Bournemouth
Dominic Solanke 5
Philip Billing 68
Marcos Senesi 73

Manchester United 0-3 Bournemouth. Încă o performanță negativă istorică pentru Red Devils

Manchester United a pierdut acasă cu Bournemouth, scor 0-3, prima oară în era Premier League cu o astfel de înfrângere în fața unei echipe din a doua jumătate a clasamentului

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
09 decembrie 2023
Manchester United - Bournemouth 0-3

Manchester United nu a reușit să dubleze rezultatul bun din derby-ul de la mijlocul săptămânii cu Chelsea, ci a pierdut la scor de neprezentare pe propriul teren cu Bournemouth și a terminat meciul fluierată copios de fanii care au rezistat până la fluierul final în tribunele stadionului Old Trafford.

Este a patra înfrângere a lui ManUnited pe teren propriu în actuala ediție de campionat și vine cu un record negativ, fiind prima oară în era Premier League când echipa pierde pe teren propriu la o diferență de cel puțin trei goluri împotriva unui adversar din jumătatea inferioară a clasamentului.

Lucrurile au stat prost pentru echipa lui Erik Ten Hag după ce Dominic Solanke a deschis scorul pentru Bournemouth încă din minutul 5, profitând de o construcție greșită de la propria poartă a celor de la United. A fost pentru a șasea oară în acest sezon când Diavolii Roșii au primit primul gol într-un gol de Premier League, statistică la care doar lanterna roșie Sheffield United (7) stă mai prost.

Cu avantaj pe tabelă, Bournemouth s-a retras cu întreaga echipă în apărarare și a avut un singur moment de panică în prima repriză, la o lovitură de cap a lui Harry Maguire respinsă peste transversală de Neto, în ciuda posesiei zdrobitoare a gazdelor. În schimb Marcus Tevernier a avut o ocazie bună de a dubla avantajul lui Bournemouth, înainte de Solanke să lovească bara după o minge pierdută de McTominay la centrul terenului.

Manchester United a arătat mai bine după pauză, însă Bournemouth s-a apărat eroic, demonstrând spiritul care îi adusese 10 puncte în ultimele 4 meciuri de Premier League, iar șansa le-a surâs oaspeților în minutul 68 când danezul Philip Billing a înscris pentru 0-2 împotriva cursului jocului, la zece minute de la intrarea pe teren.

A fost un scor de la care revenirea a fost imposibilă pentru United, care a încasat și golul trei de la Marcos Senesi după o lovitură de colț, apoi și pe al patrulea din partea lui Luis Sinisterra, anulat însă pentru un henț.

Manchester United - Bournemouth 0-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Bournemouth: Joe Rothwell, primele minute pentru Bournemouth după 28 de zile

Statisticile meciului Manchester United - Bournemouth 0-3