La Liga, 21 august 2021, ora 23:00, Bilbao
11
FC Barcelona

Iñigo Martínez 50

Memphis Depay 75

Athletic Bilbao – Barcelona 1-1. Un punct pentru catalani după un meci plin de suferință

Eric Garcia a avut un meci extrem de greu la prima deplasare cu FC Barcelona în La Liga, 1-1 cu Athletic Bilbao.

Athletic Bilbao a dat mari bătăi de cap Barcelonei în meciul încheiat 1-1 în etapa a doua din La Liga
David Petre, 22 august 2021

Pusă la colț timp de 70 de minute de o echipă a lui Athletic Bilbao cu un excelent plan tactic, Barcelona a reacționat în final și a obținut un punct grație unei execuții splendide a lui Memphis Depay, dar se putea întoarce chiar cu o victorie dacă atacantul olandez ar fi fost mai atent la finalizare câteva minute mai târziu când s-a aflat din nou față în față cu goalkeeperul basc. Ar fi fost totuși mult prea mult pentru catalani care chiar și cu un punct trebuie să se considere norocoși după un meci în care au suferit teribil, mai ales în centrul apărării unde Eric Garcia a fost expus în majoritatea duelurilor, terminând și înainte de vreme cel de-al doilea său joc în tricoul blaugrana după un fault făcut în final în postura de ultim apărător.

Fără prea multe soluții alternative Koeman a început jocul cu același unsprezece ca în meciul cu Real Socieded, însă de această dată a avut în față un adversar serios, bine montat de Marcelino, căruia duelurile cu Barcelona îi plac în mod special. Catalanii au avut șansa de a produce un cutremur la intrarea în minutul 6 când Memphis a lucrat excepțional o fază irosită cam în zeflemea de Braithwaite, însă această mare situație venise deja împotriva cursului jocului, dominat încă de la fluierul de start de Bilbao care avusese 3 cornere în doar primele două minute.

Marcelino a avut mai multe soluții pentru atac, însă a preferat să îi păstreze pe banca de rezerve pe Raul Garcia și Villalibre, doi fotbaliști puternici și periculoși la jocul de cap, în favoarea unui joc rapid și a unui pressing agresiv. Rezultatele s-au văzut imediat, pentru că nici Neto nu are jocul de picior al lui Ter Stegen, nici Eric Garcia nu este încă înșurubat bine în centrul defensivei catalane și nici lateralii Dest și Alba nu sunt jucători world class, astfel că Barcelona s-a văzut încă din start pradă a propriilor greșeli la ieșirea din apărare, exploatate prompt de basci pentru a-și crea ocazii. Cea mai mare dintre ele a venit la intrarea în minutul 11 după al patrulea corner, când Sancet a avut spațiu să pregătească un șut violent însă mingea a lovit transversala și apoi a căzut în fața liniei porții.

Ca și cum lucrurile nu ar fi stat suficient de rău în apărarea catalană cu Pique și Eric Garcia, cel mai experimentat dintre cei doi nici nu a rezistat pe teren decât 30 de minute, ieșind accidentat ca o confirmare a medicilor care îi recomandaseră o perioadă de repaus. Koeman l-a ales ca înlocuitor pe Araujo, iar noul cuplu de fundași centrali cu o medie de vârstă de 21 de ani a încheiat repriza fără gol primit.

Emoțiile au reapărut însă imediat după pauză, la o fază la care Neto a ieșit mult pentru a corecta o eroare a lui Eric Garcia, însă Araujo s-a repliat la timp și a respins de pe linia porții șutul lui Berenguer. Cinci minute mai târziu, Barcelona nu a mai scăpat. Muniain a bătut bine o lovitură de colț, Inigo Martinez s-a înălțat bine dintre Eric și Araujo și inevitabilul s-a produs, apoi Bilbao a avut în două rânduri șansa golului doi dar s-a lovit de intervențiile bune ale lui Neto.

Ultimele 20 de minute au aparținut însă Barcelonei, nu atât printr-o îmbunătățire majoră a propriului joc, ci mai degrabă pe fondul erorilor de poziționare ale gazdelor. O finalizare rafinată a lui De Jong a trimis mingea pe transversala porții lui Agirrezabala, apoi a venit singura contribuție a lui Sergi Roberto care intrase de un sfert de oră pe teren, o deschidere de calitate pentru Memphis care din unghi a rupt plasa pentru golul de 1-1 în minutul 75.

Finalul a fost deschis, iar punctele puteau merge în oricare direcție. Memphis a mai apărut o dată față în față cu goalkeeperul basc într-o poziție chiar mai bună dar a șutat la colțul lung puțin pe lângă poartă, Inaki Williams l-a mai pus o dată la încercare pe Neto, iar în prelungiri Eric a trebuit să își asume cartonașul roșu după o nouă eroare personală care s-a soldat cu o lovitură liberă din apropierea careului, executată însă slab în zid.

S-a terminat 1-1, rezultat bun pentru Barcelona dar îngrijorător ca aspect al jocului încă de la prima deplasare din era post-Messi.

Athletic Bilbao - FC Barcelona 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Athletic Bilbao - FC Barcelona: Același prim unsprezece al Barcelonei ca în prima etapă