Champions League, 16 februarie 2021, ora 22:00

Kylian Mbappe 65
Moise Kean 70
Kylian Mbappe 85

Barcelona – PSG 1-4. Hattrick Kylian Mbappe la prima sa vizită pe Camp Nou

Barcelona - Paris Saint-Germain, scor 1-4 în optimile Champions League, cu un hattrick al lui Mbappe după ce Messi a deschis scorul din penalty.

Kylian Mbappe, hattrick în meciul Barcelona - PSG 1-4 (optimile Champions League, februarie 2021)
17 februarie 2021

La prima vizită pe Camp Nou Kylian Mbappe a luat cu asalt fortăreața Barcelonei și a marcat un hattrick prin care o pune pe Paris Saint-Germain în postura de echipă virtual calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Cu șapte supraviețuitori în unsprezecele de start față de înfrângerea 2-8 cu Bayern, Barcelona a avut avantaj de un gol dar nu a putut face față nici fizic și nici tactic mai mult de o jumătate de oră lui PSG, care a practicat un fotbal total în ciuda absențelor lui Neymar și Angel di Maria.

După un start pozitiv de meci în care Griezmann a ratat o mare ocazie ajuns față în față cu Keylor Navas, Barcelona a obținut un penalty la o intrare imprudentă a lui Layvin Kurzawa asupra lui De Jong, iar Messi a transformat cu un șut imparabil pentru golul de 1-0. La scurt timp Dembele a fost aproape să marcheze după ce a fost găsit singur în centrul carelui de Messi, însă golul a venit la poarta cealaltă după o acțiune colectivă fluentă a parizienilor, luminată de un exterior al lui Veratti pentru primul gol al lui Mbappe. La 1-1 centralul Kuipers a trecut cu vederea o mână a lui Moise Kean în propria suprafață de pedeapsă, însă marile ocazii până la finalul reprizei au aparținut oaspeților, opriți în două rânduri de Ter Stegen și impreciși la o lovitură de cap a lui Icardi.

Trendul finalul de primă repriză a continuat și după pauză, cu Mbappe de neoprit în banda stângă unde a profitat de carențele defensive ale lui Sergino Dest și de lipsa de ritm a lui Gerard Pique, revenit pe teren în acest meci capital la aproape trei luni de la accidentarea suferită cu Atletico Madrid. La scurt timp de la reluare apărarea Barcelonei a fost depășită de o nouă contrucție rapidă a parizienilor culminată cu o nouă super intervenție a lui Ter Stegen la șutul deviat al lui Kean, însă un pas târziu la offside al lui Dest avea să ducă la golul inevitabil de 1-2, marcat de Mbappe cu un șut din centrul careului după o centrare a lui Florenzi.

Ter Stegen a ieșit încă o dată la rampă în fața lui Mbappe, dar PSG a marcat imediat golul trei prin Kean, scăpat din vedere de apărarea în zonă a Barcelonei la o fază fixă. La 1-3 Koeman a renunțat la Pique, Dest și Busquets, însă nici cu Mingueza în dreapta apărării și De Jong retras fundaș central Barcelona nu l-a putut împiedica pe Mbappe să își completeze hattrickul cu cinci minute înainte de final, la scurt timp după ce Keylor Navas a fost aproape de a face un cadou nesperat catalanilor printr-o degajare în piciorul lui Griezmann de unde mingea a ricoșat la o palmă de poartă.

Barcelona – PSG s-a terminat 1-4, iar formația catalană este aproape să iasă în primul tur eliminatoriu al Ligii Campionilor pentru prima oară din 2007, în timp ce Parisul stelarului Mbappe are motive să creadă într-o posibilă repetare a traseului memorabil din sezonul precedent.

Curiozități statistice ale meciului FC Barcelona - Paris Saint-Germain 1-4

• Este pentru prima oară în 151 de meciuri pe teren propriu când Barcelona înregistrează două înfrângeri consecutive acasă în Cupa Campionilor Europeni sau Liga Campionilor.
  • Barcelona are un total de 278 de meciuri pe teren propriu în cupele europene și a pierdut doar de șase ori la o diferență de trei sau mai multe goluri, două dintre acestea fiind în acest sezon (0-3 cu Juventus, 1-4 cu PSG).
  • Paris Saint-Germain este doar a două echipă franceză cu victorie pe Camp Nou după ce Metz câștigase aici tot cu 4-1 în Cupa Cupelor 1984-85.
  • Până la acest meci Barcelona era neînvinsă în 15 meciuri eliminatorii pe Camp Nou în Champions League (13 victorii, 2 remize), de la 0-3 cu Bayern în semifinalele ediției 2012-2013. Acela a fost și ultimul meci în care catalanii primiseră mai mult de un gol în fazele eliminatorii.
  • Messi a marcat golul său cu numărul 20 în toate competițiile în acest sezon și a bifat astfel 13 sezoane consecutive în care atinge această cifră.
  • După hattrickul de pe Camp Nou Kylian Mbappe a ajuns la 110 goluri pentru PSG, urcând pe locul trei în clasamentul all-time al marcatorilor acestei echipe. Mai mult goluri au doar Edinson Cavani (200) și Zlatan Ibrahimovic (156).
  • Kylian Mbappe este al treilea jucător care reușește un hattrick împotriva Barcelonei pe Camp Nou în Champions League după Faustino Asprilla și Kylian Mbappe, însă este primul care o face în faza eliminatorie a competiției.
  • Lionel Messi a marcat 21 de goluri în ultimele 13 meciuri de acasă ale Barcelonei în optimile de finală ale Champions League și 35 de goluri în ultimele 30 de meciuri acasă în fazele eliminatorii ale competiției.

Declarații după meciul FC Barcelona - Paris Saint-Germain 1-4

Ronald Koeman (FC Barcelona): Suntem încă departe de a performa la nivel Champions League

Rezultatul denotă superioritatea lor. În a doua repriză am fost depășiți defensiv, iar din punct de vedere fizic au fost mult peste noi. Trebuie să recunoaștem că au fost mult mai buni. Au arătat că au o echipă mai completă decât noi. Trebuie să acceptăm asta și să încercăm să creștem. Știam că un rezultat de acest gen era posibil fiindcă am avut în față o mare echipă, bine din punct de vedere fizic, cu mai multă experiență, peste noi din mai multe puncte de vedere. Meciul acesta ne-a arătat că suntem încă departe de a performa la nivel înalt, mai ales în Champions League.