EURO 2020, 18 iunie 2021, ora 22:00, London
00
Scoția
Scoția
Scoția

Anglia – Scoția 0-0. Ambiția îi aduce Scoției o remiză în fața Angliei la EURO 2020

Anglia - Scoția, scor 0-0, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Anglia și Scoția au remizat 0-0 în meciul din grupele EURO 2020
19 iunie 2021

Unul din efectele negative ale pandemiei este acela că a împiedicat disputarea meciului dintre Anglia și Scoția de la EURO 2020 în fața unor tribune pline pe legendarul Wembley. Rivalitatea istorică a produs o efervescență deosebită pe străzile Londrei, însă doar 20.000 de oameni au putut asista la meci, prea puțini în raport cu ambiția de care cele două echipe au dat dovadă pe teren.

John Stones a semnat prima mare ocazie a meciului când s-a trezit fără marcaj în mijlocul careului la un corner dar lovitura sa de cap a nimerit transversala, apoi Sterling a creat o nouă bună ocazie pentru Mason Mount care a tras afară. Vulnerabilitatea defensivă a Scoției s-a oprit însă aici și oamenii lui Steve Clarke au început să se simtă din ce în ce mai confortabil pe teren, având o mare ocazie în minutul 30 la un șut al lui O’Donnell respins cu o paradă de măsură de Pickford.

Probabil că Gareth Southgate nu a fost lapte și miere la vestiare, Anglia a ieșit mai decisă după pauză și și-a creat o bună situație prin Mount care l-a evidențiat pe David Marshall, însă posesia mai bună a “gazdelor” nu a fost dublată și de claritatea oamenilor din față, Foden și apoi Kane fiind pe rând înlocuiți cu Jack Grealish și Rashford. Nu s-au descurcat nici aceștia mai bine în fața defensivei în care Scott McTominay a fost o stâncă, totuși jocul a avut partea sa de polemică după o intrare în careu asupra lui Raheem Sterling, trecută însă cu vederea de centralul spaniol Mateu Lahoz.

Scoția a avut o ocazie uriașă prin Dykes al cărui șut a fost scos de pe linia porții de Reece James, însă ceea ce a captivat a fost ardoarea cu care s-a bătut pentru fiecare minge și care i-a adus în cele din urmă un 0-0 care o menține în cărțile calificării.

Anglia - Scoția 0-0, fișa tehnică