Levante

Marco Asensio 13

José Luis Morales 32
Roger Martí 78

Real Madrid – Levante 1-2. Madridul pierde în inferioritate numerică din minutul 8

Real Madrid a pierdut cu 1-2 meciul cu Levante în care Militao a fost eliminat în minutul 8 iar oaspeții au ratat și un penalty.

Eder Militao, eliminat în meciul Real Madrid - Levante 1-2 (30 ianuarie 2021)
30 ianuarie 2021

Real Madrid a fost învinsă de Levante la capătul unui meci în care a jucat mai bine de 80 de minute în inferioritate numerică, cu trei intervenții vitale ale arbitrajului video.

În minutul 8 Eder Militao l-a faultat pe Sergio Leon și avea să fie eliminat după intervenția VAR-ului, după ce în primă instanță centralul Medie Jimenez îi arătase doar cartonașul galben, considerând că nu era o situație iminentă de gol. Cu un om în plus, Levante s-a simțit confortabil să treacă la conducerea jocului, însă avea să se vadă condusă după o nouă polemică arbitrală: Asensio a plecat din propria treime la o minge de mare vizionar a lui Kroos și nu s-a mai oprit până în careul advers unde a marcat fără probleme, însă faza pornise de la un cot aplicat de Mendy în spatele lui Melero în suprafața de pedeapsă a madrilenilor. VAR-ul a intervenit din nou pentru a analiza posibilul penalty pentru oaspeți care ar fi dus și la anularea golului madrilen, însă jocul a fost lăsat să curgă cu 1-0 pe tabelă.

Pentru campioana en-titre nu a fost însă suficient. În ciuda săptămânii libere și a formulei de start standard de la mijloc în sus (dar fără Ramos în apărare), Realul a acuzat omul în minus, în fața unei echipe a lui Levante capabile să construiască minuțios chiar și în condiții de egalitate numerică. Morales l-a torturat fără milă pe Odriozola în banda stângă și din acest duel s-a născut golul egalizator, marcat de El Comandante la capătul primei jumătăți de oră un un voleu imposibil pentru Curtois din centrarea lui Miramon.

Realul a ieșit cu mai multă energie de la vestiare și Benzema a ratat golul de 2-1 după ce s-a trezit liber în careu dar a tras paralel cu poarta, însă VAR-ul a dat semnalul revenirii lui Levante. Proaspăt intrat în locul unui șters Hazard, Vinicius a avut o intrare neglijentă la Clerc pe linia propriului careu și oaspeții au primit penalty cu ajutorul asistenților din studio după ce în prima fază se acordase lovitură liberă din marginea careului. Curtois a apărat în fața lui Roger Marti, însă nouarul lui Levante avea să se revanșeze zece minute mai târziu cu un șut superb la colțul lung după un corner executat scurt.

Bettoni (din nou principalul de pe bancă în lipsa lui Zidane) a încercat să salveze ceva cu Mariano Diaz și Sergio Arribas în locul lui Benzema și Asensio, însă Realul nu a avut claritatea necesară pentru a produce pericol la poarta lui Aitor Fernandez și a trebuit să accepte cea de-a patra înfrângere a sezonului, care o lasă la 7 puncte de liderul Atletico față de care are două meciuri în plus, dar o poate face să piardă și locul 2 la finalul acestei etape.

Real Madrid - Levante 1-2, fișa tehnică