Champions League, 04 mai 2022, ora 22:00
Rodrygo 90+1
Karim Benzema 95 (pen)

Riyad Mahrez 73

Real Madrid 3-1 Manchester City. Un nou miracol duce Realul în finala UCL 2022

Calificare miraculoasă pentru Real Madrid în finala UCL 2022 după 3-1 cu Manchester City

Real Madrid - Manchester City. Cronica manșei retur a semifinalei Champions League 2021-2022, câștigată de RealMadrid pe Bernabeu după prelungiri

David Petre, 5 mai 2022

Existase deja o anumită doză de miracol în cele două calificări succesive ale lui Real Madrid în dublele cu PSG și Chelsea, însă niciuna nu avusese impactul din returul semifinalei cu Manchester City în care echipa lui Ancelotti a marcat în minutele 90 și 91 din primele sale două șuturi pe poartă pentru a forța prelungirile în meciul în care trupa lui Guardiola ratase trei mari ocazii la scorul de 1-0.

Guardiola a trăit multe în cariera sa de antrenor, însă pentru elevii săi de la Manchester City va fi nevoie de mult timp pentru a înțelege ce i-a lovit. La 1-1 încă erau calificați în finala de la Paris, dar și-au pierdut capul în fața echipei brusc renăscute a Madridului, purtată spre glorie de un public exploziv. În doar două minute City a risipit (la fel ca și PSG) toată munca bună din două manșe și a avut noroc chiar și să prindă prelungirile după ce Rodrygo, autorul celor două goluri ale Realului, a avut o mare ocazie să semneze un hattrick de poveste într-un inverval de doar cinci minute, blocat însă de Ederson cu una din puținele sale intervenții în acest joc.

Prelungirile nu i-au folosit însă decât pentru a experimenta noi detalii ale “factorului Bernabeu”, pentru că, după ce Benzema a făcut 3-1 din penalty, a văzut doar cum Courtois se face din ce ce în ce mai mare, poarta adversă devine din ce în ce mai mică, iar Madridul și-a folosit toată inteligența și tradiția învingătoare pentru a gestiona timpul rămas spre finalul deja previzibil, calificare în finala contra lui Liverpool. Cu o zi înainte Villarreal se prăbușise în repriza a doua a meciului cu Liverpool și s-a spus că nu a putut face față ritmului unei echipe din Premier League, însă City a trăit experiența opusă a acestei duble hispalo-britanice, găsind pe Bernabeu nisipuri mișcătoare din care, odată intrată, i-a fost imposibil să se mai salveze.

Dramatismul din finalul primelor 90 de minute a creat o spectaculozitate aparte, chiar dacă jocul din teren a fost complet diferit față de fotbalul șampanie din manșa tur. Ce s-a schimbat față de jocul din urmă din opt zile a fost recuperarea unor jucători cheie, Casemiro la Real și fundașii laterali la City, prin care cele două echipe și-au regăsit echilibrul și au stat mult mai bine în teren.

A fost totuși un joc ciudat, cu statistici înșelătoare până la un anumit moment, fiindcă City avea la intrarea în minutul 90 un raport de 8-0 al șuturilor pe poartă, fără să fi făcut însă un joc suficient de bun, fără să fi controlat autoritar posesia așa cum o făcuse în tur, fără să fi adus oamenii din față în poziții clare de gol. A avut o singură situație clară în prima repriză, un șut al lui Bernardo Silva scos de Courtois în corner de la colțul scurt, în timp ce Madridul a avut câteva acțiuni promițătoare dar i-a lipsit inspirația oamenilor săi providențiali în acest sezon, Benzema și Vinicius.

Vinicius a ratat în prima fază a reprizei secunde o mare ocazie când nu a prins poarta din poziție ideală după un serviciu de excepție al lui Carvajal, iar pe fondul acestei lipse de eficiență Madridul a părut să ia drumul eliminării după ce City a reușit deschiderea scorului pe un contraatac purtat de Bernardo Silva și finalizat de Mahrez dintr-o poziție liberă.

