Premier League, 12 decembrie 2020, ora 19:30
Manchester United
00
Manchester City

Manchester United – Manchester City 0-0. Remiză ștearsă în derby-ului orașului Manchester

Manchester United și Manchester City s-au anihilat reciproc în derby-ul din Premier League, scor 0-0 pe Old Trafford.

13 decembrie 2020

Există derby-uri închise din prea mult respect reciproc, însă derby-ul de azi al orașului Manchester a lăsat impresia de teamă și neputință. Teamă pentru gazde, care după eliminarea din Champions League la mijlocul săptămânii și ale câteva prime reprize dezastruoase în acest sezon au primit probabil comenzi ferme din partea antrenorului Ole Gunnar Solskjaer să nu greșească în apărare, neputință pentru City, care în absența lui Kun Aguero cu greu mai găsește drumul către gol. Fără spectatori, nici măcar cei 2.000 care pot asista la meciuri în Londra, Teatrul Viselor a văzut doar o repetiție într-o fază incipientă, nu un spectacol.

Precauția s-a văzut încă din modul în care cei doi tehnicieni au creionat garniturile de start: OGS a făcut două schimbări față de meciul de la Leipzig jucând de la început cu Pogba și Fred dar cu trei mijlocași cu atribuții preponderent defensive și doar doi oameni de atac, în timp ce Guardiola i-a jucat simultan pe Rodri și Fernandinho la centrul terenului, fapt ce i-a asigurat “spatele” dar i-a și redus semnificativ capacitatea de construcție. Cele două echipe s-au blocat reciproc într-un joc fără ambiție în care s-a arătat un singur cartonaș galben, iar acest lucru nu a părut să deranjeze pe nimeni, ambii tehnicieni făcând de-a lungul celor 90 de minute câte o singură modificare.

Punctul cultimant al jocului a fost un penalty acordat celor de la United în minutul 48 după un contact între Kyle Walker și Rashford, însă decizia a fost întoarsă după consultarea arbitrajului video pentru o poziție de ofsaid a atacantului. Până atunci City avusese cea mai mare ocazie a primei reprize la un contraatac magistral la capătul căruia o pasă sublimă a lui De Bruyne l-a lăsat pe Mahrez față în față cu De Gea dar goalkeeperul spaniol s-a opus. United a avut șansa ei în minutul 54 când Pogba l-a găsit pe Rashford într-o bună poziție, însă atacantul a alunecat și a ratat șutul, trimițând mingea pe lângă poartă.

Curiozități statistice ale meciului Manchester United – Manchester City 0-0:

• Manchester United are o serie de 3 meciuri consecutiv fără înfrângere contra lui City (2 victorii și 1 egal), cea mai bună din primăvara lui 2016.
  • ManUnited are 3 meciuri la rând cu City fără gol primit. Ultima oară când s-a întâmplat acest lucru a fost în 1995, când seria s-a oprit după patru meciuri.
  • Cele două echipe din Manchester s-au înfruntat de 47 de ori în era Premier League și doar 5 dintre aceste meciuri s-au încheiat 0-0. Trei dintre ele au fost în ultimele 11 întâlniri.
  • Pentru ManUnited este al treilea meci din acest sezon în care nu marchează pe teren propriu după cele cu Chelsea (0-0) și Arsenal (0-1). În întreg sezonul precedent avusese doar două meciuri pe Old Trafford fără gol marcat.
  • Raheem Sterling nu a marcat niciodată în poarta lui Manchester United în Premier League, acesta fiind al 17-lea său meci jucat contra acestei echipei.
  • Ole Gunnar Solskjaer este unul din cei doar doi antrenori care au jucat cel puțin 5 meciuri contra lui Pep Guardiola și au un bilanț pozitiv în fața acestuia. Celălalt este Jurgen Klopp.

Manchester United - Manchester City 0-0, fișa tehnică