Bundesliga, 06 noiembrie 2021, ora 19:30
Yussuf Poulsen 68

Marco Reus 52

Leipzig – Dortmund 2-1. Nkunku îi răpune pe galben-negri

Christopher Nkunku, în meciul RB Leipzig - Borussia Dortmund 2-1

Cronica meciului RB Leipzig - Borussia Dortmund, scor 2-1, în care Christopher Nkunku a reușit un gol și un assist.

David Petre, 7 noiembrie 2021

Leipzig și Borussia Dortmund ocupau la startul etapei primele două locuri în clasamentului formei din Bundesliga întocmit pe baza rezultatelor din ultimele 5 runde, însă pe teren distanța dintre cele două echipe a fost mai clară în favoarea gazdelor decât o arată scorul final, impulsionată de o nouă evoluție stelară a lui Christopher Nkunku, cel care primise distincția Player of the Match la mijlocul săptămânii contra lui PSG.

Leipzig irosise șanse importante și odată cu ele și victoria în meciurile recente cu Eintracht Frankfurt și Paris Saint-Germain, însă contra lui Dortmund nu a mai lăsat nimic la voia întâmplării ci și-a luat pe sus adversarul încă din start, năucindu-l cu pressingul agresiv și cu incursiunile rapide. Kobel a reușit să îl blocheze o dată pe Nkunku în minutul 13, dar nu a mai avut ce face în minutul 29 la o pasă magistrală cu care Gvardiol a deschis larg calea francezului, ajuns în fața porții goale după ce l-a depășit în dribling pe goalkeeperul ieșit în întâmpinare. A fost unicul gol al unei reprize în care Dortmund, fără Haaland, nu a expediat niciun șut pe poartă.

Poulsen (50) și Szoboszlai (51) ar fi putut dubla avantajul gazdelor, însă de nicăieri a picat golul egalizator pentru galben-negri, marcat de Marco Reus după o excelentă pasă în adâncime a lui Meunier. Putea fi un moment de panică pentru saxoni, însă Dortmund nu a știut să profite. Nkunku cu capul, Simakan puțin în afara porții și Szoboszlai blocat de Kobel au semnat ocazii rapide ale gazdelor, înainte ca Nkunku să producă faza meciului în minutul 64, înlănțuind două rulete ale lui Zidane în careul advers înainte să trimită din întoarcere în bară.

Golul de 2-1 a picat în mod natural, patru minute mai târziu: Nkunku a centrat din partea stângă, iar Poulsen a reluat din șase metri în poartă cu toată opoziția lui Kobel, stabilind destul de devreme scorul unei victorii meritate a celor de la Leipzig în fața unei replici firave a galben-negrilor. A fost succesul cu care saxonii urcă provizoriu pe locul 5 în clasamentul din Germania și care le oferă un bun moral înaintea următoarelor trei meciuri contra altor echipe din prima jumătate a ierarhiei, Hoffenheim, Leverkusen și Gladbach.

RB Leipzig - Borussia Dortmund 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul RB Leipzig - Borussia Dortmund: Andre Silva, rezervă contra lui Dortmund

58

Nkunku, rege pe Red Bull Arena, Reus în prim-plan la Dortmund. Curiozități statistice ale meciului RB Leipzig - Borussia Dortmund 2-1

• Cu cinci goluri și trei assisturi, Christopher Nkunku a fost direct implicat într-o treime din reușitele lui RB Leipzig în actualul sezon de Bundesliga. Toate cele cinci goluri ale sale au fost marcate pe teren propriu.
  • Cu 102 goluri, Marco Reus l-a egalat pe Stephane Chapuisat pe locul patru în topul marcatorilor all-time ai Borussiei Dortmund în campionat. Manfred Burgsmüller, Michael Zorc și Lothar Emmerich ocupă primele trei poziții.