La 0-1 a început seria miracolelor pentru Real. O paradă a lui Courtois la un șut puternic al lui Cancelo și două ocazii refuzate noului intrat Grealish de intervențiile incredibile ale lui Militao și Courtois au ținut Madridul în joc până la intrarea în ultimele minute, terenul favorit al formației de pe Bernabeu. O recentrare a lui Benzema după o minge lungă a lui Camavinga l-a găsit liber pe Rodrygo în fața porții pentru golul de 1-1, iar cu o energie nebănuită din tribune Realul s-a aruncat în atac, a marcat la faza următoare după o centrare a lui Carvajal ștearsă exact cât trebuia de Asensio pentru lovitura de cap a lui Rodrygo, iar brazilianul ar fi putut să ucidă imediat meciul când a mai avut o situație favorabilă în minutul 93.

Poate că City era încă favorită și în prelungiri dacă și-ar fi regăsit liniștea, însă o întârziere de o fracțiune de secundă a lui Ruben Dias la un duel cu Benzema a oferit Madridului rapid un penalty, transformat de francez cu un șut imparabil lângă bara din stânga lui Ederson. City a avut o mare ocazie să reintre în cărțile calificării, însă zeii își aleseseră deja favorita: Courtois a mai avut o intervenție fabuloasă la Ruben Dias, iar Fernandinho din apropiere nu a reușit să direcționeze corect mingea spre colțul liber, punând capăt speranțelor lui City după o dublă manșă fabuloasă care va rămâne în istorie drept unul din clasicele Champions League.

Pentru iubitorii campionatului englez, poate că o finală Liverpool – Manchester City ar fi fost de preferat după rivalitatea incredibilă din acest sezon punctată cu trei meciuri directe de poveste, 2-2, 2-2 și 3-2. În același timp însă, ar fi fost păcat ca seria incredibilă de miracole ale Madridului din acest sezon european să se fi terminat altfel decât cu o finală. Vor fi unii care vor pune pe seama norocului acest rezultat, alții vor evidenția meritele echipei lui Ancelotti în această dublă manșă, cert este că o finală UCL între Liverpool și Real Madrid va fi apogeul unui fabulos sezon fotbalistic 2021-2022.

Real Madrid - Manchester City 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Madrid - Manchester City: Kyle Walker, primele minute pentru Manchester City după 21 de zile

18

Prima calificare a lui RealMadrid într-o finală după ce a pierdut manșa tur. Curiozități statistice ale meciului Real Madrid - Manchester City 3-1

• Este pentru prima oară când Real Madrid se impune într-o semifinală europeană după ce a pierdut manșa tur. Fusese eliminată în fiecare din precedentele opt ocazii.
  • Carlo Ancelotti este primul antrenor care se califică de cinci ori într-o finală europeană.
  • Real Madrid a obținut a 17-a calificare într-o finală de Cupa Campionilor Europeni sau Champions League. A câștigat 13 din precedentele 16.
  • Karim Benzema a egalat recordul stabilit de Cristiano Ronaldo în sezonul 2016-2017 de cele mai multe goluri marcate în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor (10). Pentru Benzema a fost al 43-lea gol în cele 43 de meciuri jucate în acest sezon pentru Real Madrid
  • De la introducerea actualului format al Ligii Campionilor în sezonul 2003-2004, Real Madrid este prima echipă care se califică în finala competiției după ce a pierdut câte un meci în toate cele trei manșe eliminatorii, 0-1 cu PSG, 2-3 cu Chelsea și 3-4 cu Manchester City.
  • Real Madrid are o serie de 29 de meciuri cu gol marcat pe teren propriu în manșele eliminatorii ale Champions League. Ultima dată când nu a marcat a fost în semifinala din 2011 cu FC Barcelona, scor 0-2.
  • Pentru Pep Guardiola a fost a șasea eliminare suferită în semifinalele Champions League, cu care egalează recordul deținut de Jose Mourinho.