Premier League, 28 decembrie 2020, ora 19:30
11
Aston Villa

Olivier Giroud 34

Anwar El Ghazi 50

Chelsea – Aston Villa 1-1. Chelsea pierde teren față de echipele din fruntea clasamentului

Chelsea - Aston Villa, scor 1-1, Premier League 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

29 decembrie 2020

Frank Lampard a operat șase modificări în unsprezecele de start față de înfrângerea din urmă cu doar două zile cu Arsenal, însă Chelsea nu a scos decât o remiză pe teren propriu cu Aston Villa și pierde tot mai mult teren față de locurile fruntașe după ce rămâne cu o singură victorie în ultimele cinci meciuri de Premier League.

Fără gol primit în toată luna decembrie, Aston Villa s-a văzut condusă după reușita cu capul a lui Olivier Giroud la una din multele centrări ale lui Ben Chilwell, însă a reacționat după pauză și a obținut egalarea prin lui El Ghazi la cinci minute de la reluare. Ambele echipe au încercat să câștige: John McGinn a lovit bara cu un șut de la distanță, Jacob Ramsey a ratat de puțin poarta, Christian Pulisic a fost blocat cu o excelentă intervenție de Emi Martinez, iar Chilwell a trimis un voleu la mică distanță de poartă în secvențele de final. S-a terminat însă 1-1, rezultat în urma căruia Villa rămâne în fața lui Chelsea în clasament, față de care are și două meciuri în minus.

Chelsea - Aston Villa 1-1, fișa tehnică