Champions League, 02 decembrie 2020, ora 22:00
FC Barcelona

Antoine Griezmann 14
Martin Braithwaite 20
Ousmane Dembele 28 (pen)

Ferencvaros – Barcelona 0-3. Barça rămâne singura echipă cu victorii pe linie în Champions League

Ferencvarosi TC - FC Barcelona, scor 0-3, Champions League 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

David Petre, 3 decembrie 2020

AS a sintetizat perfect într-o frază meciul catalanilor la Budapesta: “de mai puțin de o jumătate de oră a avut nevoie Barcelona pentru a o lichida pe Ferencvaros, cu o formulă de aspiranți care au gonit ca niște căprioare, au hăituit ca niște lupi și s-au bucurat de fotbal ca o echipă de juniori”. Chiar și fără Lionel Messi, experimentele lui Koeman par să fi intrat într-o dinamică dătătoare de speranțe, iar Barcelona rămâne singura echipă cu victorii pe linie în actuala ediție de Champions League, permițându-și chiar și o înfrânfere la un gol în meciul de săptămâna viitoare cu Juventus pentru a-și asigura locul 1 în grupă.

Koeman l-a folosit pe Dembele în partea stângă, iar pasele acestuia cu Jordi Alba aveau să năucească până la pauză defensiva maghiară. Din combinațiile celor doi s-a născut golul de 1-0, marcat cu o superbă execuție cu călcâiul de Griezmann care cu această ocazie a bifat în premieră trei meciuri consecutive cu gol marcat pentru Barcelona, și tot de aici a plecat și centrarea pentru golul lui Braitwaithe, ajuns și el la patru reușite în ultimele opt zile. Danezul ar fi putut face dubla la fel ca la Kiev după ce a fost faultat în careu în minutul 28, însă de această dată a renunțat la executarea penalty-ului în favoarea lui Dembele.

Avea să fie ultimul gol al meciului în ciuda unor mari ocazii ratate de catalani prin Dembele și Trincao, într-o repriză secundă pe care francezul a încheiat-o purtând banderola de căpitan și în care Koeman le-a acordat minute și tinerilor Riqui Puig, Alena, Firpo și Konrad de la Fuente. Ungurii au avut și ei o șansă la o lovitură de cap a lui Baturina, însă Neto

Ferencvarosi TC - FC Barcelona 0-3, fișa tehnică