Manchester United
10
West Ham United
Marcus Rashford 90+3

Manchester United – West Ham 1-0. United urcă pe locul 4 cu un gol marcat de Rashford în minutul 93

Manchester United - West Ham United, scor 1-0. Cronica meciului în care s-au expediat doar 4 șuturi pe poartă, decis de un gol al lui Rashford în prelungiri

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
22 ianuarie 2022
Golul lui Rashford din minutul 93 a decis meciul Manchester United - West Ham United 1-0

Un gol marcat de Marcus Rashford cu 30 de secunde înainte de expirarea celor trei minute de prelungire i-a adus lui Manchester United o victorie esențială în lupta pentru locurile de Champions League, la capătul unui meci în care până atunci se înregistraseră doar alte trei șuturi pe poartă. Ultimele atingeri înaintea golului victoriei le-au aparținut lui Martial, Cavani și Rashford, exact cei trei jucători introduși pe parcursul meciului de Ralf Rangnick, care astfel s-a dovedit prin schimbările făcute mai inspirat decât jucătorii pe care îi trimisese pe teren la fluierul de start.

Nu a fost nici măcar un șut pe poartă în prima repriză, în care Cristiano Ronaldo a ratat de puțin întâlnirea cu mingea la o centrare periculoasă a lui Bruno Fernandes și a avut și o solicitare de penalty. Primul șut cadrat a venit abia în startul reprizei secunde la o execuție a lui Fred care l-a evidențiat pe Alphonse Areola, cara a debutat în acest meci în Premier League pentru West Ham, însă ocaziile importante au apărut abia în minutele de final. O lovitură de cap a lui Tomas Soucek după o fază fixă a trecut la mică distanță de poarta lui De Gea, goalkeeperul iberic a respins apoi de lângă bară o minge deviată de Varane, însă cei care au marcat au fost oamenii lui Rangnick după o acțiune dezvoltată de Martial și Cavani în partea stângă de unde mingea fost scoasă perfect la bara a doua pentru Marcus Rashford, marcator în etape consecutive în Premier League pentru prima oară în acest sezon.

În urma rezultatului Manchester United urcă provizoriu pe locul patru al clasamentului chiar deasupra lui West Ham United, însă are doar 2 puncte avans față de Tottenham care are trei meciuri restante.

Rashford, cele mai multe goluri victorioase după minutul 90 în istoria Premier League. Curiozități statistice ale meciului Manchester United - West Ham United 1-0

• Marcus Rashford este jucătorul care a marcat cele mai multe goluri ale victoriei după minutul 90 în istoria Premier League (4).
  • David Moyes nu a câștigat niciodată în deplasare pe Old Trafford în Premier League. Aceasta a fost al 15-lea meci de acest fel, bilanțul său fiind de 4 remize și 11 înfrângeri.
Manchester United - West Ham United 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - West Ham United: Elanga, păstrat în unsprezecele de start al lui ManUnited

Statisticile meciului Manchester United - West Ham United 1-0