1
  • FC Augsburg
    FC Augsburg
    1

Borussia Dortmund – Augsburg 1-1. Golul lui Marco Reus, insuficient pentru victoria gazdelor

27 februarie 2018

Borussia Dortmund nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 1-1 pe teren propriu cu Augsburg, în ultimul meci al etapei a-24-a din Bundesliga

Hitz

Borussia Dortmund a ratat oportunitatea de a-şi reface avantajul de trei puncte pe poziţia a doua a ierarhiei din Bundesliga după ce nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 1-1 pe teren propriu contra celor de la Augsburg. În faţa unui public mult mai puţin numeros pe Signal Iduna Park, ca urmare a protestului fanilor din cauza programării unui meci de fotbal din Germania într-o zi de luni pentru prima dată după 28 de ani, Borussia Dortmund a pierdut alte puncte importante pe teren propriu, cu un bilanţ de doar cinci victorii din cele 12 partide disputate pe Signal Iduna Park în actualul campionat.

Borussia Dortmund – Augsburg, Kevin Danso anulează reuşita din prima repriză a lui Marco Reus

Într-o seară în care celebrul “Zid galben” a fost neobişnuit de silenţios, Marco Reus a deschis scorul în minutul 16, la capătul unei rapide faze de contraatac începută şi finalizată de mijlocaşul ofensiv german. Autor al golului decisiv în succesul cu Gladbach, pasator la reuşita lui Marcel Schmelzer care a adus calificarea în următoarea fază din UEFA Europa League în meciul de la Bergamo şi marcator al golului prin care Borussia Dortmund a deschis scorul în duelul cu Augsburg – Marco Reus nu a avut nevoie de foarte mult timp pentru a reveni în formă ca urmare a unei lungi perioade de indisponibilitate. Mijlocaşul ofensiv german a contribuit la 100 de goluri (48 de reuşite, 52 de assist-uri) în 128 de partide disputate la nivelul campionatului, o performanţă impresionantă pentru mijlocaşul ofensiv în vârstă de 28 de ani.

Deşi a controlat meciul în ceea ce priveşte posesia şi dominarea teritorială, formaţia gazdă nu şi-a creat numeroase ocazii de gol şi nu a avut astfel posibilitatea de a-şi majora avantajul. Borussia Dortmund a fost penalizată cu 17 minute înainte de ultimul fluier, când Kevin Danso a reacţionat rapid şi a împins balonul în poartă după ce portarul Roman Burki reuşise iniţial să respingă execuţia cu capul a aceluiaşi jucător. Intrat în repriza secundă, Mamoud Dahoud, a avut şansa de a aduce victoria pentru Dortmund cu patru minute înainte de final, însă şutul său dintr-o poziţie excelentă a trecut peste poarta apărată de Marwin Hitz.

Borussia Dortmund – Augsburg, declaraţii ale antrenorilor:

Peter Stoger: “Nu cred că am făcut tot ce trebuia pentru a ne face viaţa mai uşoară în atac şi în apărare. Nu a fost cu siguranţă vina suporterilor, aceasta ar fi o scuză ieftină. Nu este de înţeles pentru mine de ce nu am continuat să căutăm al doilea gol, care ne-ar fi oferit un final de meci mult mai liniştit. Nu am făcut acest lucru şi nu mi-a plăcut maniera în care am gestionat situaţia. Nu cerem nimic ce jucătorii nu pot oferi, însă ar trebui să ne asumăm mai mult responsabilitatea. Există întotdeauna una sau mai multe explicaţii, dar nu trebuie în mod obligatoriu să o foloseşti. Nu sunt mulţumit de acest meci, deoarece impresia mea este ca nu am căutat decât să protejăm avantajul minim de pe tabelă.”

0

Manuel Baum: “Ne-am prezentat la acest meci cu dorinţa de a evolua ca o echipă unită, ceea ce am reuşit. Ne-am apărat foarte bine pe toată durata celor 90 de minute, cu excepţia acelei faze de contraatac care a dus la golul primit. De asemenea, nu ne-a fost teamă să fim ambiţioşi pe plan ofensiv. Odată cu trecerea timpului m-am gândit că poate vom regreta momentele în care am trecut pe lângă egalare, dar am rămas în meci până la final, iar în cele din urmă am obţinut un punct meritat. Sunt extrem de fericit pentru acest punct, dar mai ales pentru evoluţia noastră generală.”

Ce urmează pentru Borussia Dortmund şi Augsburg?

Formaţia antrenată de Peter Stoger se va deplasa în următoarea etapă de campionat pe Red Bull Arena din Leipzig, într-o partidă care poate avea implicaţii majore în ceea ce priveşte lupta pentru poziţia secundă a clasamentului din Bundesliga. Borussia Dortmund îşi va relua apoi parcursul din UEFA Europa League, prin confruntarea cu FC Salzburg, contând pentru manşa tur din faza optimilor de finală. De partea cealaltă, Augsburg se va concentra exclusiv pe drumul din campionat şi poate spera chiar la implicarea în duelul pentru o calificare în viitoarea ediţie a cupelor europene, însă va avea nevoie de un randament mult mai eficient faţă de rezultatele recente (un singur punct în ultimele trei etape şi un singur succes din cele mai recente şase runde de Bundesliga). Hoffenheim, Hannover 96 şi Werder Bremen vor fi următorii adversari pentru echipa pregătită de Manuel Baum.