5
  • Sevilla FC
    Sevilla
    0

Real Madrid – Sevilla 5-0. Moral bun pentru Madrid înainte de Mondialul Cluburilor și El Clasico

David Petre
9 decembrie 2017

Real Madrid a făcut o primă repriză perfectă în care a punctat de 5 ori în fața Sevillei, cu o dublă a lui Cristiano Ronaldo.

Rico

Ceea ce se anunța un meci dificil din cauza numeroaselor probleme de lot a fost până la urmă un galop de sănătate pentru Real Madrid, vaccinul împotriva neputinței atipice cu care echipa lui Zidane a bifat meci după meci în acest sezon. În ciuda evoluțiilor departe de așteptări și a rezultatelor dezamăgitoare, tehnicianul francez și-a manifestat de fiecare dată convingerea că va veni ziua în care lucrurile se vor schimba radical, iar vizita Sevillei pe Santiago Bernabeu pare să fi marcat acea zi: Real Madrid a făcut o repriză de excepție, zâmbetele au reapărut pe figurile jucătorilor, entuziasmul a revenit printre fanii din tribune care au avut din nou motive să se manifeste călduros, iar injecția de moral vine într-un moment cum nu se poate mai potrivit, înaintea Campionatului Mondial al Cluburilor și a derby-ului cu Barcelona, borne ce pot marca revenirea trupei blanco în vârf.

Absențe de marcă la Real Madrid

Chiar dacă în meciurile precedente atacul fusese zona problematică a Realului, în preambulul jocului cu Sevilla devensiva era cea care ridica semne de întrebare datorită absenței fundașilor centrali Ramos și Varane, a fundașului dreapta Carvajal și a închizătorului Casemiro. Cu puține soluții la dispoziție, Zidane a format o linie previzibilă de apărători, cu Nacho și Vallejo în centru, Achraf în dreapta și Marcelo în stânga. Modric și Kroos au fost distribuiți în centrul unei linii de patru mijlocași în care Asensio a revenit cu mare poftă de joc în banda stângă și Lucas Vasquez a fost direct și rapid în dreapta, situație în care Isco a rămas surprinzător pe banca de rezerve alături de Kovacic. Cristiano Ronaldo și Benzema au fost vârfurile, iar francezul a fost unicul jucător al Realului care nu s-a ridicat la înălțimea echipei, având o evoluție ștearsă și pe alocuri indolentă în prima repriză, apoi fiind ceva mai activ după pauză când a avut și o mare ocazie de gol la o lovitură de cap cu care a trimis mingea în bară.

Absențele Madridului nu s-au făcut simțite, iar apărarea improvizată a lui Zidane a anulat dominarea Sevillei în primul sfert al meciului, singura perioadă a jocului în care formația vizitatoare a avut inițiativă în jumătatea adversă. S-a văzut în schimb absența tehnicianului formației andaluze, care a fost operat în această săptămână și nu și-a putut impulsiona de pe margine elevii, prăbușiți după primirea golului doi și deveniți simple jaloane pentru un Madrid harnic și încrezător, copie fidelă a echipei care în luna august promitea să domine autoritar toate competițiile în acest sezon.

Cinci goluri pentru Real Madrid în prima repriză în fața unei echipe prăbușite a Sevillei

Scenariu ideal în orice joc de fotbal, Real Madrid a deschis scorul foarte repede, după o lovitură de colț la care Kjaer și Muriel s-au încurcat reciproc și i-au oferit mingea lui Nacho care a trebuit doar să o împingă în poartă. La 0-1 Sevilla a confiscat timp de 20 minute balonul și a inițiat câteva incursiuni îndrăznețe spre careul madrilen, acționând îndeosebi în banda dreaptă unde Jesus Navas a găsit spații în zona lui Marcelo. Dominarea nu a folosit însă la nimic Sevillei care nu și-a putut crea ocazii de gol, în schimb Realul a dat lovitura pe contraatac în minutul 23 după ce Asensio și Ronaldo s-au sincronizat perfect, portughezul a rămas singur cu Rico și a marcat al treilea său gol în campionat.