Premier League, 12 decembrie 2020, ora 22:00
Everton
10

Gylfi Sigurðsson 22 (pen)

Everton – Chelsea 1-0. Everton regăsește drumul spre victorie la revenirea fanilor pe Goodison Park

Everton s-a apărat perfect în fața lui Chelsea după un gol marcat de Sigurdsson din penalty și s-a impus în final cu 1-0.

13 decembrie 2020

La adăpostul unui gol marcat din penalty în primul sfert al meciului, Everton s-a blocat într-o apărare aproape imposibil de străpuns și a câștigat meciul cu Chelsea, împiedicând gruparea londoneză să urce pe primul loc al clasamentului Premier League. Pentru Everton este doar cea de-a doua victorie în ultimele șapte meciuri, însă ea încununează o prestație exactă la prima apariție a suporterilor pe Goodison Park în acest sezon. “Fanii au făcut diferența, atmosfera a fost cu totul alta”, a declarat Ancelotti imediat după fluierul de final, vădit mulțumit de spiritul de care au dat dovadă oamenii săi.

Lipsit de principalul său om de creație James Rodriguez care a ratat partida din cauzei accidentări, Ancelotti a mizat totul pe defensivă, inspirat probabil și de meciul frustrant de care Chelsea avusese parte recent contra lui Tottenham. Bine așezată în teren, Everton și-a obligat de la început adversarul la schimburi repetate de pase între fundașii centrali și linia de mijloc, fără a găsi vreun spațiu de pătrundere spre careul lui Pickford. A încercat să lovească pe contraatac prin rapizii Calvert-Lewin și Richarlison și a avut noroc ca englezul să fie doborât în careu de portarul Mendy, ieșit naiv dincolo de punctul de unsprezece metri la o minge înaltă. Sigurdsson a transformat fără emoții penalty-ul pentru al doilea său gol al sezonului și Everton era în avantaj.

Abia la 1-0 s-a trezit și Chelsea, iar Pickford a avut de scos două mingi grele ale lui Reece James, cel mai bun om al londonezilor, pe una din ele deviind-o în bară. Chelsea a jucat din nou cu Giroud în centrul atacului și cu Werner și Haverz pe margini, însă cu greu a găsit spații să se apropie de poarta gazdelor altfel decât prin faze fixe, în ciuda faptului că Everton a jucat cu patru fundași centrali pe lista de fund din cauza absențelor lui Digne și Coleman.

Jocul nu s-a schimbat nici după pauză, deși Chelsea a fost și mai insistentă. Mason Mount a lovit și el bara în minutul 81, însă aceasta avea să fie singura ocazie clară a londonezilor într-o repriză secundă în care Richarlison și Yerry Mina ar fi putut să marcheze din nou pentru gazde, iar Calvert Lewin a mai obținut cu viclenie un penalty, întors însă de arbitrajul video pentru ofsaid.

S-a terminat 1-0, rezultat perfect pentru Everton în startul unei serii infernale de meciuri în care oamenii lui Ancelotti vor da piept cu Leicester, Arsenal, Manchester United și Manchester City până la finalul anului. Pentru Chelsea este doar a doua înfrângere a sezonului după 0-2 cu Liverpool în a doua etapă de Premier League, suficient însă pentru a pierde contactul cu primele locuri ale clasamentului.

Everton - Chelsea 1-0, fișa tehnică