Copa del Rey, 20 ianuarie 2021, ora 22:00
Real Madrid

J. Solbes 80
J. Casanova 115

Éder Militão 45

Alcoyano – Real Madrid 2-1. Campioana Spaniei, eliminată din Copa del Rey după prelungiri, în superioritate numerică

Alcoyano a trecut de Real Madrid în șaisprezecimile Copei del Rey 2020-2021, scor 2-1, după un gol marcat în inferioritate numerică în minutul 115.

Alcoyano - Real Madrid 2-1 după prelungiri în Copa del Rey 2020-2021
21 ianuarie 2021

Copa del Rey nu este o competiție favorabilă lui Real Madrid. Actuala campioană a Spaniei a câștigat de 19 ori în istorie acest trofeu însă doar două dintre aceste succese au fost obținute din 1993 încoace, în 2011 și 2014, iar în ultimii 20 de ani a fost eliminată de cinci ori de o echipă din divizia a treia. La început de 2021 a venit rândul lui Alcoyano să profite de lipsa de motivație a Madridului, Juanan Casanova producând minunea în minutul 115 în situație de inferioritate numerică.

“Nu este o rușine, astfel de lucruri se pot întâmpla în fotbal”, a spus Zidane la finalul meciului, însă presa iberică a taxat imediat prin titluri alarmante prestația fără nerv a campioanei Spaniei și este de părere că zilele antrenorului francez pe banca tehnică sunt numărate.

Zidane a menajat o parte din oamenii de bază și a făcut nouă schimbări față de unsprezecele de start folosit cu o săptămână în urmă în înfrângerea din semifinalele Supercupei Spaniei, însă chiar și așa Real Madrid a aliniat o echipă puternică, cu cinci câștigători de Champions League printre titulari (Odriozola, Marcelo, Casemiro, Isco și Lucas Vazquez). Nu lipsa de valoare a fost problema Madridului ci atitudinea, într-un meci dificil în fața unei echipe montate să producă o surpriză, pe un teren imperfect, fără arbitraj video.

Realul a dominat prima repriză, și-a trecut în cont câteva bune ocazii de gol și în cele din urmă a deschis scorul în minutul 45 prin Militao, infiltrat între fundașii divizionarei a treia la o centrare a lui Marcelo. La 1-0 însă oamenii lui Zidane au tratat cu superficialitate ocaziile create chiar dacă Benzema și-a făcut apariția pe teren în minutul 67, iar în cele din urmă au plătit în minutul 80 când Jose Solbes a împins simplu în poartă mingea pe care apărarea Madridului nu a putut-o respinge la o lovitură de colț.

Zidane a forțat victoria în prelungiri cu Asensio, Hazard și Kroos iar lucrurile păreau să intre pe o linie de normalitate după ce Ramon Lopez și-a lăsat echipa în inferioritate în urma a două galbene văzute într-un interval de șapte minute, însă cei de la Alcoyano au avut personalitate și au marcat golul câștigător în minutul 115, după un contraatac la care Valverde, Lucas și Churst Garcia s-au apărat deficitar.

S-a terminat 2-1, iar Real Madrid este a doua mare echipă care părăsește prematur Cupa Spaniei după concitadina Atletico.

Alcoyano - Real Madrid 2-1, fișa tehnică