Everton
    0
  • Liverpool
    0

Everton – Liverpool 0-0. Remiză albă într-un Merseyside Derby lipsit de fantezie

David Petre
7 aprilie 2018

Fără mai mulți jucători de bază, Liverpool a scos un 0-0 în derby-ul local cu Everton, în care gazdele au avut ocaziile importante pe final de joc.

Karius

Cu locul în top 4 ca și asigurat, Liverpool a abordat derby-ul local cu Everton fără mai multe piese de bază odihnite pentru returul sfertului de finală cu Manchester City de săptămâna viitoare, însă a compensat prin ambiție și risipă de energie lipsa de fantezie ofensivă datorată absențelor lui Firmino și mai ales Salah. Timp de 75 de minute meciul a fost la discreția jucătorilor lui Jurgen Klopp în fața unei echipe cvasi defensive a lui Everton ce a primit la un moment dat fluierături din partea propriilor suporteri pentru lipsa de curaj, însă gazdele au ieșit de la cutie în ultimul sfert de oră în care și-au create câteva mari ocazii de a da lovitura.

Nathaniel Clyne a jucat în premieră la Liverpool în acest sezon după o lungă accidentare, într-o linie de fund în care Klavan a fost folosit surprinzător ca fundaș stânga. Wijnaldum a fost noutatea propusă de Klopp la mijlocul terenului față de jocul de miercuri cu City, însă formula din atac a fost inedită, cu Solanke vârf împins și cu Ings și Mane pe flancuri. Everton a acuzat absența lui Sigurdsson, iar Rooney a fost coborât în linia de mijloc unde nu a părut însă să aibă suficientă energie pentru a lega jocul.

În fața unei echipe bine organizate defensiv, Liverpool a avut o singură ocazie clară: era minutul 15 când Solanke s-a trezit singur în fața porții cu mingea la picior dar finalizarea sa a fost slabă, pe centrul porții. Everton a replicat printr-un șut bun al lui Yannick Bolasie de la distanță respins de Karius de lânga bară, apoi faza s-a repetat la poarta cealaltă, cu o intervenție pe măsură a lui Pickford la execuția lui James Milner.

Nu au mai fost șuturi pe poartă după pauză, chiar dacă la Liverpool au intrat pe parcurs Ox-Chamberlain și Firmino. Everton s-a retras cu nouă oameni în preajma propriului careu, Liverpool a dus posesia reprizei până spre 90%, însă nu a găsit nici culoare de pătrundere și nici centrările potrivite pentru a pune în pericol poarta gazdelor. Abia în minutul 74 Solanke a apărut într-o poziție bună, însă două șuturi ale sale în blocaj au fost singurele șanse ale Cormoranilor până la final.

0

În schimb Everton a găsit în ultimul sfert de oră energii nebănuite și și-a încântat publicul cu un joc ofensiv, venit parcă de nicăieri. Șirul ocaziilor a început cu o centrare bună a lui Baines spre Cenk Tosun în fața porții, ceva mai târziu Walcott a alunecat în momentul șutului din poziție excelentă, Tosun a trimis cu capul la bara a doua unde Coleman a ajuns cu o fracțiune de secundă prea târziu pentru a împinge mingea în poartă. Într-un final entuziasmant pentru Everton, noul intrat Calvert-Lewin a primit mingea fără marcaj în interiorul careului, însă șutul său imprecis nu a prins poarta lui Karius și tabela a rămas înghețată.

Curiozități statistice ale meciului Everton – Liverpool

• A fost doar al doilea Merseyside Derby în era Premier League în care nu s-au acordat cartonașe. Primul a fost în chiar ediția de debut, în decembrie 1992.
  • Cinci din ultimele 6 meciuri jucate de Everton și Liverpool pe Goodison Park în Premier League s-au încheiat la egalitate.
  • Liverpool a ajuns la 17 meciuri consecutive fără înfrângere în fața lui Everton în toate competițiile, cea mai bună serie a Cormoranilor în istoria Merseyside Derby (opt victorii, nouă remize).
  • Antrenorul Sam Allerdyce are un bilanț dezastruos în duelurile cu Liverpool, câștigând doar 5 din cele 28 de meciuri.