Liga Națiunilor, Liga A, 08 iunie 2022, ora 21:45
Leandro Trossard 80
Leander Dendoncker 83
Loïs Openda 90+3

Robert Lewandowski 28

Belgia 6-1 Polonia. Repriză perfectă pentru „Dracii Roșii” după ce Lewandowski deschisese scorul

Kevin de Bruyne a marcat un gol în meciul Belgia - Polonia 6-1 din Liga Națiunilor 2022-2023

Belgia - Polonia, scor 6-1. Cronica meciului în care Belgia a marcat cinci goluri într-o jumătate de oră în repriza secundă pentru o întoarcere spectaculoasă de rezultat

Ștefan Gondor, 1 ianuarie 1970

Superioară la toate capitolele chiar dacă s-a văzut condusă la un moment dat cu 1-0, Belgia a făcut o repriză secundă de vis în care a marcat de cinci ori într-o jumătate de oră și a câștigat cu 6-1 meciul cu Polonia, revansându-se repede în fața fanilor după înfrângerea 1-4 suferită vineri în fața Olandei în runda inaugurală a Ligii Națiunilor.

Selecționerul Roberto Martinez trebuise să își apere elevii în fața acuzelor presei că nu iau în serios această competiție oficială, iar Belgia, cu doar patru schimbări în unsprezecele de start, a ieșit pe teren cu o atitudine mult îmbunătățită și și-a trecut rapid în cont o mare ocazie când Batshuayi a lovit bara în minutul 3.

Contrar cursului jocului Polonia a deschis scorul la unicul său șut pe poartă prin Robert Lewandowski care a bifat astfel al 76-lea său gol la echipa națională, însă gazdele au obținut egalarea cu trei minute înainte de pauză după un șut al lui Axel Witsel din afara careului.

Două intervenții importante ale portarului Dragowski au mai ținut Polonia în joc un sfert de oră din partea secundă, însă după ce Kevin de Bruyne a concretizat fără probleme assistul lui Eden Hazard lucrurile au luat o întorsătură proastă pentru formația vizitatoare, rămasă și fără Lewandowski care a fost înlocuit în minutul 69.

Proaspăt intrat pe teren, Leandro Trossard a reușit o dublă în doar șapte minute unul dintre goluri fiind o adevărată bijuterie la o boltă spectaculoasă din colțul careului mare, Dendoncker a marcat primul gol în tricoul naționalei cu un șut bun din afara suprafeței de pedeapsă, iar rezerva Openda a închis setul în minutele de prelungiri, prilejuind Poloniei primul meci cu șase goluri încasate după mai bine de 12 ani, de la un 0-6 într-un amical cu Spania care se pregătea pentru Mondialul din Africa de Sud.

Belgia - Polonia 6-1, fișa tehnică