Liga Națiunilor, Grupa B, 14 iunie 2022, ora 21:45, București

Stefan Mugoša 42
Stefan Mugoša 56
Stefan Mugoša 63

România 0-3 Muntenegru. Tricolorii, umiliți și la București în Liga Națiunilor

Tabela stadionului Giulești la finalul meciului România - Muntenegru 0-3 din Liga Națiunilor 2022-2023

România - Muntenegru, scor 0-3. Cronica meciului din etapa a 4-a a Ligii Națiunilor, decis de un hattrick al lui Stefan Mugoša

David Petre, 15 iunie 2022

Optimismul renăscut după victoria cu Finlanda nu a ajutat decât ca naționala României să pornească energic returul din Giulești cu Muntenegru, cu agresivitatea care lipsise în duelul direct din urmă cu zece zile. Planul tactic a părut însă greșit în atac unde jocul direct al tricolorilor a fost ușor de contracarat de oaspeți, iar apărarea în zonă s-a dovedit dezastruoasă și a oferit adversarului posibilitatea să uzeze de cea mai temută armă a sa, jocul aerian. România a avut o singură mare ocazie de a marca, în schimb a primit trei goluri după faze fixe, toate opera atacantului Stefan Mugoša, autor astfel al singurului hattrick consemnat în toate cele 103 meciuri jucate în primele patru etape din Liga Națiunilor.

Cu cinci schimbări în unsprezecele de start față de meciul anterior printre care debutantul Marius Ștefănescu, România a început meciul ofensiv, cu fundașii la centru și cu acțiuni în benzi, dominând fără opoziție prima jumătate de repriză însă fără a-și crea ocazii consistente. O singură acțiune promițătoare născută dintr-o pasă bună în adâncime chiar pentru Ștefănescu ar fi putut duce la deschiderea scorului, însă preluarea largă a jucătorului lui Sepsi a dus mingea spre exterior iar șutul a fost dezamăgitor, mult în afara porții.

După jumătatea reprizei au apărut și muntenegrenii în atac, cu o mare ocazie în minutul 31 la o lovitură de colț la care Krstovic a reluat prin fața porții, însă aceasta avea să fie repetiția pentru golul de 0-1, venit în minutul 42 la un corner executat similar la care Mugosa i-a luat fața lui Chiricheș și a marcat din careul mic.

Tricolorii au avut totuși ocazia să intre la pauză la cabine. Șutul bun al lui Răzvan Marin din marginea careului a fost respins de Mijatovic în transversală, mingea a sărit direct la Ștefănescu, însă reluarea acestuia din poziție clară de gol l-a țintit pe goalkeeperul advers.

Edi Iordănescu a făcut o primă mutare la revenirea de la cabine când Tănase a intrat în locul unui șters Maxim și se pregătea să le facă și pe următoarele trei când a picat golul doi al Muntenegrului. Oaspeții au executat repede o aruncare de la margine, Jankovic a centrat în mijlocul careului și Mugoša a reluat din nou de lângă pasivul Chiricheș, care apreciase greșit distanța față de poartă și încercase să facă paravan pentru ieșirea irealizabilă a lui Niță.

O fărâmă de speranță pentru tricolori a existat la scurt timp după golul de 0-2 când Tănase a verticalizat pentru Pușcaș care a protejat bine și a trimis în sfârșit o minge în poarta adversă, însă golul a fost anulat pentru un offside pe care VAR-ul, nefuncțional din motive curioase, nu l-a putut verifica.

A fost momentul în care naționala s-a prăbușit definitiv. Mugoša și-a completat hattrick-ul cu un șut frumos din marginea careului unde a venit fără marcaj după o nouă fază fixă, iar la 0-3 românii au fost incapabili să mai lege câteva pase și nu s-au mai remarcat decât prin câteva intrări golănești.

Cinci ocazii de gol, trei puncte obținute și golaverajul 1-6 este bilanțul României în primele patru partide din Liga Națiunilor, iar retrogradarea în Liga C pare inevitabilă prin prisma jocului prestat. În schimb trebuie apreciată corectitudinea publicului din Giulești care a încurajat necondiționat echipa cât timp cât aceasta a încercat să joace ceva fotbal, dar care la final a taxat prin scandările “rușine să vă fie” penibilitatea jucătorilor și a solicitat în repetate rânduri demisiile oficialilor Federației care au dus la prăbușirea în abis a fotbalului românesc.

România - Muntenegru 0-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul România - Muntenegru: 4 modificări pentru Muntenegru față de meciul anterior cu Bosnia și Herțegovina