Karim Benzema 12
Federico Valverde 35
Rodrygo 90+1 (pen)

Ferran Torres 83

Real Madrid 3-1 Barcelona. Un Real inteligent, net superior unei Barça fără suflet

Karim Benzema, gol în meciul Real Madrid - Barcelona 3-1

Cronica meciului Real Madrid - Barcelona, scor 3-1, primul El Clasico al sezonului 2022-2023, disputat pe Santiago Bernabeu

David Petre, 16 octombrie 2022

În avancronica meciului, jurnalișii de la AS rememorau Clasicul de pe Bernabeu din 2014-2015 în care, după 60 de minute șterse, pe atunci jucătorul Xavi era schimbat de Luis Enrique cu Rakitic și își pierdea locul de titular la Barcelona, grăbindu-i retragerea. Cam același lucru s-ar putea întâmpla astăzi cu Sergio Busquets, schimbat la rândul lui în minutul 60 al derby-ului cu Real Madrid, un nou episod în seria prestațiilor sale slabe din acest sezon. După ce Pique a fost principalul semnalat în egalul de la mijlocul săptămânii cu Inter care aproape garantează ratarea pentru al doilea sezon consecutiv a prezenței catalanilor în faza eliminatorie a Ligii Campionilor, Busquets și Sergi Roberto sunt următoarele nume care îți cer în gura mare plecarea de pe Camp Nou, părând a fi acum doar pietre de moară în proiectul reîntineririi echipei.

Clasicul jucat în America în vară promitea mai mult echilibru în acest an între Real Madrid și Barcelona, însă primul duel oficial al sezonului a ilustrat fidel momentele diferite prin care trec cele două rivale. Uns cu toate alifiile în sezonul anterior de Champions League, Madridul minimalist dar matur al lui Ancelotti a profitat de slăbiciunile nu puține ale Barcelonei și a câștigat cu lejeritate duelul care îi garantează revenirea pe primul loc în clasamentul La Liga, având ceva emoții doar în final, după ce Xavi făcuse cele cinci schimbări. Două acțiuni ale lui Ansu Fati în ultima secvență a partidei ar fi putut aduce un punct Barcelonei, însă ar fi fost un rezultat nedrept după dezechilibrul din teren, evident în primele 80 de minute ale întâlnirii.

Pe cât de activă și nonșalantă fusese la ultimul duel de pe Bernabeu, pe atât de lentă și de lipsită de nerv s-a dovedit Barcelona astăzi, în ciuda transferurilor costisitoare făcute între timp. Atu-ul lui Xavi ca jucător a fost căutarea obsesivă a unei poziții libere în teren, însă fotbaliștii pe care îi antrenează astăzi au pus prea puțină energie în a replica ceea ce, fără îndoială, li se cere la antrenamente. Oamenii din față nu s-au mișcat suficient și nici nu au avut atributele tehnice pentru a se elibera din marcaj, astfel că Barcelona s-a complăcut într-un joc de pase fără orizont, încurajat în mod deliberat și de Ancelotti, care știa că spațiile pentru contraatac nu au cum să nu apară în fața unei defensive ale cărei probleme nu puteau fi rezolvate doar de recuperarea lui Jules Kounde.

În mod previzibil, prima ocazie a adus și primul gol: Busquets nu l-a putut bloca la centrul terenului pe inepuizabilul Kroos, Vinicius în bandă a avut două viteze în plus față de Sergi Roberto, iar intervenția lui Ter Stegen nu a putut amâna decât cu câteva secunde deschiderea scorului, reușită de Benzema cu un șut ușor deviat.

Singura acțiune notabilă a Barcelonei la 1-0 a fost o pătrundere a lui Pedri pe axul central ce a culminat cu o ocazie a lui Lewandowski, aflat oricum în offside. Au fost puține spații pentru catalani în fața unei echipe a Madridului care s-a retras liniștită cu întreg efectivul în propria jumătate de teren, însă chiar și fără mari ambiții ofensive echipa lui Ancelotti a mai lovit o dată, într-o fază în care a reprimit de la Eric o minge moartă ce avea să ajungă în plasă dintr-un șut al lui Valverde din afara careului. Abia la 2-0 a avut și Barça o situație importantă, o pătrundere a lui De Jong pe un spațiu liber încheiată însă cu un șut previzibil, fără dificultate pentru Lunin, portarul aflat la primul Clasico din carieră după accidentarea lui Courtois.

Până să reacționeze Xavi, Benzema a avut și un gol anulat pentru offside după o nouă acțiune în care catalanii se apăraseră deficitar. Abia după o oră de joc au venit și mutările. Cu De Jong trecut închizător în locul lui Busquets, cu energicul Gavi la mijloc, cu Ferran Torres în atac și cu Dembele trecut pentru scurt timp în dreapta Barcelona și-a amplificat prezența în jurul careului advers, fără însă a amenința imediat și poarta. Cel care a schimbat considerabil fața echipei a fost Ansu Fati, a cărui cursă în stânga a dus la golul marcat de Torres în minutul 83, apoi tot el a avut o mare ocazie câteva minute mai târziu, când a reluat acrobatic dar incorect mingea dintr-o poziție liberă în fața porții.

A fost unica șansă de egalare, fiindcă apărarea a mai sabotat o dată ambițiile ofensive ale Barcelonei. Eric Garcia l-a călcat în careu pe Rodrygo iar brazilianul a transformat de la punctul cu var, consființind o victorie până la urmă clară, cu care Realul are acum un avans de trei puncte în vârful clasamentului.

După un meci terminat 3-1, sunt mai multe referințe în această cronică la echipa învinsă decât la câștigătoare. Este meritul inteligenței cu care Madridul a controlat tactic întâlnirea, profitând la maxim de șansele apărute și stând în rest cuminte în defensivă, stilul care i-a adus succese memorabile în actualul mandat al lui Carlo Ancelotti.

Real Madrid - FC Barcelona 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Madrid - FC Barcelona: Jules Koundé, primele minute pentru FC Barcelona după 29 de zile