1
  • FC Nantes
    FC Nantes
    1

Marseille – Nantes 1-1. Golul lui Florian Thauvin din prelungiri salvează un punct pentru gazde

5 martie 2018

Olympique Marseille a încheiat la egalitate, scor 1-1 contra celor de la Nantes, în ultimul meci al etapei cu numărul 28 din Ligue 1

Tătăruşanu

Olympique Marseille a obţinut un punct important graţie unui gol marcat în al cincilea minut al prelungirilor împotriva celor de la FC Nantes, într-un meci încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1. Echipa antrenată de Rudi Garcia a evitat astfel cel de-al patrulea eşec consecutiv în toate competiţiile, după înfrângerea suferită la returul cu FC Braga (mai puţin importantă având în vedere avantajul consistent din tur), precum şi cele două eşecuri cu Paris Saint-Germain (cu scorul de 3-0, atât în campionat, cât şi în sferturile de finală ale Cupei Ligii Franţei).

Florian Thauvin a împins balonul în poartă dintr-un careu extrem de aglomerat ca urmare a unei centrări din corner, după ce FC Nantes reuşise să deschidă scorul în minutul 11 prin Leo Dubois, care l-a învins pe portarul Steve Mandanda cu un şut plasat după un assist al lui Valentin Rongier. Fundaşul celor de la FC Nantes, Nicolas Pallois, a protestat vehement în urma golului egalizator marcat de Olympique Marseille pentru un presupus fault al lui Luis Gustavo, însă nu a reuşit decât să obţină un al doilea cartonaş galben, fiind astfel nevoit să părăsească terenul prematur.

Olympique Marseille a trebuit să se mulţumească doar cu un punct, deşi a încheiat meciul cu o posesie de peste 70% şi o serie de bune ocazii de gol irosite, dintre care trei şanse notabile au fost ratate de internaţionalul francez Dimitri Payet. Formaţia pregătită de Rudi Garcia pierde astfel teren faţă de AS Monaco, învingătoare cu scorul de 2-1 contra celor de la Bordeaux şi rămâne pe poziţia a treia a clasamentului Ligue 1, cu 56 de puncte. Totuşi, gruparea de pe Stade Vélodrome profită de faptul că următoarea clasată, Olympique Lyon, a încheiat de asemenea la egalitate în această etapă, 1-1 în deplasare cu Montpellier, şi nu a recuperat astfel teren faţă de Marseille.

Olympique Marseille – FC Nantes, declaraţii ale antrenorilor:

Rudi Garcia: “Băieţii nu au renunţat până la final, au luptat într-o manieră exemplară până la ultimul fluier. Eram 11 oameni în careul advers la ultima fază, inclusiv cu Steve Mandanda pentru acea lovitură de colţ, care în cele din urmă ne-a adus un meritat gol egalizator. A fost un meci dificil, deoarece le-am permis celor de la Nantes să marcheze în primele 20 de minute, iar apoi ei au făcut doar ceea ce şi-au propus înainte de a veni aici, anume să se apere, să blocheze atacurile noastre şi să încerce să profite la fazele fixe. S-au descurat foarte bine din acest punct de vedere. În ceea ce ne priveşte, am avut o repriza a doua foarte bună, de-a lungul căreia ne-am creat numeroase ocazii de a marca, am avut 17 şuturi la poartă într-o singură repriză, ceea ce cred că este un record. Partea mai puţin bună pentru noi este faptul că în prima repriză am fost mult prea lenţi, am irosit multe posibilităţi de a fi periculoşi şi nu am şutat deloc pe poartă, astfel că nu am putut egala rapid. Din punct de vedere psihologic, rămâne totuşi un punct câştigat. Ne păstrăm avantajul de cinci punct faţă de Lyon, din păcate pierdem două puncte în duelul de la distanţă cu AS Monaco pentru poziţia a doua. Mai rămân de disputat zece etape şi orice se poate întâmpla, este datoria noastră de a lupta până la capăt şi ne aşteaptă alte patru partide într-un interval de timp scurt, două în Europa League, două în campionat. Va fi necesar să ne valorificăm punctele forte pentru a obţine cele mai bune rezultate posibil.”

1

Claudio Ranieri: “A fost un meci bun pentru noi, pe un stadion unde puţine echipe reuşesc să plece cu puncte. Am marcat un gol în prima parte a meciului, am controlat bine jocul. Payet ar fi trebuit să ne dea mingea la faza premergătoare golului marcat de ei, dar a preferat să joace faza şi scorul a devenit 1-1. Trăiască fotbalul! La pauză le-am spus jucătorilor mei că Marseille urma să ne preseze foarte tare. Suntem dezamăgiţi pentru faptul că am pierdut victoria în felul acesta, dar rămâne un punct bun pentru noi.”

Ce urmează pentru Olympique Marseille şi FC Nantes?

Olympique Marseille îşi va îndrepta de acum atenţia pe prima manşă din optimile de finală UEFA Europa League, programată a se disputa contra celor de la Athletic Bilbao. Primul duel va avea loc pe Stade Vélodrome, joia viitoare, pentru ca apoi oamenii lui Rudi Garcia să revină în campionat, pe terenul lui Toulouse, înainte de a se deplasa pe stadionul San Mamés pentru confruntarea retur cu Athletic Bilbao din UEFA Europa League. De partea cealaltă, FC Nantes ajunge la cinci etape consecutive fără victorie, o serie negativă care în mare parte a pus capăt speranţelor echipei lui Claudio Ranieri de a se implica în lupta pentru calificarea în cupele europene. Pentru Nantes va urma duelul de pe propria arenă cu Troyes, urmat de o deplasare pe Stade Saint-Symphorien pentru partida împotriva ultimei clasate, Metz.