Premier League, 25 septembrie 2021, ora 14:30, Manchester
Manchester United
01
Aston Villa

Kortney Hause 88

Manchester United – Aston Villa 0-1. Săptămână fără gol marcat pentru echipa lui Solskjaer

Manchester United a pierdul meciul cu Aston Villa după ce Bruno Fernandes a ratat un penalty în prelungiri.

Aston Villa a câștigat cu 1-0 pe Old Trafford în fața lui Manchester United
David Petre, 25 septembrie 2021

La fel ca în etapa anterioară Manchester United a trăit un final dramatic de meci, însă de această dată șansa i-a întors spatele și i-a provocat prima înfrângere în campionat, în săptămâna în care părăsise și Cupa Ligii. În finalul unui meci viu disputat cu ocazii la ambele părți Aston Villa a deschis scorul în minutul 88, însă United a avut ocazia egalării dintr-un penalty primit norocos în prelungiri dar irosit de Bruno Fernandes cu o execuție de rugby, mult peste poartă.

Esențiali în ambele faze au fost fundașul central Kortney Hause pentru Villa și Edinson Cavani pentru United, acesta din urmă intrat în minutul 82 pentru primele sale minute stagionale. Cavani a fost perechea de marcaj a lui Hause la o lovitură de colț în minutul 88 și i-a permis acestuia să reia cu capul pentru golul de 0-1, însă duelul s-a reeditat câteva minute mai târziu la poarta cealaltă, de această dată cu o lovitură de cap a uruguayanului care s-a lovit de mâna fundașului central și a dus la lovitura de penalizare.

A fost un final încins, pe măsura unui meci în care ambele formații trecuseră în mai multe rânduri pe lângă deschiderea scorului. United a avut 27 de șuturi la poartă, însă și norocul de a fi scăpat fără gol primit în prima repriză la două situații uriașe ale oaspeților, cea de a doua provocată de o execrabilă pasă înapoi a lui Maguire spre De Gea dar rezolvată în cele din urmă de goalkeeperul iberic.

Accidentările lui Shaw și Maguire l-au obligat pe Solskjaer să facă în defensivă două schimbări din cele trei permise în Premier League și a rămas doar soluția Cavani pentru a încerca să aducă idei noi în fața porții adverse, însă United avea să încheie fără gol o săptămână în care a expediat 55 de șuturi în cele două partide jucate. Griji sunt însă și în apărare după ce s-au strâns 8 meciuri la rând în campionat cu gol primit, iar scaunul lui Ole Gunnar Solskjaer pare că se clatină din ce în ce mai tare.

Manchester United - Aston Villa 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Aston Villa: Edinson Cavani, primele minute ale sezonului