Premier League, 19 septembrie 2021, ora 16:00, London
Manchester United

Saïd Benrahma 30

Cristiano Ronaldo 35
Jesse Lingard 89

West Ham – Manchester United 1-2. Diavolii câștigă după un penalty apărat de De Gea în prelungiri

Manchester United s-a impus la West Ham cu 2-1 printr-un gol marcat de Jesse Lingard în minutul 89. Mark Noble a ratat un penalty în prelungiri.

David de Gea a apărat un penalty în prelungirile meciului West Ham - Manchester United 1-2
David Petre, 19 septembrie 2021

La patru zile după ce își îngropase echipa la Berna cu o pasă greșită spre propriul portar, Jesse Lingard s-a revanșat cu o reușită superbă în vinclu în minutul 89 al meciului din deplasare cu West Ham. Avea să fie golul victoriei pentru echipa lui Ole Gunnar Solskjaer chiar dacă Shaw a provocat un penalty în minutele de prelungire, apărat însă de De Gea în fața lui Mark Noble care fusese trimis pe teren special pentru executarea loviturii de pedeapsă.

Într-o primă repriză echilibrată cu șanse de ambele părți, West Ham a deschis scorul după exact o jumătate de oră de joc la un șut deviat al lui Benrahma, însă Cristiano Ronaldo a egalat rapid după o excelentă conexiune cu Bruno Fernandes, în ciuda intervenției inițiale a lui Fabianski. A fost al patrulea gol al lui Ronaldo în trei meciuri de la revenirea la United și puteau urma și altele după pauză la o mare șansă singur cu portarul în chiar debutul reprizei secunde și trei solicitări de penalty trecute de vederea de centralul Martin Atkinson, însă în cele din urmă nu lusitanul avea să fie personajul principal al meciului.

Introdus pe teren de 15 minute și primit cu simpatie de fanii lui West Ham pentru care jucase cu succes sezonul trecut, Jesse Lingard a ieșit la rampă în minutul 89 cu un slalom printre foștii săi colegi și o execuție superbă spre vinclul din stânga lui Fabianski. Ar fi trebuit să fie suficient pentru cele trei puncte în fața unei echipe a gazdelor care în lipsa golgheterului Mihail Antonio nu a avut suficientă claritate în ofensivă, însă Solskjaer a asistat neputincios de pe margine la o nouă eroare comisă de jucătorii săi în prelungirile unui meci, de această dată din partea fundașului lateral Shaw care s-a dus cu mâna larg întinsă spre o minge centrată de Yarmolenko.

David Moyes a profitat de întreruperea provocată de verificarea fazei pe monitorul video și a decis să îl introducă rapid pe veteranul Mark Noble, însă singura atingere de balon a acestuia a adus o execuție modestă de la punctul cu var, prin care nu a reușit să evite prima înfrângere a lui West Ham în acest sezon.

West Ham United - Manchester United 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul West Ham United - Manchester United: West Ham, fără golgheterul Mihail Antonio