0
  • AC Milan
    AC Milan
    0

Lazio – AC Milan 0-0 (4-5). Rossoneri, calificaţi în finala Cupei Italiei după loviturile de departajare

1 martie 2018

AC Milan a obţinut calificarea în finala Cupei Italiei la capătul loviturilor de departajare, în manşa retur a semifinalei cu Lazio

Lazio - AC Milan 0-0 (4-5, după loviturile de departajare)
    Donnarumma

Lazio şi AC Milan s-au înfruntat miercuri seara în manşa retur din semifinalele Cupei Italiei, pentru un loc în ultimul act al competiţiei, unde Juventus era deja calificată la capătul victoriei contra celor de la Atalanta. Ironia sorţii a făcut ca AC Milan să elimine gruparea capitolină printr-un gol marcat de Alessio Romagnoli, jucător care nu şi-a ascuns niciodată simpatia pentru Lazio. Fundaşul italian în vârstă de 23 de ani a transformat execuţia decisivă la loviturile de departajare, după 120 de minute de bătălie intensă, dar încheiate la egalitate, scor 0-0. A fost nevoie de 14 penalty-uri, dintre care cinci apărate de portarii Gianluigi Donnarumma şi Thomas Strakosha, însă nu şi cel al lui Alessio Romagnoli, care nu a ratat după eroarea de la punctul cu var a lui Luiz Felipe şi a trimis astfel pe AC Milan în finala cu Juventus, programată a se disputa pe 9 mai. Pentru a doua oară în trei zile, formaţia rossonero reuşeşte să se impună pe stadionul Olimpico, după succesul contra celor de la AS Roma din ultima etapă de Serie A.

Lazio – AC Milan, duel intens, decis după loviturile de departajare

Formaţia condusă de pe bancă de Simone Inzaghi a fost echipa care a controlat mai mult jocul, însă şi AC Milan s-a dovedit periculoasă, mai ales pe contraatac. Prima oportunitate de gol i-a revenit lui Ciro Immobile, liderul din clasamentul golgheterilor Serie A, care l-a întrebuinţat pe colegul său din echipa naţională a Italiei, Gianluigi Donnarumma, printr-o lovitură de cap. În minutul 18, rossoneri au trecut din nou printr-un moment dificil, ca urmare a erorii lui Ricardo Rodriguez, a cărui pasă în apropierea propriului careu a ajuns la Sergej Milinkovic-Savic, însă finalizarea talentatului mijlocaş sârb a trecut puţin pe lângă. Replica oaspeţilor a venit la doar câteva minute distanţă, când Suso a inventat un dribbling elegant în faţa lui Lucas Leiva, iar şutul său de la distanţă a fost respins de Thomas Strakosha. Lazio a fost la rândul său aproape de o eroare crucială în defensivă, după un corner al grupării milaneze, la care lipsa de comunicare a fundaşilor laziali i-a oferit lui Patrick Cutrone şansa de a lovi din instinct balonul, însă nu suficient de precis pentru a trimite pe spaţiul porţii. Portarul Gianluigi Donnarumma a fost protagonistul ultimei intervenţii a primei reprize, în faţa aceluiaşi Ciro Immobile, găsit excelent în careu de Luis Alberto printr-o deviere elegantă.

Partea a doua a adus în prim plan un joc complet diferit, între două echipe conştiente de faptul că orice gol primit poate fi din acest moment decisiv. A rezultat astfel un joc mult mai închis, cu Lazio care a controlat mai mult posesia balonului, în timp ce AC Milan s-a organizat cu atenţie în apărare, iar singurele oportunităţi de gol le-au aparţinut rossonerilor, abili în a fructifica pe contraatac spaţiile din defensiva adversă. Totuşi, oamenii lui Gennaro Gattuso nu s-au dovedit inspiraţi la ultima pasă şi au irosit trei bune astfel de situaţii în care atacul lui Milan s-a purtat în superioritate numerică.

Scorul de 0-0, consemnat inclusiv în manşa tur de pe stadionul San Siro, a făcut ca soarta calificării să se decidă la capătul reprizelor de prelungire. Simone Inzaghi a apelat la Jordan Lukaku în locul lui Adam Marusic, în timp ce omologul său de pe banca tehnică a milanezilor, Gennaro Gattuso, a răspuns prin introducerea experimentatului mijlocaş Riccardo Montolivo, în locul lui Franck Yannick Kessie. Execuţia lui Hakan Calhanoglu din lovitură liberă (min 98) a fost primul moment important din reprizele suplimentare, însă cea mai bună şansă de a decide soarta calificării înainte de penalty-uri i-a aparţinut lui Nikola Kalinic, care în minutul 118 s-a regăsit în situaţie de unu la unu cu portarul gazdelor, însă şutul său a trecut peste, iar Milan era astfel nevoită să treacă prin emoţiile seriei de penalty-uri.

0

Rodriguez, Milinkovic-Savic, Montolivo şi Leiva au ratat din primii cinci executanţi, pentru ca apoi Luiz Felipe să trimită peste poarta apărată de Thomas Strakosha şi să îi ofere astfel lui Alessio Romagnoli şansa de a duce pe AC Milan în finala cu Juventus. Tânărul fundaş a transformat cu siguranţă, iar rossoneri au sărbătorit prima performanţă notabilă sub comanda antrenorului Gennaro Gattuso.

Lazio – AC Milan, declaraţii ale antrenorilor

Simone Inzaghi: “De-a lungul celor două partide consider că am fi meritat să ne calificăm în finală, dar acesta este fotbalul: îmi felicit jucătorii pentru modul în care au evoluat şi au luptat până la final. Am dat totul, dar în această seară ne-a lipsit doar golul. Fără să luăm nimic din meritul celor de la Milan, cred că noi am fost mai aproape de gol. Ieşim din această semifinală dezamăgiţi, dar cu capul sus, iar de mâine ne vom concentra pe campionat. Acum trebuie să ne recuperăm energiile, deoarece ne aşteaptă în continuare meciuri importante.”

Gennaro Gattuso: “Lazio este o echipă foarte puternică, noi am ştiut să suferim în momentele lor de presiune, am reuşit să limităm spaţiile şi l-am blocat pe Immobile. Am fi putut să primim gol la una dintre ocaziile lor, însă la fel de adevărat este şi faptul că am fi putut să şi marcăm. Adversarul din această seară a fost o echipă care de-a lungul sezonului a înscris foarte multe goluri, iar noi am reuşit să terminăm meciul fără gol primit. Echipa este compactă, ne place să jucăm mingea rapid, este meritul jucătorilor, dar şi al lui Montella, care a imprimat lotului anumite concepte de joc precise.”