Champions League, 25 noiembrie 2020, ora 19:55
Olympiacos
01
Manchester City

Phil Foden 36

Olympiacos – Manchester City 0-1. Phil Foden asigură calificarea lui City în optimi

Manchester City s-a impus la limita, scor 1-0, contra celor de la Olympiacos, intr-un meci controlat in totalitate

Un gol marcat de Phil Foden a adus victoria lui Manchester City pe terenul lui Olympiakos
25 noiembrie 2020

Manchester City avea nevoie de un singur punct din duelul disputat miercuri seara pe stadionul Karaiskaki pentru a-si asigura calificarea in optimile de finala UEFA Champions League, iar succesul obtinut cu scorul de 1-0 le confirma oamenilor lui Pep Guardiola statutul de favorita la clasarea pe prima pozitie in cadrul grupei C.

Manchester City a controlat fara mari probleme duelul impotriva campioanei Greciei, insa s-a impus doar la limita gratie unui gol marcat de tanarul international englez Phil Foden dupa 36 de minute de joc, la capatul unui assist elegant al lui Raheem Sterling.

De partea cealalta, Olympiakos nu a reusit sa trimita niciun sut pe spatiul portii aparate de Ederson Moraes si nici macar sa se apropie periculos de careul oaspetilor pana in minutul 88, cand Konstantinos Fortounis a avut oportunitatea de a relua dintr-o pozitie buna, insa finalizarea sa a fost imprecisa. Desi a sutat spre poarta lui Jose Sa de 22 de ori, formatia lui Pep Guardiola nu a reusit sa isi mareasca avantajul si sa inchida astfel definitiv meciul, un aspect care cu siguranta il va preocupa pe tehnicianul spaniol.

Dincolo de calificarea in optimile UEFA Champions League, City se va bucura mai ales de revenire golgheterului Sergio Aguero, care a evoluat in ultimele 13 minute de joc. O veste incurajatoare pentru Pep Guardiola, intr-un moment in care City se pregateste sa dispute 11 partide in urmatoarele 5 saptamani.

Partida dintre Olympiacos si Manchester City 0-1 a fost precedata de un moment de reculegere ca urmare a decesului fostului mare fotbalist Diego Maradona.

Olympiacos - Manchester City 0-1, fișa tehnică