Bundesliga, 11 decembrie 2021, ora 16:30, Bochum
11
Borussia Dortmund

Sebastian Polter 40 (pen)

Julian Brandt 85

VfL Bochum – Dortmund 1-1. Assist pentru Haaland pentru o remiză obținută în minutul 85

VfL Bochum și Borussia Dortmund au remizat 1-1

Cronica meciului VfL Bochum - Borussia Dortmund, scor 1-1, în care Erling Haaland a oferit o pasă decisivă în minutele de final.

Ștefan Gondor, 12 decembrie 2021

Cu Erling Haaland neinspirat la finalizare, Borussia Dortmund a reușit doar o remiză pe terenul lui VfL Bochum și a rămas la 6 puncte în urma liderului Bayern Munchen cu două etape înainte de finalul turului de campionat.

Conduși de pe margine de Alexander Zickler ca urmare a supendării lui Marco Rose, galben-negrii au dominat de la un capăt la altul întâlnirea de la Bochum și au avut o mare ocazie de deschidere a scorului prin Bellingham care a tras în Riemann din poziție de unu contra unu, însă s-au văzut conduși la pauză dintr-un penalty comis de Kobel după o eroare a lui Reus care nu a reușit să respingă o minge în propria treime și i-a permis lui Antwi-Adjei să pătrundă singur spre poartă.

Dortmund și-a intensificat atacurile în partea secundă în care a expediat 18 șuturi spre poartă și, după un gol anulat lui Wolf pentru offside, a avut o mare ocazie de egalare prin Meunier a cărui reluare din unghi a fost scoasă de pe linia porții puțin după împlinirea primei ore de joc. În cele din urmă meritatul gol egalizator a fost reușit în minutul 85 de Julian Brandt, care a reluat din voleu o excelentă centrare a lui Haaland și a adus oaspeților un punct care le garantează păstrarea poziției secunde în clasament la finele acestei etape.

VfL Bochum - Borussia Dortmund 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul VfL Bochum - Borussia Dortmund: Julian Brandt vine de pe banca de rezerve și marchează

58

Meciul 200 pentru Riemann la VfL Bochum. Curiozități statistice ale meciului VfL Bochum - Borussia Dortmund 1-1

• Portarul Manuel Riemann a bifat al 200-lea său meci pentru VfL Bochum.
  • Wolfsburg este singura echipă care a oferit adversarilor mai multe penalty-uri (5) în acest sezon de Bundesliga decât Borussia Dortmund (4).