EURO 2020, 17 iunie 2021, ora 16:00, Bucureşti
Macedonia de Nord

Andriy Yarmolenko 29
Roman Yaremchuk 34

Ezgjan Alioski 57

Ucraina – Macedonia de Nord 2-1. Două penalty-uri ratate în al doilea meci găzduit de București la EURO 2020

Ucraina - Macedonia de Nord, scor 2-1, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Ucraina - Macedonia de Nord 2-1 la EURO 2020
17 iunie 2021

Ucraina a lăsat în urmă dezamăgirea pierderii pe final a meciului cu Olanda și a obținut primele sale puncte la EURO 2020 după o evoluție convingătoare cu Macedonia de Nord, pe care o putea învinge mai clar dacă Ruslan Malinovskiy ar fi transformat un penalty în minutul 84.

În al doilea meci găzduit de Arena Națională din București, Ucraina a făcut o primă repriză completă în care a marcat de două ori prin Yarmolenko și Yaremchuk și își putea fructifica și mai mult superioritatea tehnică dacă ar fi găsit soluții mai bune la ultima pasă.

Macedonia a încheiat repriza fără șut pe poartă după ce veteranul Pandev a avut un gol anulat pentru offside, însă spiritul său de luptă a fost răsplătit la 13 secunde de la reluare când Alioski a marcat în doi timpi din penalty după ce portarul Bushchan a respins în prima fază șutul jucătorului lui Leeds.

Ucraina a primit și ea penalty după ce mingea a atins în careu mâna lui Daniel Avramovski la o lovitură liberă, însă Dimitrievski a respins șutul telefonat al lui Malinovsky, provocând astfel cea de-a patra ratare de la punctul cu var din cele cinci astfel de ocazii oferite până acum la turneul final. Insistența ofensivă a Macedoniei a produs ceva emoții în final, însă în cele din urmă nu a putut periclita prima victorie a Ucrainei la EURO 2020, prin care formația lui Schevchenko își menține vii speranțele de calificare în faza eliminatorie a competiției.

Curiozități statistice ale meciului Ucraina - Macedonia de Nord 2-1

• Aflată la al treilea turneu final consecutiv de campionat european, Ucraina a obținut prima sa victorie după șase înfrângeri consecutive, serie începută după un 2-1 cu Suedia în primul său meci de la EURO 2012.
  • Macedonia de Nord a devenit a opta națională care pierde primele sale două meciuri de la EURO.
  • Prin cele patru penalty-uri ratate s-a egalat deja totalul de la EURO 2016. Recordul de penalty-uri irosite la Campionatul European este de cinci, înregistrat la EURO 2000.
  • În opt meciuri disputate la EURO, Ucraina nu a reușit niciodată să evite primirea unui gol.