Pierre-Emerick Aubameyang 23
Frenkie de Jong 32
Pierre-Emerick Aubameyang 38
Pedri 63

Valencia 1-4 FC Barcelona. Hattrick pentru Aubameyang în primul meci ca titular în La Liga

Valencia - FC Barcelona, scor 1-4. Cronica meciului de pe Mestalla în care formația blaugrana a condus cu 3-0 la pauză.

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
21 februarie 2022
Valencia - Barcelona 1-4, 20 februarie 2022

FC Barcelona a revenit pe locul 4 în clasamentul din Spania după ce a obținut cea mai clară victorie a sezonului prin proporțiile scorului, chiar dacă nici la o diferență de trei goluri nu a dat impresia că este pe deplin stăpână pe rezultat într-un meci tensionat care a oferit momente de confuzie și multe întreruperi, cauzate fie de numeroasele faulturi, fie de intervențiile arbitrajului video care a avut de analizat faze dificile.

Pierre-Emerick Aubameyang a reușit un hattrick la primul său meci ca titular în La Liga, deși a avut o contribuție marginală la unul din golurile care i-au fost atribuite, mingea șutată din afara careului pe Pedri ștergându-l ușor înainte să intre în poartă. Aubameyang contribuise însă cu o dublă la un greu de anticipat 3-0 la pauză pentru Barcelona, rezultat completat de un gol al lui Frenkie de Jong dintr-un assist al lui Dembele care a bifat el însuși prima titularizare în campionat de la jocul cu Sevilla de pe 21 decembrie. Au fost și două intervenții ale VAR-ului, una care a validat catalanilor golul de 0-3 ce păruse inițial din offside, cealaltă anulând gazdelor o frumoasă reușită după ce mingea ieșise în afara terenului în construcția fazei.

Barcelona începuse meciul cu Araujo și Eric Garcia în centrul apărării în lipsa lui Pique (suspendat), însă Xavi l-a preferat pe Mingueza în locul lui Eric în partea secundă iar acest lucru a destabilizat apărarea catalană. Valencia a marcat prin Soler în minutul 52 și a continuat să preseze în căutarea egalării, însă momentul său bun a fost stopat de un șut excelent al lui Pedri din afara careului la doar trei minute de la intrarea pe teren, care din devierea norocoasă a lui Aubameyang a refăcut diferența de trei goluri.

Intervențiile atente ale lui Ter Stegen au împiedicat alte reușite alte gazdelor în ciuda unor ocazii bune, iar Barcelona s-a impus pe Mestalla cu 4-1, victorie vitală în lupta aprigă pentru pozițiile de Champions League.

21 de marcatori pentru FC Barcelona în actualul sezon. Curiozități statistice ale meciului Valencia - FC Barcelona 1-4

• Pierre-Emerick Aubameyang a marcat primele sale goluri pentru Barcelona, fiind al 21-lea jucător care marchează în acest sezon pentru gruparea catalană. Memphis Depay (8 goluri), Ansu Fati și Luuk de Jong (câte 5), Aubameyang și Araujo (câte 3), Piqué, Frenkie de Jong, Sergi Roberto, Braithwaite, Coutinho, Nico, Ferran Torres, Pedri, Ferran Jutglà și Gavi (câte 2), Jordi Alba, Sergio Busquets, Agüero, Dembélé, Alves și Ez Abde (câte un gol) sunt ceilalți marcatori pentru formația blaugrana în actuala stagiune.
Valencia - FC Barcelona 1-4, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Valencia - FC Barcelona: Aubameyang, primul meci ca titular în La Liga

Statisticile meciului Valencia - FC Barcelona 1-4