FC Barcelona
Ousmane Dembele 29
Lionel Messi 85

Sevilla – Barcelona 0-2. Tactica lui Koeman neutralizează Sevilla

Barcelona a câștigat la Sevilla cu 2-0, cu un gol și un assist pentru Leo Messi, și revine pe locul 2 în clasamentul din Spania.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
27 februarie 2021
Dembele, marcator în meciul Sevilla - Barcelona 0-2

Într-un sistem cu trei fundași centrali și cu maximă concentrare la recuperare, Barcelona a neutralizat Sevilla chiar la ea acasă și s-a impus meritat cu 2-0 după unul din cele mai inteligente jocuri făcute în acest sezon. Trei sisteme de joc a încercat Julen Lopetegui însă niciunul nu i-a servit pentru a destabiliza defensiva blaugrana chiar dacă aceasta a fost subminată serios din interior de probleme de ordin fizic, Pique și apoi înlocuitorul său Araujo părăsind prematur terenul din cauza problemelor medicale. La 0-0 Barcelona a pasat bine și în jumătatea adversă și și-a creat câteva bune ocazii grație calităților individuale ale jucătorilor, iar după pauză a speculat spațiile din apărarea andaluză și în cele din urmă a marcat prin Messi golul de 2-0, scorul minim de care are nevoie și în meciul de la mijlocul săptămânii viitoare când cele două echipe se reîntâlnesc în returul semifinalelor cupei.

Sevilla a început în 4-2-3-1 dar a fost surprinsă de tactica adoptată de Koeman, care a jucat cu Pique, Mingueza și Lenglet în centrul apărării, cu Dest și Alba pe post de carrilleros, dar fără Griezmann în atac. Dembele a fost în schimb titular și viteza sa a fost principala armă ofensivă a catalanilor, devenită letală în minutul 29 după un assist al lui Messi. La 0-1 jocul s-a tensionat inutil și până la pauză s-au acordat patru cartonașe galbene, însă Sevilla a terminat repriza fără șut spre poartă și cu un singur crâmpei de ocazie după o degajare greșită a lui Ter Stegen.

Lopetegui a făcut trei schimbări în startul reprizei secunde, cea mai importantă fiind introducerea golgeterului En-Nesyri, iar odată cu ele a schimbat și sistemul în 3-4-2-1. Sevilla a avut un control mai bun al balonului și s-a și apropiat mai periculos de careul advers, însă pe faza defensivă a lăsat mai mereu un jucător catalan fără marcaj și de aici Barcelona și-a construit trei mari ocazii în primul sfert de oră al reprizei, printre care o bară a lui Dest după o acțiune prelungită.

Lopetegui a epuizat schimbările și a schimbat din nou sistemul de joc în minutul 63, Sevilla a avut un gol anulat lui En-Nesyri pentru henț, însă Messi a spulberat orice emoție privind destinația punctelor în minutul 85 după ce a croșetat apărarea andaluză într-o fază favorizată de o bună pasă a lui Ilaix, intrat pe teren după accidentarea lui Pedri.

Cu această victorie Barcelona revine pentru moment pe locul 2 al clasamentului și se încarcă moral înaintea returului cupei, pe care însă trebuie să îl abordeze cu o tactică mult mai ofensivă pentru a reface dezavantajul din manșa tur.

Ronald Koeman (FC Barcelona): Am făcut un meci complet

Am schimbat sistemul pentru a presiona bine Sevilla. Intenția a fost să nu le dăm libertate cu mingea, dar totodată să profităm de viteza lui Dembele. Primul gol a fost demonstrația perfectă a ceea ce ne-am dorit. Cheia a fost să nu lăsăm Sevilla să construiască și să fim agresivi. A fost o partidă completă. Credem în remontada în cupă, dar miercuri va fi altă partidă. Totul începe însă cu a avea ambiție. Dacă ieșim bine și facem un meci complet, avem șanse.