20
Getafe

Karim Benzema 60
Ferland Mendy 66

Real Madrid – Getafe 2-0. Victorie facilă pentru Real și doar 5 puncte până la primul loc

Real Madrid a trecut lejer de Getafe, scor 2-0, într-un meci în care oaspeții au avut un singur șut la poartă.

Real Madrid - Getafe 2-0 (9 februarie 2021)
10 februarie 2021

Obligat de numeroasele absențe din lot, Zinedine Zidane a alterat sistemul de joc al lui Real Madrid la vizita lui Getafe, însă campioana en-titre a Spaniei a câștigat lejer întâlnirea și a profitat astfel de pasul greșit făcut de Atletico Madrid, apropiindu-se la cinci puncte de primul loc față de care are însă două meciuri în plus jucate.

Real Madrid a abordat meciul într-un sistem 3-4-3, în care marea surpriză a fost titularizarea canteranului Marvin înaintea lui Isco. Mendy a jucat în stânga liniei de trei fundași alături de Varane și Nacho, însă impresia a fost că Realul nu ar fi avut problemele indiferent de alegerile din compartimentul defensiv, în fața unei echipe a lui Getafe care a expediat un singur șut spre poartă, în partea a doua.

În schimb defensiva formației vizitatoare a funcționat destul de bine până la pauză, limitând ocaziile gazdelor la două, o lovitură de cap a lui Benzema care a lovit transversala și un șut al lui Modric scos de portarul David Soria, titular pentru prima oară în La Liga în ultimele două luni, de la meciul cu Sevilla din 12 decembrie.

Real Madrid a rezolvat meciul în partea a doua, în doar șase minute. Benzema a deschis scorul cu capul în minutul 60 la o centrare a lui Vinicius din partea dreaptă, apoi Mendy a deviat în poartă o centrare venită din stânga de la Marcelo, suficient pentru a se debarasa lejer de un adversar pe care nici intrările lui Jaime Mata, Kubo și Alena nu au reușit să îl resusciteze.

Real Madrid – Getafe s-a încheiat 2-0, iar echipa lui Zidane așteaptă cu încredere meciul din weekend cu Valencia, în fața căreia are de luat o revanșă după înfrângerea dură din turul campionatului. Getafe rămâne cu un singur punct câștigat în ultimele patru meciuri și este într-o situație îndoielnică, aflându-se acum la doar patru puncte deasupra liniei retrogradării înaintea unor meciuri dificile cu Sociedad, Betis și Valencia.

Curiozități statistice ale meciului Real Madrid - Getafe 2-0

• În acest meci a fost expediat un singur șut spre poarta lui Thibaut Courtois, cel mai mic număr de șuturi spre poarta lui Real Madrid de când OPTA contorizează astfel de statistici (2003-2004).
  • Real Madrid a încheiat prima repriză fără să primească vreun șut spre poartă pentru a doua oară în acest sezon, după meciul cu Atletico Madrid.
  • 17 goluri după 22 de etape este cel mai slab bilanț al lui Getafe în acest punct al sezonului în întreaga istorie a participărilor acestui club în prima divizie spaniolă (16 sezoane).