EURO 2020, 12 iunie 2021, ora 22:00, St. Petersburg

Romelu Lukaku 10
Thomas Meunier 34
Romelu Lukaku 88

Belgia – Rusia 3-0. Lukaku înlesnește prima victorie a Belgiei la EURO 2020

Belgia - Rusia, scor 3-0, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Romelu Lukaku a reușit o dublă în meciul Belgia - Rusia de la EURO 2020
13 iunie 2021

Belgia a început en-fanfare turneul la care este cotată cu a treia șansă la câștigarea trofeului european, provocând Rusiei cea mai aspră înfrângere suferită vreodată la EURO de o echipă gazdă. În zadar s-a ostenit Stanislav Cherchesov să schimbe dispunerea tactică a formației sale în vederea participării la acest turneu final: Rusia nu a avut răspuns nici la forța fantastică a lui Romelu Lukaku, nici la jocul combinativ al actualului lider în clasamentul FIFA, la care nici nu s-a simțit absența lui Kevin de Bruyne care nu s-a refăcut încă după accidentarea suferită în finala Champions League.

Doar 10 minute au rezistat rușii până să încaseze golul de 1-0, dintr-o fază din care nu a lipsit polemica. Lukaku se afla într-o clară poziție de offside în momentul pasei lui Mertens, însă atingerea nefericită a lui Semenov a fost considerată minge venită de la adversar, iar Mateu Lahoz și VAR-ul au validat reușita. Golul a pus pun oricărei speranțe a Rusiei într-un rezultat bun, mai ales că așezarea sa defectuoasă în teren i-a permis Belgiei să aducă mereu un om liber în jumătatea adversă. Jocul a fost astfel la discreția Dracilor Roșii care au mai marcat o dată până la pauză prin Thomas Meunier, intrat pe teren cu câteva minute în urmă după accidentarea lui Castagne.

Cu un avantaj solid pe tabelă Belgia și-a permis o repriză secundă mai relaxată în care rușii au avut o posesie ceva mai bună, însă golul a picat tot în poarta lui Shunin din partea omniprezentului Lukaku, servit ideal de Meunier cu două minute înainte de final.

Belgia – Rusia s-a terminat 3-0, rezultat care oferă multă liniște în tabăra vest-europenilor înaintea meciului cu Danemarca, într-o etapă a doua în care Rusia va da piept cu protagonista primului meci din grupă, Finlanda.

Curiozități statistice ale meciului Belgia - Rusia 3-0

• Belgia și-a egalat cel mai bun scor la un turneu final al Campionatului European, un 3-0 cu Irlanda la EURO 2016.
  • Belgia nu a remizat în niciunul din ultimele sale 13 meciuri la EURO (6 victorii, 7 înfrângeri), după finala pierdută în fața Germaniei de Vest în 1980.
  • Romelu Lukaku a fost implicat în 26 goluri în ultimele 19 meciuri la naționala Belgiei, marcând de 22 de ori și oferind 4 pase decisive. Grație dublei din meciul cu Rusia a ajuns la 62 de goluri în 94 de selecții.
  • Thomas Meunier a fost implicat în 4 goluri ale Belgiei în ultimele sale 3 meciuri la echipa națională, marcând o dată și oferind 3 pase decisive.
  • Belgia este neînvinsă de 10 meciuri în toate competițiile și a pierdut o singură dată în ultimele 24 de partide, 1-2 cu Anglia în Liga Națiunilor în octombrie 2020.
  • Rusia a înregistrat a patra înfrângere în ultimele 6 meciuri oficiale, după ce pierduse o singură dată în precedentele 13.
  • La 37 de ani și 296 de zile Yuri Zhirkov a devenit cel mai vârstnic jucător al Rusiei la Campionatul European. Predecentul decan de vârstă al acestei naționale era Sergei Ignashevich, care a jucat la EURO 2016 contra Țării Galilor la 36 de ani și 342 de zile.
  • Rusia nu a câștigat la EURO niciunul din meciurile în care a fost condusă (2 remize, 10 înfrângeri).
  • Belgia a deschis scorul în ultimele cinci meciuri jucate la un turneu final al Campionatului European.