Champions League, 17 februarie 2021, ora 22:00

Mahmoud Dahoud 19
Erling Braut Håland 27
Erling Braut Håland 43

Sevilla – Borussia Dortmund 2-3. Erling Haaland cucerește Sevilla

Borussia Dortmund a câștigat la Sevilla manșa tur a optimilor de finală Champions League după o dublă a lui Haaland care a dat și o pasă decisivă.

Erling Haaland, în meciul Sevilla - Dortmund 2-3
18 februarie 2021

La 24 de ore de la show-ul oferit de Kylian Mbappe pe Camp Nou, a venit rândul lui Erling Haaland să strălucească în Spania, până de curând teritoriul lui Messi și al lui Cristiano Ronaldo. Calculele hârtiei o dădeau pe Sevilla favorită certă a manșei tur a optimilor de finală Champions League în fața unui Dortmund cu rezultate haotice ce a coborât până pe locul 6 în Bundesliga, însă Haaland cu o dublă și o pasă decisivă a semnat o repriză fenomenală grație căreia galben-negrii au câștigat pe Ramon Sanchez Pizjuan, punând capăt seriei de nouă victorii consecutive ale andaluzilor în toate competițiile.

Dortmund a venit la Sevilla după anunțul că echipa va fi preluată din vară de Marco Rose, însă interimarul Edin Terzic a câștigat detașat duelul tactic cu Julen Lopetegui. O presiune infernală din partea formației germane a împiedicat jocul obișnuit de construcție al ibericilor, iar Dortmund s-a aflat în control în ciuda unui gol primit relativ devreme după o dublă deviere la un șut de la distanță al lui Suso.

La primul meci ca titular după două luni și jumătate Mahmoud Dahoud a egalat în minutul 19 din assistul lui Haalad, apoi norvegianul a marcat de două ori până la pauză, ajungând la un total de 18 goluri marcate în 13 meciuri de Champions League. Sevilla a arătat mai bine după pauză cu Gulelj în locul lui Rakitic și a marcat în minutul 84 prin Luuk de Jong după o fază fixă golul de 2-3 care o menține în cărțile calificării.

Sevilla - Borussia Dortmund 2-3, fișa tehnică