Premier League, 20 decembrie 2020, ora 18:30

Daniel James 66
Bruno Fernandes 70 (pen)

Liam Cooper 41
Stuart Dallas 73

Manchester United – Leeds 6-2. Un United de record ajunge pe locul 3 în clasamentul Premier League

Manchester United a bătut Leeds, scor 6-2, într-un meci în care Scott McTominay a reușit o dublă în primele trei minute.

21 decembrie 2020

Curiozități statistice ale meciului Manchester United – Leeds 6-2:

• Scott McTominay este primul jucător din istoria Premier League care reușește o dublă în primele trei minute ale unui meci.
  • Manchester United nu a mai marcat șase goluri într-un meci de Premier League de la un 8-2 cu Arsenal în august 2011.
  • Manchester United a jucat pe teren propriu în Premier League mai multe meciuri fără să piardă contra lui Leeds decât contra oricărei alte echipe (13 meciuri, 9 victorii, 4 remize).
  • Este primul meci pentru Marcelo Bielsa când echipa sa încasează șase goluri de la un 0-6 cu San Lorenzo pe vremea când era la Newell’s Old Boys, în februarie 1992.
  • Leeds a primit patru goluri în prima repriză a unui meci de Premier League pentru prima oară în istoria sa.
  • Leeds a primit în acest sezon mai multe goluri din faze fixe (inclusiv penalty-uri) decât orice altă echipă de Premier League.
  • De la începutul sezonului precedent, Manchester United a beneficiat (32) și transformat (27) mai multe penalty-uri decât orice altă echipă în principalele cinci campionate din Europa.
  • De la debutul în luna februarie, Bruno Fernandes are șapte meciuri de Premier League cu gol și pasă decisivă. Doar doi jucători în istoria competiției au mai multe într-un an calendaristic, Matt Le Tissier în 1994 (8) and Mohamed Salah in 2018 (9).

Manchester United - Leeds 6-2, fișa tehnică