AC Milan
AC Milan
Patrick Cutrone 48
Davide Calabria 74

AS Roma – AC Milan 0-2. Rossoneri încep să creadă cu adevărat într-un loc de Champions League

Golurile marcate de Patrick Cutrone şi Davide Calabria au adus victoria pentru AC Milan în meciul de Serie A disputat pe terenul celor de la AS Roma

Cronică scrisă de - unul din pilonii proiectului FootballClub.ro, coordonatorul comunității fanilor echipei Juventus Torino, totodată un bun cunoscător și analist obiectiv al întregului fotbal italian și al celui englez, cu peste 3000 de articole scrise despre fotbalul la nivel de club și zeci de cronici de meci scrise la turneele finale.
25 februarie 2018
AS Roma - AC Milan 0-2

Stadionul Olimpico din capitala Italiei a programat ultimul meci al zilei contând pentru etapa cu numărul 26 din Serie A, confruntarea dintre AS Roma şi AC Milan. Condiţiile de joc au fost departe de unele ideale, însă partida s-a putut disputa, spre deosebire de meciul de la Torino dintre Juventus şi Atalanta, amânat ca urmare a zăpezii care a făcut impracticabilă suprafaţa de joc de pe Allianz Stadium. Într-un meci extrem de important pentru speranţele ambelor formaţii de a lupta pentru calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League, rossoneri şi-au trecut în cont un succes dificil de anticipat în urmă cu doar câteva luni şi au confirmat momentul pozitiv, ajungând la cinci victorii din ultimele şase etape.

Antrenorul gazdelor, Eusebio Di Francesco, a trimis pe teren un prim 11 aliniat într-un sistem 4-2-3-1, cu Alisson Becker în poartă şi o linie defensivă formată din Bruno Peres şi Aleksandar Kolarov pe cele două benzi, respectiv Konstantinos Manolas şi Federico Fazio în centru. Lorenzo Pellegrini şi Kevin Strootman au evoluat la închidere, în timp ce Cengiz Under, Radja Nainggolan şi Diego Perotti s-au aflat în sprijinul atacantului Patrik Schick, titularizat în detrimentul lui Edin Dzeko, după ce atacantul bosniac nu a avut parte de evoluţii pozitive în ultimele meciuri.

De partea cealaltă, tehnicianul Gennaro Gattuso a început într-un sistem 4-3-3, cu Ricardo Rodriguez, Alessio Romagnoli, Leonardo Bonucci şi Davide Calabria în compartimentul defensiv, o linie de mijloc alcătuită din Giacomo Bonaventura, Lucas Biglia, respectiv Franck Yannick Kessie şi un trident ofensiv format din Hakan Calhanoglu, Suso şi Patrick Cutrone. Nikola Kalinic, Andre Silva şi Fabio Borini au rămas astfel doar pe banca de rezerve, la fel precum experimentatul mijlocaş central Riccardo Montolivo.

AS Roma – AC Milan, duel echilibrat de-a lungul primelor 45 de minute

Profitând de avantajul terenului propriu şi de sprijinul numerosului public prezent pe stadionul Olimpico, AS Roma controlat prima repriză în cea mai mare parte a timpului, în ceea ce priveşte posesia şi dominarea, însă oamenii lui Eusebio Di Francesco s-au lovit de o defensivă foarte bine aşezată pe teren de Gennaro Gattuso. AC Milan nu a părut deranjată să lase posesia adversarului său, fiind pregătită să dea lovitura pe orice oportunitate de contraatac. Doar două ocazii importante create de AS Roma în primele 45 de minute: şutul lui Cengiz Under din minutul 5, de la mare distanţă, a fost aproape de a-l surprinde pe portarul Gianluigi Donnarumma, însă în cele din urmă interveţia tânărului portar a fost suficientă pentru a menţine rezultatul de egalitate pe tabelă.

La jumătatea reprizei, Lorenzo Pellegrini s-a regăsit într-o situaţie ideală de a finaliza, însă execuţia sa a trecut pe lângă poarta lui Gianluigi Donnarumma. AC Milan a beneficiat de o serie de bune iniţiative, ca urmare a unor baloane recuperate în jumătatea de teren adversă, însă oamenii lui Gennaro Gattuso nu au putut valorifica acţiunile de contraatac, fiind de fiecare dată lipsiţi de inspiraţie la ultima pasă.

AS Roma – AC Milan, trei puncte asigurate de milanezi pe contraatac

AC Milan nu se mai impusese pe arena Olimpico împotriva celor de la AS Roma din anul 2011, când suedezul Zlatan Ibrahimovic decidea meciul în favoarea formaţiei milaneze. Oaspeţii au făcut un prim pas către un succes de mult aşteptat în debutul părţii a doua: centrarea excelentă a lui Suso, de pe partea dreaptă, a ajuns la Patrick Cutrone, abil în a scăpa de marcajul defensivei romane, iar tânărul atacant italian a deschis scorul şi a marcat astfel cel de-al şasea gol al său în actuala ediţie de Serie A. AS Roma a încercat să răspundă, însă echipa antrenată de Eusebio Di Francesco nu a părut în niciun moment capabilă să depăşească linia defensivă aproape perfectă a oaspeţilor.

Edin Dzeko în locul lui Radja Nainggolan, respectiv Gregoire Defrel în locul lui Cengiz Under au fost modificările prin care tehnicianul gazdelor a încercat să schimbe faţa jocului, însă AC Milan şi-a asigurat soarta celor trei puncte graţie unui nou contraatac rapid, cu un sfert de oră înainte de final: Nikola Kalinic, intrat pe teren de doar cinci minute, l-a deschis excelent pe fundaşul Davide Calabria, a cărui pătrundere din linia a doua a surprins defensiva formaţiei capitoline, iar apărătorul în vârstă de 21 de ani a înscris astfel primul său gol în Serie A, consolidând avantajul lui AC Milan, care astfel pe final nu a avut parte de nicio emoţie.

Ce urmează pentru AS Roma şi AC Milan?

Trei puncte extrem de importante obţinute de AC Milan pe arena Olimpico din capitala Italiei, prin care milanezii egalează pe Sampdoria în clasamentul Serie A şi ajung la doar şase puncte de adversarul înfruntat în această seară. Echipa antrenată de Gennaro Gattuso se va concentra acum pe manşa retur a Cupei Italiei, după rezultatul de egalitate, scor 0-0, consemnat în turul cu Lazio, pentru ca apoi să dispute derby-ul cu Inter, în următoarea etapă de campionat.

De partea cealaltă, AS Roma pune capăt unei serii de trei victorii consecutive în Serie A şi se vede momentan în afara locurilor care permit prezenţa în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Gruparea capitolină va avea acum foarte mare nevoie să obţină un rezultat pozitiv din duelul cu Napoli, liderul clasamentului din campionatul italian, într-un meci programat a se disputa în următoarea rundă, pe stadionul San Paolo.

AS Roma - AC Milan 0-2, fișa tehnică