Karim Benzema 33
Vinícius Júnior 55
Karim Benzema 82 (pen)

Manchester City 4-3 Real Madrid. Madridul iese cu viață dintr-un meci fabulos

Manchester City - Real Madrid, scor 4-3. Cronica meciului din manșa tur a semifinalelor Champions League 2021-2022

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
27 aprilie 2022
Manchester City - Real Madrid 4-3

Trei goluri marcate de perechea fantastică Benzema – Vinicius au minimizat daunele pentru Real Madrid într-o manșă tur a semifinelelor Champions League în care Manchester City a fost în permanență în avantaj începând cu secunda 94 grație unui atac stelar, însă a irosit numeroase șanse de a se distanța decisiv și a avut propriile momente de slăbiciune într-o apărare improvizată.

Fuseseră mai multe opinii în presa spaniolă că Real Madrid ar avea o dublă mai ușoară cu City în semifinale decât în turul anterior în care trebuise să contracareze jocul fizic al lui Chelsea, însă din punct de vedere defensiv a fost o seară de coșmar pentru oamenii lui Ancelotti, comparabilă doar cu înfrângerea 0-4 în fața Barcelonei în campionat.

Madridul a primit gol încă din minutul 2 când De Bruyne a urcat fără marcaj până în fața porții lui Courtois, Gabriel Jesus a dublat avantajul în minutul 11 ajuns și el singur fața portarului după ce s-a descotorosit ușor de Alaba, iar la 2-0 City a ratat două mari ocazii prin Mahrez și Foden pe contraatacuri în superioritate numerică.

După o jumătate de oră au apărut însă și probleme pentru campioana Angliei: Benzema s-a desprins din marcajul neglijent al fundașului stânga Zinchenko și a redus din diferență dintr-o centrare a lui Mendy, iar fundașul dreapta improvizat John Stones care se accidentase în weekend cu Watford nu a rezistat pe teren decât 36 de minute și a fost înlocuit cu lentul Fernandinho, pradă ușoară pentru rapidul Vinicius.

S-a intrat cu 2-1 la cabine, însă City și-a reluat asaltul ofensiv în startul părții secunde. Courtois a fost salvat de bară la șutul lui Mahrez și imediat de Carvajal la reluarea lui Foden, însă apărarea destabilizată a Madridului avea să încaseze gol în minutul 53 când Fernandinho a interceptat o pasă a lui Mendy și l-a servit pe Foden, apărut și el singur în fața porții.

Diferența de două goluri nu a durat însă decât două minute, pentru că Vinicius a trecut ca TGV-ul pe lângă Fernandinho și nu s-a mai oprit decât în poartă, după ce apărarea lui City a părut mai preocupată de Benzema decât de purtătorul balonului.

La 3-2 a ieșit la rampă și arbitrul român Istvan Kovacs, care a lăsat admirabil jocul să curgă după un fault dur asupra lui Zinchenko în marginea careului și astfel s-a născut cel mai frumos gol al meciului, marcat de Bernardo Silva cu un șut în vinclu la care Courtois nu a avut reacție. City nu a putut însă să țină nici acum de rezultat în ciuda unei noi mari ocazii a lui Mahrez, iar Benzema a transformat cu o scăriță admirabilă un penalty făcut cadou de Laporte care a atins mingea cu brațul larg întins la o minge înaltă.

A fost ultimul gol al serii, chiar dacă Ruben Dias a avut în ultimele minute două bune ocazii, lipsindu-i de fiecare dată un vârf de gheată pentru a relua decisiv mingea din apropierea porții. S-a terminat 4-3, la capătul unui meci cursiv cu un fotbal super ofensiv în care s-au expediat 27 de șuturi la poartă și în care au fost înregistrate doar 16 faulturi, numai 5 dintre ele comise de formația vizitatoare.

Guardiola, Ancelotti și alte 6 declarații după City – Real Madrid 4-3 și alte 1 articole despre acest meci

Doar a doua înfrângere pentru Real Madrid în Europa într-un meci în care marchează trei goluri. Curiozități statistice ale meciului Manchester City - Real Madrid 4-3

• Real Madrid a pierdut un meci european în deplasare în care a marcat trei goluri doar pentru a doua oară în istorie. Precedentul fusese tot la Manchester, contra lui United, încheiat tot 4-3 în sferturile Champions League 2002-03, un meci iconic în istoria competiției în care brazilianul Ronaldo a marcat un hattrick prin care Madridul a obținut calificarea cu scorul general 6-5.
  • Aceasta este a șasea oară când Real Madrid pierde manșa tur a unei semifinale de Champions League. În nici una din precedentele cinci situații nu a reușit să se califice în finală.
  • Ultima oară când Real Madrid a încasat patru goluri într-un meci tur din Champions League fusese la Dortmund, scor 1-4, în aprilie 2013.
  • Karim Benzema a ajuns la 14 goluri marcate pentru Real Madrid în actuala ediție de Champions League. Doar Cristiano Ronaldo a reușit mai multe pentru clubul blanco în aceeași ediție a principalei competiții europene, 17 în sezonul 2013-2014, 16 în 2015-2016 și 15 în 2017-2018.
  • Șapte goluri este recordul unui meci din semifinalele Champions League. S-a mai întâmplat de două ori, în 1995 (Ajax - Bayern Munchen 5-2) și în 2018 (Liverpool - AS Roma 5-2).
  • Golul marcat de Kevin de Bruyne în secunda 93 este cel mai rapid reușit într-o semifinală de Champions League. Precedentul record îl deținea Joshua Kimmich, care deschisese scorul în meciul Bayern Munchen - Real Madrid din mai 2018 după 2 minute și 44 de secunde.
Manchester City - Real Madrid 4-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester City - Real Madrid: 5 modificări la Real Madrid față de meciul anterior cu Osasuna

Statisticile meciului Manchester City - Real Madrid 4-3