SevillaSevilla
Pedri 72

Barcelona 1-0 Sevilla. Golul lui Pedri duce Barça pe locul 2 în Spania

Golul fabulos al lui Pedri a decis meciul Barcelona - Sevilla 1-0

Barcelona - Sevilla, scor 1-0. Cronica meciului decis de o execuție fabuloasă a lui Pedri în minutul 72

David Petre, 4 aprilie 2022

Un gol fabulos al lui Pedri în minutul 72 a adus Barcelonei victoria în meciul cu Sevilla, prin care formația lui Xavi urcă pentru prima oară în actualul sezon mai sus de locul 3 al clasamentului din Spania. Sunt trei echipe acum la egalitate de puncte în spatele liderului Real Madrid, însă Barça are asupra lui Atletico și a Sevillei și avantajul golaverajului superior, dar și o restanță cu Rayo Vallecano pe care o va juca la finalul acestei luni.

Pedri fusese și până la faza golului mintea limpede a Barcelonei, însă restul echipei nu avusese viteza necesară pentru a crea breșe decisive în apărarea bine organizată a Sevillei, în ciuda unei circulații corecte a balonului. Formația catalană desfăcuse bine jocul în benzi unde Ferran Torres și Dembele își creaseră bine spații, însă toți oamenii de atac s-au dovedit lipsiți de inspirație în fața porții, iar portarul Bono a contribuit și el prin câteva parade apreciabile la menținerea pentru mai bine de 70 de minute a rezultatului alb.

Barcelona a avut nevoie de 39 de minute pentru a expedia primul șut cadrat al meciului, iar singurele ocazii importante ale primei reprize au venit chiar în final, ambele create de Dembele, însă irosite pe rând de Ferran Torres care a ratat reluarea de la mică distanță de poartă într-o fază de superioritate numerică, apoi de Aubameyang cu un șut pe direcția lui Bono după o verticalizare surprinzătoare a francezului. A fost o repriză în care Sevilla a momentele sale de posesie, însă excelenta poziționare a lui Araujo a evitat emoții la poarta lui Ter Stegen.

Partea a doua a adus mai multă explozie a formației catalane, dar și riscuri care au adus-o pe Sevilla în poziții avantajoase pe contraatac. Bono a avut două intervenții providențiale la ocaziile lui Torres și Araujo, Pique a lovit transversala cu o lovitură de cap după o fază fixă iar Rakitic a răspuns cu o bună execuție dintr-o fază fixă, înainte ca Pedri să deblocheze tabela cu o acțiune magistrală, două fente succesive în marginea careului care i-au culcat la pământ pe Rakitic și Diego Carlos înainte ca șutul imparabil pe contre-pied să îl învingă pe Bono.

La 1-0 Torres a avut rapid ocazia să închidă meciul când a reluat insuficient de puternic din poziție liberă în fața porții o nouă centrare bună a lui Dembele, iar ocazia se putea răzbuna în minutele de prelungire la o respingere eronată a lui Ter Stegen, reparată însă imediat de portarul german cu un plonjon spectaculos la mingea reluată spre poartă.

FC Barcelona - Sevilla 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul FC Barcelona - Sevilla: Karim Rekik, primele minute pentru Sevilla după 45 de zile