Sevilla
Sevilla
Pedri 72

Barcelona 1-0 Sevilla. Golul lui Pedri duce Barça pe locul 2 în Spania

Barcelona - Sevilla, scor 1-0. Cronica meciului decis de o execuție fabuloasă a lui Pedri în minutul 72

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
04 aprilie 2022
Golul fabulos al lui Pedri a decis meciul Barcelona - Sevilla 1-0

Un gol fabulos al lui Pedri în minutul 72 a adus Barcelonei victoria în meciul cu Sevilla, prin care formația lui Xavi urcă pentru prima oară în actualul sezon mai sus de locul 3 al clasamentului din Spania. Sunt trei echipe acum la egalitate de puncte în spatele liderului Real Madrid, însă Barça are asupra lui Atletico și a Sevillei și avantajul golaverajului superior, dar și o restanță cu Rayo Vallecano pe care o va juca la finalul acestei luni.

Pedri fusese și până la faza golului mintea limpede a Barcelonei, însă restul echipei nu avusese viteza necesară pentru a crea breșe decisive în apărarea bine organizată a Sevillei, în ciuda unei circulații corecte a balonului. Formația catalană desfăcuse bine jocul în benzi unde Ferran Torres și Dembele își creaseră bine spații, însă toți oamenii de atac s-au dovedit lipsiți de inspirație în fața porții, iar portarul Bono a contribuit și el prin câteva parade apreciabile la menținerea pentru mai bine de 70 de minute a rezultatului alb.

Barcelona a avut nevoie de 39 de minute pentru a expedia primul șut cadrat al meciului, iar singurele ocazii importante ale primei reprize au venit chiar în final, ambele create de Dembele, însă irosite pe rând de Ferran Torres care a ratat reluarea de la mică distanță de poartă într-o fază de superioritate numerică, apoi de Aubameyang cu un șut pe direcția lui Bono după o verticalizare surprinzătoare a francezului. A fost o repriză în care Sevilla a momentele sale de posesie, însă excelenta poziționare a lui Araujo a evitat emoții la poarta lui Ter Stegen.

Partea a doua a adus mai multă explozie a formației catalane, dar și riscuri care au adus-o pe Sevilla în poziții avantajoase pe contraatac. Bono a avut două intervenții providențiale la ocaziile lui Torres și Araujo, Pique a lovit transversala cu o lovitură de cap după o fază fixă iar Rakitic a răspuns cu o bună execuție dintr-o fază fixă, înainte ca Pedri să deblocheze tabela cu o acțiune magistrală, două fente succesive în marginea careului care i-au culcat la pământ pe Rakitic și Diego Carlos înainte ca șutul imparabil pe contre-pied să îl învingă pe Bono.

La 1-0 Torres a avut rapid ocazia să închidă meciul când a reluat insuficient de puternic din poziție liberă în fața porții o nouă centrare bună a lui Dembele, iar ocazia se putea răzbuna în minutele de prelungire la o respingere eronată a lui Ter Stegen, reparată însă imediat de portarul german cu un plonjon spectaculos la mingea reluată spre poartă.

FC Barcelona - Sevilla 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul FC Barcelona - Sevilla: Karim Rekik, primele minute pentru Sevilla după 45 de zile

Statisticile meciului FC Barcelona - Sevilla 1-0