Champions League, 26 octombrie 2022, ora 22:00
Bayern MünchenBayern München

Sadio Mané 10
Eric Maxim Choupo-Moting 31
Benjamin Pavard 90+5

Barcelona – Bayern München 0-3. Încă un meci fără șut pe poartă pentru catalani contra campioanei Germaniei

Gol pentru Eric Coupo-Moting în meciul Barcelona - Bayern 0-3

Barcelona - Bayern München s-a terminat 0-3 pentru al doilea an consecutiv, catalanii nereușind vreun șut pe poartă în niciunul din aceste două meciuri

David Petre, 27 octombrie 2022

Pe 14 septembrie 2001, pe Camp Nou împotriva lui Bayern Munchen, Barcelona bifa primul meci din istoria participărilor sale în Champions League fără șut pe poartă. Un an și ceva mai târziu, după o vară cu transferuri multimilionare, a repetat această rușine și i-a adăugat încă un amănunt statistic: zero șuturi la poartă în prima repriză. A fost o lovitură liberă executată de Robert Lewandowski în zid, însă șuturile în blocaj fac obiectul unei categorii statistice aparte.

În economia grupei lucrurile erau destul de clare încă de la fluierul de start: Bayern mai avea de luptat pentru primul loc în grupă dar venise pe Camp Nou cu intenția declarată de a juca pentru prestigiu, în timp ce pentru Barcelona nu exista o miză sportivă fiind deja retrogradată în Europa League după victoria lui Inter cu Viktoria Plzen, dar meciul cu Bayern se voia un moment al adevărului după două victorii confortabile în campionat contra unor adversari cu nume, Villarreal și Bilbao. Iar adevărul, dureros pentru fani, este același care fusese descoperit în El Clasico: că Barça acestui moment, tânără și fără jucători dezechilibranți la construcție, este incapabilă să desfacă o echipă matură, așezată bine în teren.

S-ar putea spune că, în comparație cu meciul tur de la Munchen, echipa lui Xavi este în regres. Cert este că Bayern s-a prezentat mult mai bine decât atunci, nu doar cu lecțiile învățate dar și într-o altă dinamică, regăsită după pauza FIFA din luna septembrie. Și-a arătat în debutul meciului capabilitate la jocul de pase, dar nici nu a avut nevoie de vreun fotbal elaborat pentru că a fost suficient să blocheze cu întregul efectiv în propria jumătatea construcția adversarului și să speculeze erorile defensive ale Barcelonei, care indiferent de antrenor și de jucătorii din teren par să se propage, an după an, după aceleași tipare clare. De această dată fundașul lateral Bellerin a fost cel semnalat pentru că și-a ținut adversarul direct în joc la primele două goluri ale meciului când colegii săi făcuseră pasul la offside, însă întregul bloc defensiv blaugrana a fost ușor desfăcut de jocul rapid și direct al munchenezilor. Sadio Mane și Eric Chupo-Moting, vârful împins cu cinci goluri în meciurile precedente din această lună, au fost cei care au punctat pe tabelă superioritatea absolută a lui Bayern.

Ofensiv, Barcelona nu a existat. Xavi a mers pe aceeași idee tactică din meciul cu Athletic Bilbao (patru mijlocași în teren din care Pedri distribuit pe postul de “falsă extremă), însă fără Gavi, care nu a fost forțat după lovitura dură primită în campionat, echipa a fost, la fel ca în Clasico, lipsită de energia necesară pentru a surprinde. Așezarea și mobilitatea lui Bayern a obligat-o în permanență la o pasă suplimentară înapoi, făcându-i imposibilă pătrunderea spre poartă. Singurul moment de speranță pentru catalani a fost un penalty dictat în finalul reprizei pentru un contact între De Ligt și Lewandowski, însă arbitrajul video a retras această oportunitate după ce a sesizat că fundașul olandez ciupise și mingea, fază petrecută imediat după o dublă ocazie uriașă a lui Bayern, blocată în mod miraculos de Bellerin și Ter Stegen.

Primul șut la poartă al Barcelonei a venit în minutul 52. I-a aparținut lui Busquets și s-a dus în înaltul tribunei, după o acțiune altfel bună a lui Balde, unul din puținii jucători ai lui Xavi care s-au zbătut cu un oarecare folos. Ceva mai târziu a venit și o ocazie reală a catalanilor, după ce începuse deja sarabanda schimbărilor: Ansu Fati și-a făcut bine o minge în careu și a ajuns în poziție de finalizare, însă șutul dezamăgitor s-a dus mult în afara porții.

Nici Bayern nu s-a omorât cu firea. După un gol anulat lui Gnabry pentru un offside de un vârf de gheată la o fază care l-a semnalat negativ și pe fundașul stânga Balde, mult timp raportul șuturilor pe poartă din a doua repriză a rămas 0-0. Bavarezii ai reușit totuși să mai lovească o dată în prelungiri prin Pavard din al treilea assist al serii pentru Gnabry, iar meciul s-a încheiat la fel ca cel din sezonul anterior, 0-3, și până la urmă cu aceeași soartă pentru cele două echipe: câștigare de grupă pentru Bayern, retrogradare rușinoasă pentru Barcelona în Europa League.

FC Barcelona - Bayern München 0-3, fișa tehnică