EURO 2020, 16 iunie 2021, ora 19:00, Baku
02
Țara Galilor

Aaron Ramsey 42
Connor Roberts 90

Turcia – Țara Galilor 0-2. Gareth Bale creionează drumul Țării Galilor spre optimile EURO 2020

Turcia - Țara Galilor, scor 0-2, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Gareth Bale, personajul central al meciului Turcia - Țara Galilor 0-2 de la EURO 2020
16 iunie 2021

Gareth Bale a executat mult peste poartă un penalty în minutul 61 al meciului Turcia – Finlanda, însă această ratare nu i-a umbrit o seară de excepție în care a contribuit decisiv la prima victorie a naționalei sale la EURO 2020. Cu o clasă peste restul fotbaliștilor de pe teren, Bale s-a aflat la originea tuturor acțiunilor importante ale galezilor și și-a trecut în cont două assisturi de mare calitate cu care Țara Galilor se apropie de fazele eliminatorii ale turneului.

Seara brutală a jucătorului lui Real Madrid ar fi avut cifre și mai impresionante dacă Aaron Ramsey ar fi fost mai inspirat la finalizare. A fost nevoie de trei servicii de calitate ale lui Bale pentru ca fotbalistul lui Juventus să reușească în sfârșit deschiderea scorului în minutul 42, lăsat singur cu portarul Cakir printr-o pasă de peste 20 de metri.

Turcia a fost periculoasă doar în jocul aerian, însă frustrarea provocată de prestațiile bune ale portarului Ward și fundașului central Joe Rodon a fost dublată de o intervenție imprudentă a lui Cekir asupra lui Bale pe linia careului mare la care centralul Artur Dias a dictat penalty. Execuția ușor ridicolă a lui Bale a păstrat suspansul iar meciul s-a aprins spre final generând un conflict deschis între fotbaliștii celor două echipe, însă în cele in urmă Connor Roberts a marcat pentru 2-0 în prelungiri după o pătrundere a lui Bale paralelă cu linia de fund la o lovitură de colț.

Pentru Țara Galilor a fost a cincea victorie în ultimele două ediții de EURO, iar cu patru puncte după primele două etape echipa lui Robert Page se poate gândi deja la optimile de finală, chiar și de pe locul trei al grupei.

Curiozități statistice ale meciului Turcia - Țara Galilor 0-2

• Franța (6) este singura echipă care a înregistrat mai multe victorii decât Țara Galilor (5) la EURO 2016 și EURO 2020.
  • Pentru naționala Țării Galilor a fost al șaselea meci jucat la Baku, unde rămâne neînvinsă (4 victorii, 2 remize) și unde nu a primit vreun gol.
  • Meciul Turcia - Țara Galilor a produs 34 de șuturi spre poartă, cele mai multe văzute până acum într-o întâlnire de la EURO 2020.
  • Gareth Bale și Aaron Ramsey au creat unul pentru altul patru mari ocazii de gol, fiind cea mai prolifică pereche din acest punct de vedere la EURO 2020. Recordul într-un meci de la precedenta ediție a Campionatului European a fost de șase ocazii, create de aceiași doi jucători în meciul Țara Galilor - Rusia.