• Manchester City
    2
  • Manchester United
    3

Manchester City – Manchester United 2-3. Revenirea fantastică a lui United amână sărbătoarea titlului lui City

David Petre
8 aprilie 2018

Manchester City a piedut meciul cu Manchester United în care a condus cu 2-0 și a avut patru mari ocazii de gol până la pauză.

De Gea

Manchester City ar fi intrat în istorie ca echipa ce își adjudecă cel mai rapid titlul de campioană în Anglia după cele mai puține etape, însă derby-ul cu Manchester United a avut istoria sa aparte: echipa lui Pep Guardiola a condus la pauză cu 2-0 și putea marca încă patru goluri pe fondul unui joc exuberant în fața unui adversar fără reacție, însă United a fost protagonista unei renașteri neașteptate după pauză, a întors rezultatul și s-a impus în final cu 3-2, amânând deznodământul campionatului și strecurând îndoială în sufletele Cetățenilor înaintea returului cu Liverpool.

La pauză totul părea decis: în tribune se auzea deja “championees, championees”, primele fumigene albastre fuseseră deja aprinse, site-urile care redau live desfășurarea meciului înșirau deja celelalte recorduri pe care City le mai poate bifa până la finalul sezonului de Champions League, iar singura necunoscută era dacă fanii vor respecta apelul conducerii clubului de a nu invada terenul la final, pentru a nu-i produce vreo stricăciune înaintea jocului de Champions League cu Liverpool. Ce a urmat a fost însă de poveste: două goluri ale lui Pogba într-un interval de două minute au restabilit egalitatea, apoi Smalling (aspru criticat la pauză pentru modul în care îl scăpase din marcaj pe Kompany la golul de 1-0) i-a plătit-o belgianului cu aceeași monedă pentru un incredibil 2-3. City a avut două uriașe situații de egalare pe final, dar titlul oricum ar fi fost câștigat azi doar în caz de victorie.

Pep Guardiola este un om al recordurilor, dar fără ca recordurile să fi fost vreodată prioritatea sa. Pentru el meciul important era cel de marțea viitoare cu Liverpool, motiv pentru care a ales să abordeze derby-ul orașului Manchester fără mai mulți jucători de bază, printre care Kevin de Bruyne, Kun Aguero și Gabriel Jesus. Manchester City s-a prezentat cu o linie de atac formată din Sane, Sterling și Bernardo Silva, iar ratările monumentale ale englezului – lucru obișnuit pentru el – aveau să contribuie decisiv în determinarea câștigătoarei.

Meciul de pe Etihad Stadium a început cu o minge lovită cu mâna de Ashley Young în propriu careu dar trecută cu vederea de centralul Atkinson. Abia în minutul 22 s-a produs prima mare ocazie, la o minge strecurată de Sterling în spatele lui Matic pentru Bernardo Silva care a tras însă în portar. A venit însă rapid golul de 1-0, marcat de Kompany cu capul după un corner la care a fost pierdut din marcaj de Smalling, apoi City și-a dublat avantajul prin Gundogan după o superbă piruetă în careul celor de la United.

0

La 2-0 gazdele au ratat patru situații până la pauză: Sterling a apărut în două rânduri singur cu De Gea dar a tras în ambele situații peste poartă, Sane l-a mai deschis o dată în poziție ideală de gol dar a tras slab pe centrul porții, apoi portarul oaspeților s-a opus și la lovitura de cap a lui Gundogan din cinci metri. Ole-urile din tribune au însoțit fiecare acțiune prelungită a jucătorilor lui Guardiola, iar soarta meciului și a titlului părea pecetluită.

Fotbalul are însă poveștile sale, iar United a scris una spectaculoasă în repriza secundă, nu însă înainte ca Gundogan să țintească transversala în minutul 50. Depășită total și chiar umilită pe alocuri de combinațiile rapide ale celor de la City în prima repriză, echipa lui Jose Mourinho a egalat în doar 97 de secunde prin dubla mult criticatului Pogba, deschis în prima fază cu o pasă cu pieptul a lui Herrera, apoi apărut în mod surprinzător în spatele lui Otamendi după o fază pe care tot el o inițiase la centrul terenului. City și-a reluat atacurile în căutarea golului prin care să revină în avantaj, însă cei care au marcat au fost tot oaspeții în minutul 69, când Smalling i-a luat fața lui Kompany la un corner și l-a învins pe Ederson cu o lovitură de cap.

La 2-3 Guardiola a apelat la De Bruyne, Gabriel Jesus și Kun Aguero, însă tensiunea crescândă a luat locul lucidității. Ashley Young a fost iertat de un penalty ce i-ar fi adus și cartonașul roșu, iar City și-a mai creat ocazii mari doar în final, la o lovitură de cap a lui Aguero scoasă de sub transversală de De Gea în minutul 89, apoi la o deviere a lui Sterling care a trimis mingea în bară.

Manchester City – Manchester United, curiozități statistice

• Manchester City a pierdut pentru prima oară din octombrie 2008 un meci de Premier League în care a avut un avantaj de două goluri.
  • Manchester United este echipa din Premier League cu cele mai multe meciuri câștigate (9) după ce a fost condusă cu două sau mai multe goluri.
  • Este pentru prima oară când o echipă antrenată de Pep Guardiola primește cel puțin trei goluri în două meciuri consecutive (0-3 cu Liverpool, 2-3 cu Man.United).
  • Manchester United a câștigat de fiecare dată când Smalling sau Pogba s-au aflat pe lista marcatorilor. Fiecare dintre ei are la activ câte nouă victorii în Premier League cu gol marcat, capitol la care liderul absolut este fostul jucător al lui Liverpool Ryan Babel (11/11).
  • Alexis Sanchez a oferit două assisturi într-un meci de Premier League pentru doar a doua oară, după ce mai făcuse acest lucru pentru Arsenal în decembrie 2014 într-un meci cu Newcastle. După un debut modeste la United, chilianul a fost decisiv la patru goluri ale echipei sale în ultimele meciuri, marcând o dată și oferind 3 pase decisive.