Premier League, 02 ianuarie 2021, ora 14:30

Harry Kane 29 (pen)
Heung-Min Son 43
Toby Alderweireld 50

Tottenham – Leeds 3-0. Kane și Son încep anul cu o victorie facilă

Tottenham a învins-o pe Leeds cu 3-0, într-un meci în care Heung-Min Son a marcat golul său cu numărul 100 pentru londonezi.

2 ianuarie 2021

Într-un clasament Premier League mai comprimat decât oricând, Leeds putea veni la egalitate de puncte cu Tottenham în cazul unei victorii pe White Hart Lane, însă fotbalul flamboaiant al lui Bielsa a fost victimă sigură pentru Mourinho. Leeds s-a ocupat cu posesia și cu fazele de poartă, însă londonezii au făcut o nouă dovadă de pragmatism și s-au impus în final cu 3-0 într-un meci în care atât Kane cât și Son s-au regăsit printre marcatori, pentru sud-coreean fiind golul cu numărul 100 pentru Tottenham.

Meciul a început conform așteptărilor, cu Spurs în poziții retrase în așteptarea unei erori, iar aceasta a venit după jumătate de oră, la o degajare greșită a portarului Meslier până la Winks care a pasat rapid pentru Bergwijn, faultat imprudent pe linia careului de 16 de Alioski. Penalty transformat de Kane și 1-0. Leeds, care începuse jocul cu trei bune ocazii în primele 10 minute, a revenit în ofensivă și a fost taxată din nou: recuperare Hojbjerg la centrul terenului, minge în flanc pentru Kane, pasă în fața porții pentru Son și golul doi, chiar înainte de pauză. A fost în cele din urmă scor de neprezentare, după ce Alderweireld a marcat cu capul la 5 minute de la reluare la un corner executat de Son, iar Tottenham bifează trei puncte facile cu care revine momentan în top 4, la patru puncte de Liverpool și Manchester United cu același număr de meciuri jucate.

Curiozități statistice ale meciului Tottenham Hotspur - Leeds 3-0

• Acesta a fost primul meci în deplasare în care Leeds nu a reușit să marcheze în actualul sezon. Aston Villa și Manchester United rămân singurele echipe din Premier League cu gol marcat în fiecare joc pe tren străin.
  • Leeds a încasat deja 6 goluri din penalty în actualul sezon de Premier League. Recordul negativ al clubului este de 7, în sezonul 2003-2004.
  • Heung-min Son a marcat golul său cu numărul 100 pentru Tottenham, în cel de-al 253-lea meci jucat. Este al 18-lea jucător din istoria clubului care atinge această bornă.
  • Harry Kane și Heung-min Son au combinat între ei pentru 13 goluri în actualul sezon de Premier League, nou record în istoria acestei competiții. Kane i-a oferit lui Son 9 pase decisive, de asemenea un record.
  • Harry Kane a devenit primul jucător din principalele cinci ligi europene care atinge în acest sezon cel puțin zece goluri și zece pase decisive.