Premier League, 13 august 2016, ora 19:30
Manchester CityManchester City
21
SunderlandSunderland

Jermain Defoe 71

Manchester City – Sunderland 2-1. Victorie chinuită la debutul lui Pep Guardiola

Manchester City - Sunderland 2-1 în prima etapă din Premier League 2016-2017

Manchester City a învins-o pe Sunderland în prima etapă de Premier League printr-un autogol marcat de debutantul Paddy McNair în minutul 87

David Petre, 14 august 2016

Faptul că iminenta venire a lui Guardiola a fost anunţată înaintea finalului sezon a deconcentrat-o pe Manchester City, care a prins in extremis locul patru în campionat după ce a câştigat doar cinci din ultimele 15 meciuri de Premier League. După o vară fierbinte în care Cetăţenii au aruncat cu milioanele, noul City a pornit astăzi la drum, cu multe iluzii, cu un joc împiedicat şi totuşi cu o victorie.

La 45 de ani, Pep Guardiola vine în campionatul englez cu şase titluri în palmares şi cu multe promisiuni de succes, însă cei care aşteptau o revoluţie cu efect imediat vor fi cu siguranţă dezamăgiţi de modul în care s-a defăşurat primul meci găzduit de Etihad Stadium în noua stagiune. City a controlat autoritar posesia în faţa echipei care sezonul trecut a evitat pe ultima sută de metri retrogradarea, însă jocul său ofensiv a suferit la capitolul creativite, ocaziile de gol au fost puţine, iar cele trei puncte au intrat în contul gazdelor abia în final, graţie unui autogol al noului sosit la Sunderland, Paddy McNair.

Guardiola şi-a început mandatul la Manchester City cu infirmeria plină, acuzând absenţele lui Vincent Kompany, Samir Nasri, Nicolas Otamendi şi ale noilor veniţi Leroy Sane şi Ilkay Gundogan. Ar fi fost apţi de joc portarul Hart şi starul ivorian Yaya Toure (cu care Guardiola a câştigat în 2009 o Ligă a Campionilor), însă toate semnele indică iminenta despărţire de cei doi: Hart (după 347 de jocuri pentru City) a rămas doar de banca de rezerve fiind preferat ca titular Willy Caballero, în timp ce Toure nu a fost nici măcar oprit în lot.

În schimb Guardiola l-a folosit din primul moment pe noul sosit John Stones, într-o inedită pereche de fundaşi centrali completată de Alekandar Koralov, într-un unsprezece care i-a avut în compartimentul ofensiv pe obişnuiţii Sterling, Silva, De Bruyne şi Aguero.

Sunderland se prezintă la startul noului sezon cu un nou tehnician, David Moyes, care încearcă să îşi resusciteze cariera după mandate nereuşite la Manchester United şi Real Sociedad. Sunderland a perfectat patru transferuri în această vară şi trei dintre jucătorii cumpăraţi au fost folosiţi în primul joc al sezonului: Donald Love titular pe postul de fundaş dreapta şi Januzaj şi McNair intraţi pe parcursul jocului, ultimul cu o influenţă decisivă asupra rezultatului.

Pentru City părea să fie începutul perfect, după ce Kun Aguero a deschis scorul încă din minutul 4 dintr-un penalty obţinut de Sterling. Jocul gazdelor a fost însă lipsit de imaginaţie, iar ocaziile la poarta lui Vito Mannone au fost rare. Mai mult, vizitatorii au reuşit egalarea prin Jermain Defoe în minutul 71 şi păreau să poate pleca de pe Etihad cu o remiză. A venit însă minutul 87 în care Paddy McNair, presat de Fabien Delph, a reluat mingea în propria poarta la centrarea bună a lui Jesus Navas, trimiţând toate cele trei puncte în contul echipei pe care cei mai mulţi specialişti o văd campioană a Angliei vara viitoare. A fost un debut trist la Sunderland pentru McNair, care intrase de doar patru minute în teren în locul lui Jermain Defoe, pentru a aduce un plus de siguranţă în apărare.

După acest succes chinuit, pentru City urmează deplasarea la Bucureşti în vederea meciului cu Steaua din playoff-ul Ligii Campionilor, apoi un joc pe terenul incomodei Stoke, în timp ce Sunderland primeşte duminica viitoare vizita nou promovatei Middlesbrough.

Manchester City - Sunderland 2-1, fișa tehnică