5

Betis – Barcelona 0-5. Messi și Suarez duc Barcelona la 11 puncte de Atletico

David Petre
22 ianuarie 2018

Barcelona a câștigat pe terenul lui Betis cu 5-0 după o primă repriză echilibrată în care nu s-au marcat goluri. Messi și Suarez au semnat câte o dublă.

ter Stegen

O dată în plus în acest sezon, Barcelona a făcut o repriză secundă memorabilă și s-a impus cu un clar 5-0 pe terenul lui Betis în prima etapă a returului La Liga, făcând încă un pas spre titlul de campioană a Spaniei. Ernesto Valverde a citit bine jocul (îl anticipase excelent încă de la conferința de presă din ziua premergătoare meciului), s-a mulțumit să absoarbă în prima repriză presiunea previzibilă a echipei andaluze ce trecea printr-un moment de grație, apoi a folosit în partea a doua intensitatea superioară a echipei sale, la care Betis nu a mai avut răspuns. Într-un meci în care cele două echipe au fost condensate în cea mai mare parte în 50 de metri, Barcelona a găsit după pauză pase ideale între linii și astfel și-a deschis drumul spre o victorie confortabilă după un gol marcat de Rakitic și câte o dublă în dreptul lui Messi și Suarez.

Fără Iniesta, Dembele și Coutinho, Valverde a avut puține opțiuni în alcătuirea unsprezecelui de start. Semedo și Sergi Roberto au fost folosiți în banda dreaptă iar Andre Gomes în stânga, inconfortabil pe faza de apărare și inutil în atac. În fața presiunii gazdelor Rakitic a trebuit să joace într-o poziție retrasă alături de Busquets, iar Barcelona a avut puține ocazii să dezvolte acțiuni de atac, de unde numărul mic de situații de poartă din prima repriză. Betis a avut o bună oportunitate prin Guardado în minutul 3, iar catalanii au ajuns de două ori în poziții favorabile în careul advers prin Sergi Roberto și Messi și au mai avut până la pauză două șuturi de la distanță, trimise de Rakitic și Busquets pe centrul porții.

Samuel Umtiti a revenit pe banca de rezerve după o lungă perioadă de recuperare și a trebuit să intre pe teren după ce Vermaelen s-a accidentat în minutul 40. Cu Mascherano pe picior de plecare, problema medicală a belgianului ar putea accelera ascensiunea columbianului Yerry Mina, despre care Valverde declarase că încă nu este pregătit să evolueze în fotbalul spaniol.

După o primă repriză echilibrată dar închisă, Barcelona s-a dezlănțuit după pauză, cu trei goluri marcate într-un interval de doar zece minute. Excelent pe faza de apărare în prima parte, Rakitic a apărut la finalizare în minutul 59 după ce a fost lansat de Suarez și a marcat primul său gol în actuala ediție de campionat, Messi a înscris după o fază asemănătoare cu Busquets pe post de servant, apoi a venit rândul lui Suarez să puncteze din interiorul careului la centrarea lui Rakitic. Până la final Messi și Suarez au mai punctat câte o dată, iar Messi a primit aplauze la scenă deschisă din partea publicului după o serie de driblinguri spectaculoase în prima jumătate. S-a terminat 5-0, rezultat în urma căruia Barcelona își extinde la 11 puncte avansul din vârful clasamentului La Liga, după o etapă în care Valencia a pierdut și Atletico Madrid a obținut doar o remiză.