FC Barcelona

Ousmane Dembele 29
Lionel Messi 85

Sevilla – Barcelona 0-2. Tactica lui Koeman neutralizează Sevilla

Barcelona a câștigat la Sevilla cu 2-0, cu un gol și un assist pentru Leo Messi, și revine pe locul 2 în clasamentul din Spania.

Dembele, marcator în meciul Sevilla - Barcelona 0-2
David Petre, 27 februarie 2021

Într-un sistem cu trei fundași centrali și cu maximă concentrare la recuperare, Barcelona a neutralizat Sevilla chiar la ea acasă și s-a impus meritat cu 2-0 după unul din cele mai inteligente jocuri făcute în acest sezon. Trei sisteme de joc a încercat Julen Lopetegui însă niciunul nu i-a servit pentru a destabiliza defensiva blaugrana chiar dacă aceasta a fost subminată serios din interior de probleme de ordin fizic, Pique și apoi înlocuitorul său Araujo părăsind prematur terenul din cauza problemelor medicale. La 0-0 Barcelona a pasat bine și în jumătatea adversă și și-a creat câteva bune ocazii grație calităților individuale ale jucătorilor, iar după pauză a speculat spațiile din apărarea andaluză și în cele din urmă a marcat prin Messi golul de 2-0, scorul minim de care are nevoie și în meciul de la mijlocul săptămânii viitoare când cele două echipe se reîntâlnesc în returul semifinalelor cupei.

Sevilla a început în 4-2-3-1 dar a fost surprinsă de tactica adoptată de Koeman, care a jucat cu Pique, Mingueza și Lenglet în centrul apărării, cu Dest și Alba pe post de carrilleros, dar fără Griezmann în atac. Dembele a fost în schimb titular și viteza sa a fost principala armă ofensivă a catalanilor, devenită letală în minutul 29 după un assist al lui Messi. La 0-1 jocul s-a tensionat inutil și până la pauză s-au acordat patru cartonașe galbene, însă Sevilla a terminat repriza fără șut spre poartă și cu un singur crâmpei de ocazie după o degajare greșită a lui Ter Stegen.

Lopetegui a făcut trei schimbări în startul reprizei secunde, cea mai importantă fiind introducerea golgeterului En-Nesyri, iar odată cu ele a schimbat și sistemul în 3-4-2-1. Sevilla a avut un control mai bun al balonului și s-a și apropiat mai periculos de careul advers, însă pe faza defensivă a lăsat mai mereu un jucător catalan fără marcaj și de aici Barcelona și-a construit trei mari ocazii în primul sfert de oră al reprizei, printre care o bară a lui Dest după o acțiune prelungită.

Lopetegui a epuizat schimbările și a schimbat din nou sistemul de joc în minutul 63, Sevilla a avut un gol anulat lui En-Nesyri pentru henț, însă Messi a spulberat orice emoție privind destinația punctelor în minutul 85 după ce a croșetat apărarea andaluză într-o fază favorizată de o bună pasă a lui Ilaix, intrat pe teren după accidentarea lui Pedri.

Cu această victorie Barcelona revine pentru moment pe locul 2 al clasamentului și se încarcă moral înaintea returului cupei, pe care însă trebuie să îl abordeze cu o tactică mult mai ofensivă pentru a reface dezavantajul din manșa tur.

Ronald Koeman (FC Barcelona): Am făcut un meci complet

Am schimbat sistemul pentru a presiona bine Sevilla. Intenția a fost să nu le dăm libertate cu mingea, dar totodată să profităm de viteza lui Dembele. Primul gol a fost demonstrația perfectă a ceea ce ne-am dorit. Cheia a fost să nu lăsăm Sevilla să construiască și să fim agresivi. A fost o partidă completă. Credem în remontada în cupă, dar miercuri va fi altă partidă. Totul începe însă cu a avea ambiție. Dacă ieșim bine și facem un meci complet, avem șanse.