Steven Bergwijn 40
Memphis Depay 51
Denzel Dumfries 61
Memphis Depay 65

Belgia 1-4 Olanda. Prima victorie a Portocalei Mecanice în fața Dracilor Roșii din 1997!

Memphis Depay a reușit o dublă în meciul Belgia - Olanda 1-4 din Liga Națiunilor

Belgia - Olanda, scor 1-4. Cronica meciului în care Olanda a obținut prima victorie în fața Belgiei din ultimii 25 de ani!

David Petre, 1 ianuarie 1970

Memphis Depay a urcat pe locul 3 în clasamentul all-time al marcatorilor naționalei Olandei după ce a reușit o dublă în victoria categorică a naționalei Oranje în fața Belgiei în etapa inaugurală a Ligii Națiunilor 2022-2023. Atacantul formației FC Barcelona a ajuns la un total de 41 de reușite în tricoul primei reprezentative și l-a depășit pe Patrick Kluivert, aflându-se acum doar în urma lui Robin van Persie (50) și Klaas-Jan Huntelaar (42).

Pe Rey Balduino din Bruxelles, Belgia cu De Bruyne, Lukaku și Eden Hazard printre titulari a avut un debut bun de meci, însă s-a dovedit fragilă în defensivă unde a oferit prea multe spații jucătorilor din țara vecină. Cu un trio ofensiv foarte mobil în fața apărării lente a gazdelor în care au apărut veteranii Toby Alderweireld și Jan Vertonghen, olandezii au reușit deschiderea scorului în minutul 40 prin Steven Bergwijn care a concretizat pasa decisivă a lui Frenkie de Jong și din acel moment nu a mai fost loc de întoarcere pentru belgienii rămași și fără Lukaku, ieșit accidentat după mai puțin de jumătate de oră de joc.

Într-un interval de 14 minute din partea secundă Depay de două ori și Dumfries o dată au marcat în poarta lui Mignolet (titular în lipsa lui Thibaut Courtois care a fost menajat după finala Champions League), iar Olanda a câștigat la pas meciul în ciuda unui final activ al formației gazdă care a reușit în prelungiri golul de onoare prin Michy Batshuayi, după ce Castagne avusese o reușită anulată pentru offside în minutul 77.

A fost prima victorie a Olandei în fața Belgiei din septembrie 1997 și totodată prima înfrângere suferită vreodată de Belgia pe teren propriu în Liga Națiunilor.

1

Prima victorie a Olandei în fața Belgiei în ultimii 25 de ani. Curiozități statistice ale meciului Belgia - Olanda 1-4

• Marcatorul primului gol al Olandei din acest meci, Steven Bergwijn, era născut de doar o lună în momentul în care naționala Oranje învingea ultima oară Belgia, 3-1 la Rotterdam într-un meci din preliminariile Campionatului Mondial 2018 în care marcatorii au fost Stam, Kluivert și Bergkamp, respectiv Staelens. Olanda învinsese Belgia și în deplasare și a câștigat grupa cu un punct avans în fața țării vecine, care avea totuși să ajungă și ea la turneul final din Franța după un baraj cu Irlanda.
  • Grație golului lui Michy Batshuayi, Belgia rămâne una din echipele care au marcat în fiecare meci disputat în competiția Nations League.

Declarații după meciul Belgia - Olanda 1-4

Louis Van Gaal, selecționerul Olandei: Mijlocul a câștigat meciul

Dacă toți jucătorii fac ceea ce li se cere, avem câte un om în plus în fiecare zonă a terenului. Studiem minuțios fiecare adversar în parte și facem ajustările necesare în funcție de caracteristicile sale. Am adaptat linia de mijloc pentru acest meci, iar linia de mijloc a fost decisivă azi.

Roberto Martinez, selecționer Belgia: Un semnal de alarmă necesar

A fost un necesar semnal de alarmă pentru toată lumea. Știm vă avem mult de muncă. Va trebui să facem schimbări pentru meciurile următoare. Sunt deja de ceva timp alături de acest grup și trebuie să evit greșeala de a crede că jucătorii pe care îi cunosc sunt automat pregătiți pentru Campionatul Mondial.