Jordi Alba 8
Frenkie de Jong 13
Gerard Piqué 45
Pierre-Emerick Aubameyang 59

Napoli 2-4 Barcelona. Calificare facilă pentru catalani în optimile Europa League

Napoli - FC Barcelona, scor 2-4. Cronica meciului retur din șaisprezecimile de finală Europa League 2021-2022.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
24 februarie 2022
Mesaj comun al jucătorilor de la Napoli și FC Barcelona înaintea meciului direct din Europa League

Napoli nu primise niciodată două goluri în primul sfert de oră al unui meci din cupele europene disputat pe teren propriu, însă două reușite ale lui Jordi Alba și Frenkie de Jong în minutele 8 și 13 au marcat în favoarea Barcelonei această premieră statistică și au deschis larg calea formației catalane spre calificarea în optimile de finală Europa League.

Cele două goluri au punctat două contraacuri fulger ale formației blaugrana, aspect al jocului la care Napoli nu a avut răspuns. O fază pornită de Aubameyang din propriul careu și continuată de Adama Traore cu o excelentă minge în adâncime l-a lăsat singur pe Jordi Alba cu Meret pentru primul gol al întâlnirii, iar goalkeeperul lui Napoli nu a avut replică nici cinci minute mai târziu când Frenkie de Jong a plasat mingea cu precizie chirurgicală în vinclu printr-un șut din afara careului la o nouă acțiune rapidă a Barcelonei.

Ucigători pe contraatac în debutul întâlnirii, catalanii s-au dovedit și ei deficitari în defensivă la o astfel de fază: Osimhen s-a desprins din marcajul larg al lui Araujo și s-a lansat spre poartă, iar Ter Stegen ieșit precipitat într-o zonă laterală i-a agățat chiar în marginea careului, oferind celor de la Napoli penalty-ul din care Insigne cu o execuție sigură a făcut 1-2. Nu a fost însă o problemă pentru Barcelona care și-a creat trei alte mari ocazii de gol printre care o reluare impresivă cu capul a lui Aubameyang din apropierea porții goale, iar în cele din urmă Pique a refăcut diferența de două goluri chiar înainte de pauză cu un șut în diagonală după o fază fixă.

Condusă cu 3-1 la pauză, Napoli nu a părut să creadă într-o revenire de senzație în partea secundă, iar Barcelona a controlat meciul printr-o posesie prelungită și a mai profitat o dată de spațiile largi din apărarea adversă când Aubameyand a plasat și el în vinclu o minge bine lăsată de Frenkie de Jong la o centrare a lui Adama Traore. Matteo Politano a mai punctat o dată pentru napoletani în finalul meciului după o minge pierdută de Nico în propria suprafață de pedeapsă, însă era deja prea târziu pentru a mai pune în pericol calificarea Barcelonei, conturată încă din prima repriză.

Interviu Xavi după Napoli – Barcelona 2-4: „Cel mai bun meci al sezonului?”

Napoli - FC Barcelona 2-4, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Napoli - FC Barcelona: Riqui Puig, primele minute pentru FC Barcelona după 50 de zile

Statisticile meciului Napoli - FC Barcelona 2-4