy s-a desprins ușor din marcajul lui Bailly și a reluat spre poartă mingea centrată de Ayoze Perez pe care Axel Tuanzebe avea să o devieze în poarta lui De Gea. A fost faza care a consfințit o remiză echitabilă care o avantajează însă pe Liverpool, ce se poate distanța acum la 6 puncte în vârful clasamentului Premier League.

Leicester City a abordat meciul cu același unsprezece de start ca în victoria cu Tottenham, în schimb ManUnited nu a putut conta pe Wan-Bissaka și a jucat cu Lindelof fundaș dreapta, făcându-i loc în centrul apărării lui Eric Bailly pentru al doilea meci consecutiv după cel câștigat la mijlocul săptămânii în Cupa Ligii cu Everton. Jocul a început cu o mare ratare a lui Rashford care a reluat peste poartă din doar câțiva metri o excelentă centrare a lui Bruno Fernandes, însă cei doi aveau să combine din nou pentru deschiderea scorului, în minutul 23, cu cel de-al 50-lea gol al lui Rashford în prima ligă engleză. Fernandes avea să fie implicat și în următorul gol, pierzând în apropierea propriului careu o minge cu care Harvey Barnes avea să restabilească egalitatea în minutul 31 pentru scorul pauzei.

Solskjaer a încercat să desfacă jocul prin introducerea lui Paul Pogba la zece minute de la reluare, dar un alt jucător venit de pe banca de rezerve avea să condimenteze întâlnirea, Edinson Cavani, cu un assist elegant pentru golul lui Fernandes. Nu a fost însă suficient pentru cele trei puncte, fiindcă apărarea lentă avea să îl trădeze o dată în plus pe Solskjaer permițând a doua revenire a lui Leicester care își păstrează astfel locul 2 în clasament cu un punct peste United față de care are însă un meci în plus.

Curiozități statistice ale meciului Leicester City – Manchester United 2-2:

• Manchester United are o serie de 14 meciuri consecutive fără înfrângere în deplasare (11 victorii, 3 remize), cea mai lungă din 2011 (16 meciuri).
  • Manchester United este prima echipă din prima divizie engleză care înscrie cel puțin două goluri în 11 meciuri consecutive în deplasare din 1959, când tot ea a avut o serie de 13 astfel de partide.
  • Brandan Rodgers are doar 2 victorii în 12 meciuri de Premier League contra lui Manchester United. A pierdut 9 din celelalte 10.
  • Edinson Cavani a fost implicat în 5 goluri când a intrat pe parcursul partidei (3 goluri, 2 assisturi), cu 2 mai multe decât oricare alt jucător.
  • La 23 de ani și 56 de zile, Marcus Rashford este al treilea cel mai tânăr jucător din istoria Premier League care marchează 50 de goluri, după Wayne Rooney (22 de ani și 157 zile) și Cristiano Ronaldo (22 de ani și 341 zile).
  • Bruno Fernandes a fost implicat în mai mult de jumătate din golurile lui Manchester United (31/60) din momentul debutului la această echipă (18 goluri marcate, 13 assisturi).

Leicester City - Manchester United 2-2, fișa tehnică