Christian Eriksen 42
Gabriel Jesus 22
İlkay Gündoğan 25 (pen)
Raheem Sterling 72

Tottenham – Manchester City 1-3. Echipa lui Guardiola regăsește drumul spre victorie în derby-ul etapei

Tottenham nu a avut multe șanse în fața lui Manchester City în derby-ul etapei 34 din Premier League. Echipa lui Pep Guardiola a marcat trei goluri și a avut alte câteva șanse imense de a câștiga la scor.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
15 aprilie 2018
Tottenham - Manchester City 1-3, Premier League, 14 aprilie 2018

După două înfrângeri în Champions League și una în campionat în derby-ul cu United, Manchester City a regăsit pe Wembley drumul spre victorie în derby-ul etapei cu Tottenham, echipă spectaculoasă ce ocupă pe merit un loc între primele patru din Premier League dar care are reale probleme în jocurile cu echipe tehnice. Degeaba a încercat Pochettino să blocheze axul central: viteza și fantezia elevilor lui Guardiola a fost prea mult pentru Spurs, care nu putut nici să anticipeze și nici să stopeze demarcările surprinzătoare ale explozivilor David Silva, Sterling, Sane sau Gabriel Jesus. De la mijloc în sus City nu a avut (cu excepția lui Silva) jucători cu multă experiență și a fost curios de descoperit modul în care vor reacționa după cele trei meciuri pierdute, însă răspunsul lor i-a readus imediat pe traiectul corect, ca și cum dubla din Liga Campionilor a fost doar un vis urât. City a fost din nou echipa clinică ce nu-i lăsase nicio șansă lui Arsenal în finala Cupei Ligii, însă și mai periculoasă în fața unui adversar care a lăsat-o să își etaleze creativitatea.

Încă din minutul 3 trupa lui Guardiola a avut o ocazie uriașă, la o minge întoarsă de Sterling în marginea careului unde Sane a apărut singur-singurel și a avut suficient timp să își pregătească voleul, însă mingea șutată spectaculos cu efect s-a oprit în bara din dreapta lui Lloris. Sterling și De Bruyne au găsit apoi culoare favorabile pentru șuturi de la distanță, însă golul de 1-0 a venit după o acțiune mai puțin specifică echipelor lui Guardiola, o pasă lungă a lui Kompany la care Gabriel Jesus a pornit ca din tun și pe care a transformat-o lejer în golul ce a deblocat tabela. Fără reacție în teren, Tottenham nu a avut noroc nici nu arbitrul Jonathan Moss, care a văzut penalty la o intervenție a lui Lloris în afara careului și Gundogan a transformat de la punctul cu var pentru un liniștitor 0-2. Părea să fie scorul reprizei, însă Spurs a avut șansă în minutele de final la o degajare a lui Laporte în Eriksen din care mingea a intrat în poarta oaspeților.

La 1-2 debutul părții secunde a fost deschis și echipa lui Pochettino a sperat vreun sfert de oră că poate obține ceva din acest joc, însă marile ocazii au venit tot la poarta gazdelor. Gabriel Jesus a fost cel care a deschis balul ratărilor în minutul 64 cu un șut în înaltul tribunei după ce s-a încurcat în minge într-o situație de superioritate numerică, apoi a ieșit la rampă ratangiul de serviciu Sterling, care în minutul 71 l-a driblat pe Lloris și a evitat din fentă și un fundaș dar a încheiat faza cu un șut dezamăgitor din care a scos doar un corner. Avea să marcheze însă la faza următoare cu un șut puternic din apropiere la mingea respinsă în față de Lloris, apoi a mai avut o bună ocazie după alte trei minute pe un contraatac pe care l-a irosit însă cu un șut în blocaj.

Finalul a fost atât de liniștit încât Guardiola și-a permis să îi ofere câteva minute și veteranului Yaya Toure, iar ultimul fluier a consfințit victoria prin care City este ca și campioană, lucru care se poate întâmpla chiar mâine dacă rivala United nu câștigă pe teren propriu cu West Brom sau etapa viitoare în meciul de pe teren propriu cu Swansea.

Tottenham Hotspur - Manchester City 1-3, fișa tehnică