1
  • Real Madrid
    Real Madrid
    4

Valencia – Real Madrid 1-4. Realul câștigă pe Mestalla pentru prima oară din 2013

David Petre
28 ianuarie 2018

Real Madrid a câștigat la Valencia un meci echilibrat în care a punctat de două ori pe final după ce Cristiano Ronaldo transformase două penalty-uri

Navas

“De ce nu poate juca Realul așa în fiecare meci?” se întrebau retoric jurnaliștii de la BBC la finalul meciului Valencia – Real Madrid 1-4 din a doua etapă a returului campionatului spaniol. Întrebarea lor nu reflectă fidel realitatea din teren și nu vorbește despre momentele de suferință prin care a trecut trupa lui Zidane în repriza secundă, Madridul mai are multe de pus la punct până la dubla cu PSG din Champions League, însă victoria la scor de pe Mestalla, venită la o săptămână după 7-1 cu Deportivo la Coruna, arată că Los Blancos sunt pe drumul cel bun.

Cu celebra tripletă ofensivă Bale – Benzema – Cristiano pentru prima oară în unsprezecele de start după 179 de zile, Real Madrid a avut altă profunzime decât în turul campionatului, spațiile din atac au fost exploatate mai eficient, iar linia de mijloc a putut sprijini mai bine defensiva, așa cum o făcuse sezonul anterior în care Madridul a dominat fotbalul spaniol și european. A reapărut căderea fizică din repriza secundă în care Valencia a controlat autoritar jocul pentru o bună bucată de timp și a pus sub semnul întrebării soarta celor trei puncte, însă Realul a reacționat pe final și a risipit dubiile prin două goluri ce pot adăuga puncte serioase de moral înainte de reluarea Ligii Campionilor.

Contextul a fost și el favorabil madrilenilor, care au vizitat Mestalla într-un moment nu tocmai bun al Liliecilor. Cu trei fundași centrali indisponibili, Valencia a bifat a treia înfrângere consecutivă în toate competițiile și începe astfel cu stângul o  serie de patru meciuri în care va mai întâlni Barcelona de două ori în semifinalele cupei și Atletico Madrid în campionat. Meciurile recente cu Las Palmas și Alaves evidențiaseră o criză a jocului Valenciei și de aceea a fost oarecum surprinzătoare maniera debortantă cu care echipa lui Marcelino a dominat Realul pe o perioadă extinsă de timp, în ciuda faptului că a fost condusă cu 2-0 după două penalty-uri transformate de Ronaldo.

Real Madrid nu s-a putut baza pe Sergio Ramos și Isco, însă cu BBC în atac și cu obișnuit mijloc Modric-Casemiro-Kroos a avut intensitate și control în prima repriză. Bale a ratat o mare ocazie în minutul 6 când a tras în portar după o neînțelegere în apărarea Valenciei, însă deschiderea scorului avea să se producă rapid dintr-o lovitură de la unsprezece metri scoasă și transformată de Ronaldo după un contraatac fulger. Valencia a avut dificultăți în a-și crea ocazii și doar Kondogbia cu un șut din afara careului dar pe centrul porții a stârnit agitație în tribune până când Madridul a primit din nou penalty după ce Montoya a sărit în spatele lui Benzema. Cristiano a transformat, devenind astfel jucătorul cu cele mai multe penalty-uri executate în istoria primei divizii spaniole, 72, capitol la care l-a devansat pe fostul madrilen Hugo Sanchez.

0

Nu există dubii în ceea ce privește corectitudinea acordării celor două lovituri de pedeapsă, însă în focul de pe Mestalla fotbaliștii Valenciei au părut să fie de altă părere, lăsându-se dominați de frustrare și căutând mai degrabă dialog cu arbitrul decât acțiuni la poarta lui Keylor Navas. Abia spre finalul reprizei au ajuns în situație favorabilă, când Rodrigo s-a aflat pe direcția mingii la o centrare șutată din partea dreaptă dar nu a putut devia corect pe spațiul porții.

Jocul s-a schimbat după pauză, ca în atâtea alte meciuri ale lui Real Madrid în acest sezon. Trupa lui Zidane a făcut un pas înapoi și Valencia a preluat controlul jocului, cu fundașii la centrul terenului și atacuri tot mai inspirate. Golul de 1-2 a picat în minutul 57, marcat de Santi Mina după o lovitură de colț, apoi Liliecii și-au continuat asalturile în căutarea egalării. Le-a refuzat-o Keylor Navas cu o intervenție spectaculoasă la șutul lui Parejo în minutul 65, după care Zidane a făcut două schimbări ce au readus Realul în meci, jucând cu Lucas Vasquez și Asensio în locul lui Bale și Benzema, ambii vizibil nemulțumiți în momentul înlocuirii.

Noii intrați aveau să contribuie decisiv la victoria Realului. O fază lucrată exclusiv de Marcelo și Lucas în partea stângă l-a adus pe brazilian în interiorului careului, de unde cu un șut puternic a marcat în minutul 83 golul ce a pus capac speranțelor gazdelor. Mai mult, Realul a mai punctat o dată printr-un șut frumos al lui Kroos din afara careului după un un-doi cu Asensio, iar Madridul a câștigat astfel la scor pe terenul unde nu se mai impusese din decembrie 2013.

În urma acestui rezultat, Realul se apropie la doar două puncte de locul trei în clasamentul La Liga, ocupat chiar de Valencia, înaintea unor meciuri aparent simple în campionat cu Levante în deplasare și Sociedad acasă înaintea turului optimilor Champions League cu PSG. Valencia trebuie să-și refacă rapid moralul înaintea unei săptămâni în care va juca joi pe Camp Nou cu Barcelona în cupă și duminică la Madrid cu Atletico în campionat, înainte să revină pe Mestalla pentru returul cupei și derby-ul local cu Levante.