1

Barcelona – Alavés 2-1. Suarez și Messi semnează o nouă remontada a Barcelonei

David Petre
29 ianuarie 2018

La primul meci al lui Coutinho ca titular, Barcelona a întors rezultatul și a câștigat greu meciul cu Alaves prin golurile lui Suarez și Messi

Pacheco

Primul meci al lui Philippe Coutinho ca titular la FC Barcelona nu a avut rețeta visată: brazilianul și-a găsit cu greu locul în teren și a încetinit jocul echipei într-una din cele mai grele partide pe care catalanii le-au avut în acest sezon. Alaves a venit pe Camp Nou cu o organizare defensivă lăudabilă care a pus mari probleme trupei lui Valverde, iar contraatacurile ucigătoare au creat la poarta lui Ter Stegen mai multe ocazii clare decât orice alt adversar din La Liga. Barcelona a câștigat în final cu 2-1, scor la care au contribuit și două decizii controversate ale brigăzii de arbitri, dar sentimentul general este că formația vizitatoare merita cel puțin un punct din această întâlnire.

Barcelona cu posesia, Alaves cu ocaziile în prima repriză

Înaintea semifinalei de cupă cu Valencia, Ernesto Valverde a modificat semnificativ unsprezecele de start al Barcelonei, alegând să-i odihnească atât pe lateralii titulari Jordi Alba și Sergi Roberto dar mai ales pe Busquest, al cărui loc la centrul terenului a fost preluat de Ivan Rakitic. Coutinho a jucat mijlocaș dreapta și nu a părut să se simtă bine pe acest post, intrând instinctiv spre centru sau chiar spre stânga unde i-a încurcat fie pe Iniesta, fie pe Paulinho sau pe Messi. Iniesta a fost integralist la Barcelona doar pentru a doua oară în acest sezon deși probabil că nu acesta a fost planul inițial al lui Valverde, însă dificultatea neașteptată a întâlnirii a impus alte schimbări. Cu Coutihno în plin proces de adaptare la jocul echipei și fără câteva piese de bază, catalanii au avut momente de joc modest, fără claritate la construcție și cu mari lacune în apărare.

În fața echipei apatice a Barcelonei, Alaves nu doar că și-a putut respecta planul defensiv prin care a închis bine culoarele spre propria poartă și l-a blocat admirabil pe Messi, dar a găsit și numeroase spații utile pe contraatac. Cu mai multă precizie la pasa decisivă sau la mingiile lungi, echipa aflată pe un nemeritat loc 17 în clasamentul La Liga s-ar fi putut impune lejer pe Camp Nou, acolo unde de altfel câștigase și sezonul trecut cu 2-1. Încă din minutul 16 trupa lui Abelardo a oferit un avertisment la o mare ocazie ratată de Ibai Gomez, apoi a deschis scorul în minutul 23 prin Guidetti după un contraatac și a mai avut o mare ocazie în minutul 26 după o fază fixă, prilejuindu-i lui Ter Stegen o intervenție de excepție. În fața acestei serii de oportunități Barcelona a răspuns doar cu un șut în blocaj al lui Coutinho în minutul 32 și cu o lovitură liberă bine executată de Messi spre finalul primei reprize, blocată de portarul Fernando Pacheco.

Suarez și Messi marchează împreună pentru a cincea etapă consecutivă

Valverde a avut mai puțină răbdare ca de obicei, schimbând ambii fundași laterali în din minutul 51. Cu Sergi Roberto în dreapta și mai ales cu Jordi Alba în stânga echipa a început să se miște mai bine, însă prima mare ocazie a reprizei secunde a aparținut tot celor de la Alaves, ratată inexplicabil de Ibai Gomez care s-a pierdut cu firea într-un moment în care scăpase singur cu Ter Stegen după un no look pass fenomenal al lui Guidetti.

0

Coutinho a fost schimbat cu Paco Alcacer în minutul 64 și din acest moment a început să crească jocul Barcelonei, care și-a creat rapid două mari ocazii prin Suarez și Paulinho care însă nu l-au putut învinge pe bravul Pachecho. Catalanii aveau totuși să obțină egalarea în minutul 72 după o cursă a lui Iniesta în partea stângă culminată cu o excelentă centrare la care Suarez a apărut prompt, reușind astfel să marcheze pentru a opta etapă la rând în La Liga.

Susținută de un public foarte implicat, Barcelona a marcat golul victoriei prin Messi dintr-o lovitură liberă, obținută însă la o fază la care jocul ar fi trebuit întors pentru un ofsaid la Paco Alcacer. La 2-1 Alaves și-a probat și jocul ofensiv, iar jucătorii lui Abelardo au solicitat un penalty în minutele de final după o minge pe care o mână a lui Umtiti a oprit-o din drumul spre poartă. Spre disperarea formației oaspete s-a terminat 2-1, scor ce reflectă capacitatea de luptă a oamenilor lui Valverde dar nu și încrâncenarea adversarului.

Program dificil pentru Barcelona și Alaves în următoarele săptămâni

Meciul cu Alaves părea cel mai ușor pentru Barcelona în această perioadă a sezonului. Pentru catalani urmează cele două manșe ale semifinalei Copei del Rey cu Valencia, între care este programată o vizită tensionată pe Estadi Cornellà-El Prat pentru duelul cu Espanyol din campionat. Nici Alaves nu va avea o lună februarie lipsită de încărcătură, cu meciuri dificile cu Celta Vigo și Villarreal înainte să joace un meci crucial pentru rămânerea în prima ligă cu Deportivo, apoi o deplasare pe terenul lui Real Madrid.